Günde 30 Kuruşa Odanızı Isıtmaya Ne Dersiniz?

Egloo, seramik bir akıllı ısıtıcı. Süs mumlarındaki ısıyı alıp 30 kuruş gibi bir paraya 20 metrekarelik bir alanı ısıtıyor. Hem de elektriğe gerek olmadan…

Roma Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinden olan Marco Zagaria tarafından geliştirilen Egloo, hem ucuz hem de çevre dostu bir ısıtıcı. İki ufak seramik çanak ve bir metal tepsiden oluşan ısıtıcı, bu materyaller aracılığı ile mumlardan yayılan doğal ısıyı alıp odaya dağıtıyor. Bir hamburgeri andıran çanağın içinde yanan mumlar çanağı yavaşça ısıtıyor ve çanağın tepesindeki delikten odanın her yanına ısı yayılıyor.

İnovatif iş fikri hakkında internet sitesinde şöyle deniyor: “Egloo elektrik israfına tepki olarak doğdu. Mumla aktif hale gelen bu ısıtıcı hem çok daha ucuz hem de çevre dostu bir enerji üretiyor. Isıyı kendine çeken terakota adlı seramiğin bu özelliğinden istifade edilerek ışınım yoluyla ortam ısıtılıyor. ”

mum-atesiyle-oda-isitan-alet2

Egloo, 3D printer ile imal ediliyor. 17 santimetre genişliğinde ve 1 kilogram ağırlığında olan cihaz çok yer kaplamıyor. Ancak çıplak elle temas etmemenizi öneriririz, zira oldukça sıcak olabiliyor.

mum-atesiyle-oda-isitan-alet3

Her şey çok iyi, peki ama bu ürün ne kadar verimli? Ürünün mucidi Marco Zagaria’ya göre cihazın bulunduğu ortam 30 dakika içinde 2 ila 3 derece daha sıcak oluyor. 5 saat yanma ömrü olan ve 4 küçük mumla çalışan cihaz, günde sadece 30 kuruşa odanızı daha sıcak ve daha huzurlu bir hale getiriyor. Belki soğuk kış günlerinde etkisi pek hissedilmez; ancak eylül, ekim ya da mart, nisan gibi geçiş mevsimlerinde oldukça verimli ve ucuz bir ısınma kaynağı olarak kullanılabilir.

Başarılı bir inovasyon ürünü olan ısıtıcının aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek daha somut bilgi alabilirsiniz:

Egloo, 2015 yılında Indiegogo kampanyasında 30.000 dolarlık hedefini 262.500 dolar toplayarak katbekat aştı. Satışa sunulan cihazın fiyatı büyüklüğüne, rengine ve gücüne bağlı olarak 50 ila 100 dolar arasında değişiyor.

 

İlginizi çekebilir

Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri
Tasarruf Etme Yöntemleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir