Sokakta Patates Soyucu Satarak Milyoner Olan Adam

Girişimciler ve satış elemanları her zaman ilham için yeni kaynak arayışı içindeler. İlham bize enerji veren yakıtın bir parçası– problemleri yeni yollarla çözmemizi ve günlük işlere nasıl çoşku ile yaklaşacağımız konusunda yeni perspektifler edinmemizi sağlıyor.

Bu yazımızda sizlere New York sokaklarında 5 dolara patates soyucu satarak milyoner olan girişimci Joe Ades’in hikayesinden bahsedeceğiz. Joe Ades 2009 yılında öldü, fakat onun efsanevi pazarlamacılığı satış işinde çalışan veya iş yeri işleten kimseler için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de büyümüş biri olan Ades, seksenlerinde bile hala şafak sökmeden kalkıyor ve takım elbisesini kravatını giyip haftada altı gün yüksek kalite patates soyacaklarını satmaya devam ediyordu.

Ades satış işinde bir ustaydı. Patates soyucu gibi sıradan bir şeyi, ilgi çekici, cazip bir satış showuna dönüştürebilen benzersiz bir yöntemi vardı. Altmış yıl boyunca patates soyucu sattı ve kendisine harika bir hayat yarattı. Hatta elit bir apartmanda yaşayıp torunlarını en iyi üniversitelere yerleştirmeyi bile başardı. Ne zaman tatile çıkıp çıkmadığı sorulduğundaysa: “Hayat bir tatil. Her gün tatil.” cevabını verirdi.

İşte Joe Ades’ten her insanın veya girişimcinin öğrenebileceği birkaç harika hayat dersi:

 

İşinden zevk almaya bak!

Birçok insan sokakta patates soyucu satmanın pek de büyüleyici bir iş olmadığını düşünür fakat Joe Ades bunu görülmeye değer bir canlı performans haline getirmenin bir yolunu buldu. İnsanlarla konuşma başlatma, müşterilerinin ilgisini ve güvenini kazanma gibi günlük işlerinden zevk almayı bildi.

 

İşine sıkıca tutun!

Joe Ades asla işini bırakmadı. Haftanın altı günü çalıştı. Ne zaman New York sokaklarında insanlar varsa onların hepsi Ades için potansiyel müşteriydi. Vazgeçen olmak yerine; fırsatları görmeye ve onları gerçekleştirmek için uğraşmaya devam etti.

 

Her zaman iyi ilişkiler kur!

Joe Ades’in sokaklarda satış yaparkenki videosu usta işi bir pazarlamacılığın örneğidir ve her satış eğitmeni bu videoyu izlemelidir. Videoyu izledikçe fark ediyorsunuz ki; o sadece “satmıyor” ayrıca sohbet başlatıyor. Bu sohbette ise insanlardan para isteme gibi konulara girmeden onların ilgisini çekmeyi başarıyor.

New York’un günlük hayatının koşuşturması içinde, o kendine müşteri çekmenin ve biraz da olsa bağlantı kurmanın bir yolunu buldu – insanları patates soyacağı için beş dolar vermeye ikna edecek kadar-. Klasik satış eğitimi methodu “Her Şekilde Sat”  yerine Ades daha farklı bir method olan “Hep Yeni İlişkiler Kur” methodunu seçti.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En İyi Satıcısının Başarı Sırrı

 

Her satışın değerini bil.

Joe Ades benzeri olmayan bir işin içindeydi(yüksek hacimli, düşük marjlı satışlar). Bu yüzden dolaştığı sürece harcadığı zamanın hakkını vermek adına patates soyucuları beş dolardan satması mantıklıydı. Ades’ten alınacak bir diğer ders ise, ki bu hangi işte olursanız olun herkes için geçerliydi, her satışa ve her müşteriye değer vermekti.

Bazen insanlar denizdeki “büyük balığa” o kadar çok odaklanıyor ki, daha küçük satış fırsatlarını gözden kaçırıyorlar. Elbet, “büyük balıkları” yakalamak harika bir başarı fakat bu çok fazla vakit ve efor gerektiriyor. Ve sadece küçük müşterilere hizmet vererek de başarılı bir iş kurulabilir. Kafanızdaki “ideal müşteri” kavramına takılıp daha düşük bütçeli fırsatları da elden kaçırmamaya dikkat edin.

Joe Ades nasıl başarılı bir girişimci olunacağının mükemmel bir örneğiydi ve New York sokaklarının ikonik bir parçasıydı. Her ne kadar satış teknikleri eskilerden kalma gibi gözükse de, su götürmez bir şekilde ölümsüzdü. İster büyük işlerle uğraşın ister sokaklarda sıradan patates soyacağı satın; herkesin satış konusunda Joe Ades’ten öğreneceği çok şey var.

 

İlginizi çekebilir

Satışlarınızı Katlayacak Stratejiler
En Etkili Satış Teknikleri
60 Saniye’de Nasıl Satış Yapılır?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir