Titreyen Başlıklar Gözleri Görmeyen Yüzücülerin Emrinde

Gözleri görmeyen yüzücüler için yüksek bluetooth teknolojisiyle donatılan başlıklar, yüzücülere manevra ve dönüş konularında titreşimle uyarı veriyor.

Gözleri görmeyen kişilere, dokunma duyusu aracılığı ile yardımcı olan birçok cihaz görmüştük. Titreyen kemerler ve ultrason giysilerden sonra Samsung ve Cheil Spain kreatif ajansı titreyen yüzücü başlığı üretti. Özellikle paralimpik oyunlarda gözleri görmeyen yüzücüler için son derece ideal bir ürün bu.

Engelli olimpiyatlarının yüzme kategorisinde kullanılmak üzere tasarlanan yüksek bluetooth teknolojili başlıklar, yüzücü havuzun kenarlarına geldiğinde titreyerek yüzücüye yön değiştirmesi için uyarı veriyor. Gözleri görmeyen yüzücüler, 1960 yılından beri yarışıyorlar. Ancak bu yarışlarda usül, yüzücülerin kafasına bir çubuk yardımıyla hafifçe dokunarak onlara yön uyarısı vermek şeklindeydi. Şimdi antrenörlerin yüzücülerin kafasına çubukla dokunmasına gerek kalmadı. Ellerindeki kumandanın düğmesine basarak yön değişikliği talimatı verebilecekler.

Engellilere yönelik hayata geçilen iş fikirlerini ve girişimcilik projelerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Engelliler İçin Yapılan En İyi İcatlar
Görme Engellilere Yol Gösteren Akıllı Ayakkabılar
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir