Taşınabilir Akıllı Güneş Panelleriyle %40 Daha Fazla Elektrik Üretin!

ABD’nin Boston kentinde bulunan SmartFlower Solar adlı güneş enerjisi şirketi taşınabilir akıllı güneş panelleri üreterek enerji ihtiyacına yönelik büyük bir kolaylık sağlıyor.

Yenilenebilir enerji ihtiyacına cevap vermek üzere yola çıkan şirket akıllı, taşınabilir ve çiçek biçiminde güneş panelleri üretiyor. Kurulumu, bakımı ve kullanımı oldukça kolay olan bu panel, güneşin hareketlerini takip ederek klasik güneş panellerinden %40 daha verimli çalışıyor.

Çiçek biçimindeki paneller geceleri otomatik olarak kapanıyor, güneş doğduğunda ise tekrar açılıyor. Kendini güneşe göre konumlandıran bu panel, arka havalandırmasıyla daha çok enerji üretiyor. Bununla birlikte panel kendiliğinden katlandığı zaman, içindeki mini fırça sayesinde panel kendi kendini temizleyebiliyor ve bu da panelin kullanım ömrünü artırıyor. Rüzgarlı havalarda kendini korumak için otomatik olarak kapanan panel, hava durumu düzelince tekrar açılıyor.

2016 yılında dünyaca ünlü Red Dot tasarım ödülünü kazanan inovasyon ürünü hakkında daha somut bilgiye sahip olmak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Yenilenebilir enerji kaynakları sektöründeki yenilikler gerçekten heyecan verici düzeyde. Daha önce sizlere, güneş enerjisi paneli işlevi görerek otobüs bekleyen kişilerin telefonlarını şarj etmelerini sağlayan akıllı otobüs duraklarından bahsetmiştik.

Peki sizce sürdürülebilir şehircilik ve yenilenebilir enerji kapsamında daha başka ne tür inovayon projeleri geliştirirebilir?

 

İlginizi çekebilir

Güneş Enerjisi Sektöründeki İnovasyonlar
Kendi Elektriğini Kendin Üret!
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir