Dünyanın En İyi Meslekleri

Hepimiz aynı soruyla büyüdük: “Büyüyünce ne olacaksın?”

Alternatifler belliydi: Öğretmen, doktor, mühendis veya avukat… Tabi soruyu yönelten kişi az biraz uçuk kaçık olduğunda size yakıştırdığı meslekler de bundan nasibini alıyordu: “Astronot mu olacaksın? Yoksa bir yarış arabası pilotu mu? Peki, bir pop yıldızı olmaya ne dersin?”

Kararınız ne yönde oldu bilmiyoruz, ama şayet çocukken yazımızda yer vereceğimiz bu 23 muhteşem işin varlığından haberdar olsaydınız karar vermekte epey zorlanacağınızdan en ufak bir şüphemiz yok.

Şimdi görenleri kıskandıracak en şaşırtıcı meslekler listemize göz atma zamanı.

Bakalım sizde de benzer hisler uyandıracaklar mı?

Avustralya’da dünyanın en iyi mesleklerini seçmek için bir yarışma düzenlendi. Yaklaşık 200 ülkeden katılım oldu ve finale kalan meslekler 600,000’den fazla başvurunun arasından seçildi .

Başvuranlardan ’neden bu iş dünyanın en iyi işi’ olduğunu anlatan 30 saniyelik video yüklemeleri istendi ve 45,000’den fazla video hazırlandı. İşten dünyanın en iyi meslekleri:

 

Dünyanın En İyi ve En Güzel Meslekleri:

1- Vahşi yaşam koruyuculuğu

Yarışmaya Kanada’dan katılan Greg Snell Güney Avustralya’da vahşi yaşam koruyuculuğu yapmakta. Tüm zamanını doğadaki canlılarla birlikte geçirerek onlar hakkında araştırmalar yapıyor.

 

 

2- Eğlence şefliği

Amerika’dan katılan Andrew Smith VİP partilere ve etkinliklere katılarak eğlence şefliği yapıyor. Dünya herkesin davet edildiği bir partiden ibaret olduğunu söyleyen Andrew, gündüzleri masa başında geceleri ise partilerde vakit geçiriyor.

 

 

3- Doğa gezginliği

İrlanda’dan katılan Allan Dixon Northern Territory’de “doğa gezginliği” yapmakta. Doğayı ve doğadaki canlıları gözlemleyip deneyimlerini kayıt eden Allan, tüm zamanını dünyada eşi benzeri olmayan doğa güzelliklerini gezmekle geçiriyor.

 

 

4- Cennet Adası / Özel Ada Bekçisi

Ben Southall ismini duymuş muydunuz? Kendisi dünyanın en iyi işinin sahibidir.

Dünyanın en iyi işi ne mi?

Hemen anlatalım.

2009 yılında Avustralya’nın Hamilton adasına 6 ay göz kulak olacak ve bu iş için yaklaşık 150 bin dolarlık ödeme alacak bir “bekçi” aranıyordu. “Best Job In The World” (Dünyanın En İyi Mesleği) başlığı altında yayımlanan bu iş alanına göre Hamilton Adası’nda çalışmaya talip olacak kişinin yüzme bilmesi, şnorkel ve tüple dalış konusunda uzman olması, deniz canlılarını besleyebilmesi ve ada yaşamı hakkında düzenli aralıkla internet günlüğü yani blog yazıları hazırlaması gerekiyordu. Üstelik bu süreçte okyanus manzaralı ve havuzlu bir villada yaşayacaktı.

Bir insan daha başka ne isteyebilir ki?

Bu işi kapan şanslı kişi Ben Southall oldu.

Darısı başımıza!

 

5- Yaşam fotoğrafçılığı

Yarışmaya Brezilya’dan katılan Roberto Seba, Melbourne’de TimeOut dergisinde çalışarak doğal yaşamı görüntülmekte ve yaşam fotoğrafçılığı yapmakta.

 

 

6- Lezzet ustalığı

Yarışmaya İngiltere’den katılan Rich Keam Batı Avustralya’da lezzet ustalığı yapmakta. Çalışanlar genelde yemek molasında yemeklerini yerken Rich işe sadece yemek yemek için gitmekte. Onu işi yemekleri tatmak ve değerlendirmek.

 

Afganistan’dan Tayvan’a kadar dünyanın her yerinden yarışmaya katılan kişiler arasından 18 finalist seçildi. Bu finalistler Avustralya’ya giderek hem çevreyi gezdiler hem de en iyi mesleğin sahibi olmak için kendilerini gösterdiler.

 

7- Çikolata Danışmanı

Çikolata tadarak tonlarca para kazanmak mı?

Böylesi bir işi kim sevmez ki?

Bu işle zevki birbirine karıştırmak gibi bir şey.

Sizce de öyle değil mi?

 

8- Gumologist (Sakız Çiğneyici)

Sakız çiğnemeyi sever misiniz?

Peki, geçiminizi sağlamak için bol bol sakız çiğneyip balon patlatmaya ne dersiniz?

Siz ekmeğinizi taştan çıkara durun, bazılarımız bunu yalnızca sakız çiğneyerek yapıyor! Çeşitli sakız firmalarının ürünlerini denemek ve kalitelerini artırmak için işe alınan bu insanlar çiğnedikleri sakızlar hakkında rapor hazırlıyor. Yani bu iş sandığınız kadar basit değil. Nihai bir karara varmadan önce diş etlerinizi harcayacak denli çok sakız çiğnemeniz ve farklı aromalar konusunda önerilerde bulunmanız şart.

* ‘Gum’ kelimesi Türkçe’de “sakız” anlamına gelmektedir.

 

9- Çay Tadımcısı

Çay tiryakisi misiniz? Size göre günün en güzel zamanını elinize bir fincan çayınızı alıp yudumladığınız o büyülü anlar mı oluşturuyor?

Peki, istediğiniz kadar çay içip( farkı türden çaylar) bir de bunun üzerinden fahiş miktarda bir gelir elde edeceğinizi söylesek?  Tabi bunu gerçekleştirebilmek için bol bol seyahate çıkmanız gerekeceğini de unutmayalım.

Ne dersiniz?

Hayalinizdeki iş bu olabilir mi?

 

10- Profesyonel Nedime

Profesyonel nedimeler aslında birer düğün organizatörüdür, ancak onlar bu işi bir adım daha ileri götürmeyi başarmışlardır.

Nasıl mı?

Evlilik kararı aldığınız andan itibaren nikah masanıza ulaşıncaya kadar geçen tüm süreçte yanınızda olarak! Profesyonel nedimeler, gelinlik seçimi, düğün için doğru mekanın belirlenmesi, düğün konsepti belirleme, fotoğrafçı seçimi vb. düğün hazırlıklarından tutun da olası aksaklıklara pratik çözümler üretebilme, gerektiğinde psikolojik destek sağlamaya kadar aklınıza gelen hemen her konuda size destek olurlar.

Bu işin karşılığında alacağınız ücreti ve yararlanacağınız tüm o bedava yiyecek, içecek ve elbise imkanlarını bir düşünsenize!

Üzülmeyin, nedimelik yalnızca kadınlara özel bir iş değil. Erkekler de damatlara yönelik bir sağdıç hizmeti sunabilirler.

 

11- Köpek Sörf Eğitmeni

Bu son derece garip bir iş! Köpeğinizin sörf tahtası vb. bir şeye “oturabileceğinden” emin olabilirsiniz, peki sizce sörf yapabilir mi?

Köpeklere ve dalgalarla dans etmeye eşit derecede bayılıyorsanız, bu iş kesinlikle size göre. İşin tanımı oldukça basit, müşterilerinizin köpeklerine sörf yapmayı öğreteceksiniz.

 

12- Köpek Balığı Akvaryumu Temizleyicisi

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama bu meslek benim adeta kanımı donduruyor.

Yine de bir akvaryuma gidip köpek balıklarını sırf akvaryumun kirli oluşu nedeniyle göremeseydiniz, bu durum sizi de hayal kırıklığına uğratırdı diye düşünüyorum. O halde birileri bu akvaryumları temizlemeli. Ne denli tehlikeli olsa da!

Uyaralım, bu iş korkaklara göre değil, aksine adrenalinsiz duramayanlara ve “Macera benim göbek adım” diyebilenlere hitap ediyor.

 

13- Hayvan Bakıcısı

“İş nasıldı? Ne yaptın bugün?” “Aynı, özel bir durum yok. Aslanlar, kaplanlar ve gorilleri besledim o kadar.”

Böylesi bir diyaloğun içinde olmak sizi de heyecanlandırıyor mu?

O halde doğru yerdesiniz.

Tamam, hayvan bakıcılığı için elinizi az da olsa kirletmeniz şart. Sonuçta sığınak ve kafesleri temizlemeniz de gerekecek, ama hayvanları seven birisi için bu iş pek de zor olmayacaktır.

 

14- Fal Kurabiyesi Yazarı

Şans ya da dilek kurabiyesi olarak da bilinen fal kurabiyeleri genellikle ay şeklindedir. İçlerinde ise hayata, aşka, işe dair bir dileğin ya da eğlenceli cümlelerin yer aldığı küçük kağıtlar bulunur. İşte sizin işiniz bu kağıttaki cümleleri yazmak olacak.  Kurabiyelerde kullanılacak yazıları ya da manileri yazarak fahiş miktarda bir gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Yaratıcılığınıza bir fal kurabiyesinin dilek perisi olabilecek denli güveniyorsanız, bu iş tam size göre.

 

15- LEGO Yapım Uzmanı

Hiç LEGOLAND’a gittiniz mi?

Legolar ile oluşturulan devasa yapılar size de etkileyici geliyor mu?

Evet mi?

O halde bu etkileyiciliğe sahip olmak için birilerinin onları inşa etmesi gerektiğini de biliyorsunuzdur.  Peki, bu kişi neden siz olmayasınız?

Lego mimarlığı kariyerinizi bir an evvel başlatmaya ne dersiniz?

 

16- Destinasyon Düğün Fotoğrafçısı

Destinasyon (varış yeri) düğün fotoğrafçılığında fotoğrafçınız düğününüzün gerçekleşeceği şehre ya da ülkeye gelerek düğün hikayenizi fotoğraflar.

Bir kişinin hayatının en mutlu anlarına şahit olmanın ne denli tatmin edici bir deneyim olacağı aşikar.

Peki,  bunu yapmak için dünyanın en güzel yerlerine gidebileceğinizi söylesek? Daha da mükemmel bir deneyim olmaz mıydı?

Destinasyon düğün fotoğrafçılığı yapmanız size mükemmel kareler yakalayabileceğiniz her türden egzotik destinasyona seyahat etme imkanı tanıyacaktır. Üstelik böylesi bir keyif için ödeme dahi alacaksınız.

Harika değil mi?

 

17- Bilim kurgu filmleri tasarımcısı


Bilim kurgu veya fantastik filmlerde izlediğiniz ya da korku temalı video oyunlarında gördüğünüz yaratıklar sizleri de hayrete düşürmüyor mu? Bu denli garip hatta bir o kadar da ürkütücü bir yaratığı kim düşünmüş olabilir diye sorduğunuz da mı olmadı hiç kendinize?

Merak edenlerinize söyleyelim: Bu kişilere  ‘yaratık tasarımcıları’ adı veriliyor.

Ne dersiniz?

Bir sonraki kariyeriniz yaratık tasarımı üzerine olabilir mi?

 

18- Kucaklaşma / Sarılma Uzmanı

Açıkçası bu işin havalı mı yoksa ürpertici mi olduğu konusunda ben de en az sizler kadar kararsızım.

Kucaklaşma hizmetinden yararlanmak isteyen müşteriler -15 dakikadan 5 saate kadar süren seanslar ve belirli kurallar çerçevesinde- bu hizmet için dakika başına ücret ödüyorlar. Burada tek amaç merkezinize gelen kişinin sarılmanız sayesinde kendisini iyi, güvende ve önemli hissetmesini sağlamak.

Garip değil mi?

Ancak sarılmayı seviyor, bunu bir kazanç kapası olarak görme konusuna sıcak bakıyorsanız, sarılma uzmanlığının hayalinizdeki meslek olmasında hiçbir sakınca yok.

Hem söz konusu meslekler olduğunda hep aynı şeyi savunmaz mıyız?

Yaptığınız işe tutkuyla bağlı olun!

Mutlaka okuyun: Sarılıp uyuma hizmeti veren girişimci, saatte 60 dolar kazanıyor!

 

19- Profesyonel “Zombi”

Kulağa garip gelse de “zombi”lik yapmanıza fırsat verecek iş imkanları mevcut.

Ne gibi mi?

Kaçış oyunları şirketlerini yani korku evlerini düşünün. Bu meslek grubuna tam da böyle alanlarda ihtiyaç duyuluyor. Sanırım zombie arayışındaki bir işverenin yayınlamış olduğu şu iş ilanına bir göz atarsanız, durumu daha net kavrayacaksınız: “Karşınıza çıkan insanların beyinlerini yemek için çıldırıyorken bir taraftan da sanki ayak bileklerinize 50 Kg’lık bir yük bağlanmışcasına ağır hareketlerde bulunabiliyorsanız, böö sesi görev bilinciyle değil de aşkla çıkıyorsa ağzınızdan, büyük bir oyunun özel bir parçası olmak istiyorsanız, aradığımız kişi siz olabilirsiniz”. Anlayacağınız hayatta kalma deneyimlerinden özel etkinliklere ve partilere kadar eğlence sektörünün hemen her alanında profesyonel bir zombie’ye yer var.

Mutlaka okuyun: Profesyonel Zombi Olmak İçin İşinden Ayrılan Adam

 

20- Su Kaydırağı Denetçisi

Adrenalin bağımlısı mısınız? O zaman bu iş sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Oldukça dolgun bir maaş karşılığı çalışan su kaydırağı denetçileri, su kaydıraklarını şu iki kriter üzerinden değerlendirmek için tüm dünyayı dolaşıyor: “Sıçratma oranı” ve “adrenalin faktörü”.

Muhteşem değil mi?

Tüm gün dünyanın en eğlenceli aktivitelerinden birini yaparak para kazanacaksınız!

21- Netflix Tagger

Tüm gün TV karşısındaki kanepede pinekleyip bir şeyler izlemek, üstelik bunun üzerinden para kazanmak nasıl bir deneyim olurdu dersiniz? İşte Netflix Etiketçisi olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz ‘Netflix Tagger”ların yaptığı iş tam olarak bu. Ne o, yoksa kıskandınız mı?

Etiketleme yani tag’leme işi, Netflix’in arama işlevini daha hassas hale getirmek adına izlediğiniz dizi, film veya televizyon şovunu açıklayan kelimeleri veya kelime öbeklerini şirketin veri tabanına işleme görevini ifade ediyor.

 

22- Gizli Müşteri

Lüks bir otelde kalarak, yeni bir restoranı deneyerek ya da sevdiğiniz bir mağazada alışverişe giderek yıllık fahiş miktarlar kazanabileceğiniz bir meslek olduğunu söylesek? Yanlış duymadınız, bu bir hayal değil.

Gizli müşteriler, işletmelere sıradan bir müşteri olarak girerek işletmenin hizmet kalitesini değerlendiren görevlilerdir.

Tabii bu iş ile bu denli yüksek bir gelir elde etmeniz sandığınız kadar kolay değildir. Tüm bu denetlemeler büyük bir gizlilik ve maksimum hassasiyet içinde yapılmalı, iş bitiminde işverene detaylı bir rapor sunulmalıdır.

Mutlaka okuyun: Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

 

23-  Profesyonel Uykucu

Evet yanlış duymadınız, sadece yatarak ve uyuyarak para kazanabilirsiniz. Yatak firmaları yeni çıkan yataklarını teste tabi tutmak için profesyonel uykucuları işe alırlar. Bu kişiler yeni yataklarda uyuyarak bunları test ederler ve uyku deneyimlerini farklı açılardan değerlendirirler.

Mutlaka okuyun: Yatak ısıtma hizmeti veren girişimci saatte 600 TL kazanıyor!

Son Söz

Sizce de bu saydıklarımız “İnsanlar ne işlerden para kazanıyor!” dedirtecek denli şaşırtıcı meslekler değil mi?

Üstelik bazıları insanı ciddi anlamda kıskandıracak cinsten!

Her ne kadar bu meslekler “dünyanın en iyi meslekleri” olarak nitelendirilse de dünyanın en iyi mesleği kişiden kişiye farklı olabilir. Peki ya sizce? Dünyanın en iyi işi nedir?

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Seyahat Etmeyi Sevenler İçin En İyi Meslekler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir