Akıllı Sensörler Sayesinde Su İsrafına Son

Eğer dünya nüfusu bu hızla artmaya devam ederse yakın gelecekte küresel çapta su sıkıntısıyla karşı karşıya geleceğiz. Yani neredeyse su, petrolden daha değerli olacak diyebiliriz. Bu açıdan gereksiz su tüketimini azaltmak son derece önemli. Bu meseleye odaklanan Kaliforniya merkezli tasarım şirketi Matter ve mühendislik şirketi Mindtribe birlikte geliştirdikleri Well adlı akıllı ev sensörleriyle su tüketimini kontrol etmeyi planlıyorlar.

Well projesi temel olarak şöyle çalışıyor: Banyo, mutfak, tuvalet, lavabo gibi yerlere yerleştirilen sensörler, WiFi aracılığıyla tüketilen su miktarını ev sahibinin telefonuna gönderiyor. Kullanıcı telefonundaki uygulamaya evinde yaşayan insan sayısını, evdeki musluk sayısını, evin konumunu vs. giriyor ve  uygulama bu evde tüketilmesi gereken optimum su miktarını belirtiyor. Bu da bir bakıma kullanıcıların ne kadar su kullandıklarını daha iyi idrak etmelerini ve gereksiz su tüketmekten vazgeçmelerini sağlıyor. Uygulama günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlar da sunuyor.

Sensörler aracılığıyla elde edilen bilgilerin akıllı uygulama üzerinden kullanıcıya iletilmesi olarak özetleyebileceğimiz bu projenin, bir hanenin su tüketimini %12 azaltması öngörülüyor. Şu an prototip aşamasında olan proje, yatırımcıların desteğini bekliyor.

Daha önce İspanyol çilek yetiştiricilerinin su tasarrufu yapmak için kullandığı İrri-Fresca adlı uygulamayı ya da Amerikalı çiftçilerin fazla suyu paylaşmalarını sağlayan Swiim System adlı uygulamayı görmüştük.

Sizce su israfını önlemek ve su kullanımını optimize etmek için başka ne gibi inovatif fikirler geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

%70 Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı
Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir