Seyahat sektöründe kendi işinizi nasıl kurarsınız?

Bugünlerde başarılı ve karlı bir seyahat şirketi kurmak ve yönetmek oldukça zorlu bir görevdir. Seyahat sektörüne girmenin bir sürü yolu vardır ancak içlerinde en güvenilir olanı bayiliktir. Turizmi seviyorsanız ve bu sektörde kariyer yapmak istiyorsanız bayilik veren bir seyahat şirketine yatırım yapmak sizin için oldukça mantıklı olacaktır. Bu sayede hem oturmuş bir markanın çatısı altında olursunuz hem de kendi işinizin patronu olursunuz.

 

Adımlar

1 – Seyahat sektörünü tanıyın

Öncelikle seyahat sektörünün farklı yönlerini öğrenmeniz gerekir. Uçak yolculuğu, tren yolculuğu, gemi yolculukları, oteller ve seyahat noktaları hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Aynı zamanda müşterilerin en çok tercih ettiği tur paketlerini de öğrenin.

2 – Gereksinimlerinizi analiz edin

Ne tür bir seyahat bayisi istediğinize karar verin. Bayilik almanın bir sürü avantajı vardır ancak ana firmayla karınızı paylaşmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

3 – Bayilik lisansı alın

Tanınmış bir seyahat şirketiyle anlaşarak işletme ruhsatı ve izin alın. Gerekli analizleri yaptıktan sonra bayilik anlaşmasını imzalayın. Anlaşma da yer alan bütün maddeleri kontrol edin ve herhangi bir şüpheniz olduğu takdirde ana firmaya soru sormaktan çekinmeyin.

4 – Şirketiniz için uygun bir yer bulun

Ana firma tarafından istenen yer zorunluluklarını analiz edin ve bu zorunluluklar doğrultusunda araştırmalarınıza başlayın. Müşterilerin rahatça gelebileceği ve görüşebileceğiniz bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayarları ve diğer gerekli ekipmanları yerleştirmek için ofisinizde yeterli alanın olması gerekir.

5 – Personel alın

Tıpkı diğer işletme türlerinde olduğu gibi sizinde personel almanız gerekir. Başlangıç aşamasında kredi almayı düşünüyorsanız iş planı hazırlaması için bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Muhasebeci mali durumunuzu sorunsuz bir şekilde yönetmenize de yardımcı olur.

6 – Pazarlama stratejileriniz olsun

Bayilik aldığınız zaman ana firma reklam ve pazarlama faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu kendi üstlenir. Ancak müşterilerin yeni kurulan işletmenizi fark etmelerini sağlamak için sizinde yapmanız gereken bazı pazarlama faaliyetleri olacaktır.

7 – Uygun ödeme yöntemini seçin

Seyahat işinde müşterilerin nakit, çek veya kredi kartları aracılığıyla ödeme yapmaları gerekir. Bu nedenle gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Şirketiniz için bir banka hesabı ve çek hesabı açın. Ayrıca şirketle alakalı masrafları ödemek için kredi kartı çıkartın.

8 – Ana firmanın kurallarına ve yönetmeliklerine uyun

Her zaman ana firmanın izinden gidin ve hedeflerinizi gerçekleştirmeye çalışın. Müşterilerle etkili bir biçimde iletişim kurun ve onlara önem verin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir