Tüm Zamanların En İyi Ted Konuşmaları

Herhangi bir işletmenin yönetim kadrosundaysanız veya yalnızca  iş dünyası hakkında bilgi edinmek istiyorsanız internet üzerinde bu konulara ilişkin pek çok kaynağa ulaşabilmeniz mümkündür. İş profesyonelleri için eğitim, motivasyon ve bilgilendirme kaynağı olan bu tarz internet sunumlarının en iyilerinden biri de Ted Konuşmalarıdır(Ted Talks). Ayrıca, konuşma becerilerini geliştirmeye çalışanlarınız için de paha biçilmez bir kaynaktır. Yanlış duymadınız, Ted konuşmacılarını izleyerek kendi konuşma becerilerinizi geliştirmeniz pekala da mümkün.

Bilmeyenler ve merak edenleriniz için açıklayalım. Ted Konuşmaları ilk olarak adını aldığı ‘’ “Technology, Entertainment and Design” ‘’ yani teknoloji, eğlence ve tasarım temalı konferanslar dizisi olarak hayatımıza girdi. Bugün ise aklınıza gelebilecek her konuda yapılan kısa görüşmeler serisi haline gelmiş, dünya üzerinde bir ideali yani paylaşmaya değer fikirleri olan herkesin konuşma yapabileceği bir platform olmuştur. Ted konuşmaları, yenilikçi fikirlere sahip mükemmel konuşmacıları bünyesinde barındırır. Konuşmalarda rutin iş sunumlarından farklı olarak 18 dakikalık bir süre kısıtlaması vardır ve her konuşmacı sunumunu ezberden yapar.

Bu kısa, çevrim içi sunumlar; liderlik, yönetim, iş stratejisi vb. iş dünyasına ait konuları içerir. Bilgilendirmek, ilham vermek ve eğlendirmek temel amaçtır.

Yazımızda, iş dünyasının önde gelen isimlerine olduğu kadar bu dünyanın bir parçası olan her çalışana hitap edecek, tüm zamanların en iyi Ted Konuşmaları olduğuna inandığımız 12 adet konuşmaya yer vermek istiyoruz.

 

 İş Dünyasına İlişkin En İyi 12 Ted Konuşması

İşte sizler için tüm zamanların en iyi Ted Konuşmaları arasından derlediğimiz, özenle seçilmiş bir koleksiyon. Ne aradığınızı rahatça bulabilin diye konuşmaları dört ana başlıkta topladık:

1.Liderlik üzerine konuşmalar

2.Bilgilendirici konuşmalar

3.İlham verici konuşmalar

4.İş stratejisine ilişkin konuşmalar

Şimdi, her bir başlığa ilişkin Ted görüşmelerine detaylıca bir bakalım:

 

1.Liderlik Üzerine Ted Konuşmaları

Liderlik, iş dünyasının önemli bir parçasıdır. Siz de liderlik becerilerinizi geliştirmek için burada listeleyeceğimiz konuşmalardan yararlanabilirsiniz.

 

Simon Sinek: Büyük Liderler Nasıl İlham Kaynağı Olur?

Simon Sinek iş dünyasına reklamcılık sektörüyle atıldı, o zamandan bu yana da liderlik üzerine en çok satanlar listesine girmeyi başarmış pek çok kitap yazdı. Bu Ted konuşmasında Sinek, bazı şirket ve bireyler başarıyı yakalarken diğerlerinin neden başarılı olamadığını araştırıyor. Konuşmasında, başarılı insanlar veya şirketlerin ne, nasıl ve neden sorularına odaklanma biçimlerindeki farklılıklara açıklık getiriyor. Çoğu kişi, ürün veya fikrini geliştirip tanıtmaya çalışırken yanlış noktalara odaklanıyor. Bu yanlışların neler olduğunu öğrenmek için bu ufuk açıcı konuşmayı dinlemenizi öneririz.

 

Rosalinde Torres: Büyük Bir Lider Olmanın Gereklilikleri Nelerdir?

Rosalinde Torres konuşmasında şirketlerin lider yaratmada neden başarısız olduğunu açıklıyor. Torres, 25 yılı aşkın süredir her türden şirket liderini mercek altına almakta olan Boston Danışma Grubu’nun kıdemli ortağı ve yöneticisi.

Torres konuşmasında günümüz dünyasının daha küresel, daha dijital ve her zamankinden daha güçlü bağlarla birbirine bağlanmış olduğu gerçeğine dikkatleri çekiyor. Bunun sonucu olarak da geleneksel liderlik anlayışının etkisini tamamıyla yitirdiğini vurguluyor. Bu Ted konuşması, bugünün dünyasında liderlerin nasıl tanımlandığını açıklıyor ve 21. yüzyılın bir iş lideri olarak sormanız gereken soruları ortaya koyuyor.

 

David Logan: Kabile Liderliği

David Logan bir yazar, aynı zamanda bir öğretmen. Logan, on yıldır, insanların bir araya gelmesiyle oluşan doğal gruplar olan kabileler üzerinde çalışıyor.

Bu Ted konuşması kabile kavramını masaya yatırıyor ve kabilenin hem iş dünyasında hem de genel anlamdaki rolünü tartışıyor. Logan, beş kabile tipini tanımladığı bu konuşmasında, her kabilenin iş yerleri de dahil olmak üzere toplumun geri kalanıyla ne tarz bir etkileşimde bulunduğunu açıklıyor. Bu, iş yeri kültürünü anlamak ve geliştirmek isteyen ince düşünceli liderlerin mutlaka izlemesi gereken bir konuşma.

 

2.Bilgi Veren Ted Konuşmaları

Bilgi güç demektir. Bir iş uzmanı olarak,  bu söze içtenlikle katılıyorum. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız, her şeyden haberdar olan, bilgili biri olabilmek önemlidir.

 

Susan Cain: İçe dönük İnsanların Gizli Gücü

Bir lider olarak, içe dönük insanları göz ardı mı ediyorsunuz? Susan Cain’e göre yaptığınız tam olarak bu. Cain ünlü bir konuşmacı ve “Sessizlik: Susturulamayan Dünyada İçe Dönüklerin Gücü” kitabının yazarı.

Bu Ted konuşmasında Cain, içe kapanıklığın nasıl bir şey olduğunu açıklıyor. Cain, aynı zamanda sonraları başarılarıyla ün salmış pek çok içe dönük insanın iş dünyasına olan katkılarından da bahsediyor. Bu sayede herkesi içe dönüklerin iş dünyasına veya şirketlerine sağlayacağı fayda üzerine düşünmeye zorluyor. Konuşmadan çıkaracağınız sonuç: içe dönük insanları es geçiyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Bu bilgilendirici konuşmayı izleyerek durumun neden böyle olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Angela Lee Duckworth: Tutkunun ve Azmin Gücü

Angela Duckworth, Pennsylvania Üniversitesi’nde psikoloji dersleri veriyor. Duckworth aynı zamanda varlığını karakter geliştirme bilimine adamış, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Character Lab’ın kurucusu ve CEO’su.

Duckworth okulunu kurarken, yetenek ve IQ’nun başarının en iyi belirleyicileri olmadığına dair son derece şaşırtıcı bir keşif yaptı. Başarının asıl belirleyicisi Duckworth’un deyimiyle “cesaret” olarak adlandırabileceğimiz bir karakter özelliği. Bu büyüleyici konuşma “Cesaret” in ne olduğu ve nasıl bir fark yaratacağı hakkında kayda değer bilgiler edinmenizi sağlayacak.

 

Kelly McGonigal: Stresle Nasıl Arkadaş Olunur?

Bir iş adamı veya kadını iseniz, stres ne demek gayet iyi bilirsiniz. Stres kötü bir şeydir, değil mi? Tam olarak değil. Kelly McGonigal, stresi ve stresin üzerimizdeki etkilerini araştıran bir psikolog. Stanford Üniversitesi’nde bu konu üzerine ders veriyor ve strese ilişkin yazmış olduğu birkaç popüler kitabı da var.

McGonigal strese ve stresin bedeninizi ve hayatınızı etkileme biçimine verdiğiniz tepkileri değiştirebileceğinizi iddia ediyor. Bu şaşırtıcı konuşmada, stresin zararlı etkileriyle nasıl mücadele edileceği hakkındaki ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, stresin faydalarına ilişkin de bilgi edinebileceksiniz. Bu konuşma yalnızca iş liderleri için değil, ilgi alanı stres olan veya stresle boğuşan herkes için.

 

3.İlham Veren Ted Konuşmaları

İlhamın iş dünyasının bir parçası olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz, ama öyle. İyi bir çalışanın veya liderin başkalarına ilham verebilmek için ilham alması gerekir. İşte kendi ilhamınızı bulmanıza yardımcı olacak bazı Ted Konuşmaları:

 

Shawn Achor: Daha İyi Çalışmanın Sırrı

Shawn Achor mutluluk üzerine çalışan bir yazar ve bir konuşmacı. Achor “Mutluluk Avantajı” da dahil olmak üzere mutluluk kavramı üzerine çeşitli kitaplar yazdı. Ayrıca, kendini mutluluğu öğretmeye adamış bir kuruluş olan “GoodThink, Inc”i kurdu.

Bu Ted konuşması, iş yerinde mutluluğun önemini göstermek için mizahı kullanıyor. Achor uç değerleri mercek altına alıyor – uç değerlerden kastı ortalamanın üzerinde olan insanlar. Uç noktadaki bu insanları inceleyerek mutluluğun başarıyı nasıl etkilediğine ışık tutan Achor, iyimserliğin başarı yakalamada önemli bir faktör olduğunu ileri sürüyor. Başarı için doğru formüle sahip misiniz? Bu Ted konuşmasını izlediğinizde cevabı bulacaksınız.

 

Bel Pesce: Hayallerinizi Yıkmanın 5 Yolu

Bel Pesce, bir girişimci, aynı zamanda da daha önceleri Silikon Vadisi’nde çalışmış bir Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu. Pesce, uzun zamandan beri Brezilya’da ve bugünlerde “Brezilya’nın En Beğenilen 10 Liderinden biri” olarak anılıyor.

Bu Ted konuşmasında aslında sizi yarı yolda bırakan beş yaygın başarı efsanesini ele alıyor ve söz konusu efsanelerin maskelerini bir bir düşürüyor. Bir iş kurmayı düşünüyorsanız veya tutkuyla bağlı olduğunuz bir projenin üstesinden gelmek gibi bir niyetiniz varsa, bu konuşma başarınızın önündeki engelleri kaldıracak, hatalı düşüncelerinizi bulup ayıklamanıza ve yanlış algıları silmenize yardımcı olacaktır.

 

Matt Cutts: Yeni Şeyler Denemek( 30 Günlük Bir Mücadele)

Matt Cutts, Google’ın web spam ekibinin başı ve aynı zamanda arama optimizasyonu ekibinin de bir üyesi olarak tanınıyor. Şu anda Birleşik Devletler Dijital Servisi’nin (ABD hükumeti için teknoloji projelerini yöneten bir kuruluş) yönetici vekilliğini yapıyor.

Bu kısa ama ilham verici Ted konuşmasında Cutts dinleyicileri 30 gün sürecek bir yeni şeyler deneme sürecine davet ediyor. Cutts ayrıca 30 günlük bir zorluğu tamamlamanın yaratacağı hat safhada güven ve sınırsız enerjinin kişiler üzerindeki olumlu etkisi üzerine kişisel deneyimlerini de paylaşıyor. Bu konuşmadan sonra, kendi 30 günlük deneyinize bir an önce başlamak isteyeceksiniz – unutmayın, bu durum hayatınızda gerçek bir fark yaratabilir.

 

4.İş Stratejisi Üzerine Ted Konuşmaları

İş stratejisi, hedeflerinize ulaşma şeklinizi ifade eder. Bu başlık altındaki konuşmalardan iş stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı yeni teknikler öğreneceksiniz.

 

Linda Hill: Kolektif Yaratıcılık Nasıl Yönetilir?

Linda Hill, Harvard Üniversitesi’nin işletme profesörü ve “Liderlik Girişimi”nin başkanıdır. Popülerliğini halen koruyan pek çok kitap yazan Hill’in yenilikçiliği nedeniyle aldığı sayısız ödül de var.

Yaratıcı ve yenilikçi olmak, her türden işletme için kritik derecede önem taşır. Bu ilgi çekici Ted konuşmasında Hill, kurumunuzda yaratıcılığı ve yeniliği teşvik etmek istiyorsanız geleneksel bir yönetim tarzını benimsemenin işe yaramayacağını açıklıyor. Konuşma ayrıca, gerçek inovasyonun kişisel dehanın değil, takım çalışmasının sonucu olduğuna dikkat çekiyor. Kendi kuruluşunuzdaki yaratıcılığı nasıl teşvik edeceğinizi tam da bu konuşmadan, Hill’in sizlerle paylaştığı tekniklerden öğrenebilmeniz mümkün.

 

Seth Godin: Fikirlerinizi Nasıl Yayarsınız?

Seth Godin, ödüllü bir blog yazarı, girişimci ve aynı zamanda ünlü bir kitap yazarı. Godin belki de en çok çeşitli konular üzerine kısa ama öz yazılar yazdığı blogu ile tanınıyor.

Bu Ted konuşması, fikrinizi yaymanın neden işletmenizin kazanç hanesine ekleyeceğiniz stratejilerin bir parçası olması gerektiğini açıklıyor. Godin’e göre, fikirlerini başarılı bir şekilde yayanlar, değişimleri gerçek anlamda uygulayabilenlerdir. Godin, kitle iletişim araçlarının fikirlerin yayılması üzerindeki etkilerini ele alsa da, bu araçların fikirleri yayma girişimlerinin her zaman başarılı olamayacağı gerçeğini de vurguluyor. Kitle pazarlama sistemi işlerliğini yitirmiş durumda. Bu konuşma sayesinde fikirlerin yayılmasına sebep olan asıl şeyin ne olduğunu ve bu gerçeği kendi işinize nasıl uyarlayacağınızı öğrenebileceksiniz.

 

Susan Colantuono: Daha önce Duymadığınız Bir Kariyer Tavsiyesi

Susan Colantuono, sektördeki cinsiyet farkını kapatmak isteyen şirketlere yönelik bir danışmanlık firması olan Leading Women’ın kurucusu ve CEO’su. Kuruluş, kadınların liderlik gelişimini teşvik etmek için dünya çapında düzinelerce örgütle birlikte pek çok ortak çalışmaya imza attı.

Bu konuşmada, zorlu bir soru ele alınıyor: Üst düzey yönetim kadrolarında neden bu kadar az kadın var? Konuşmada, şirketlerin liderlerde aradığı üç temel unsur tanımlanıyor ve kadınların bu yeteneklere sahip olmalarına rağmen neden bu temel yetki alanlarından birinde yer alamadıklarına açıklık getiriliyor. Eğer iş dünyasında yer alan bir kadınsanız veya şirketiniz bünyesinde çalışan kadınlara üst düzey konumlarda görmek istiyorsanız, bu mutlak surette izlemeniz gereken bir video.

 

Kendi Profesyonel İş Konuşmanızı Oluşturun

Ted konuşması yapma şansınız olmasa dahi, bir profesyonel olarak, profesyonelliğinize yakışır sunumlar yapmanız gerekir. Profesyonel bir sunum yapmanız gerekiyorsa profesyonel bir sunum şablonu kullanmayı düşünebilirsiniz.

Envato Elements veya GraphicRiver gibi web sitelerinden sunum şablonları indirebilmeniz de mümkün.

 

Sonuç

Ted konuşmaları da dahil olmak üzere, iş dünyası liderleri için çok sayıda çevrim içi kaynak mevcut. Burada yalnızca işiniz için faydalı olacağını düşündüğümüz  bazı Ted konuşmalarını paylaştık. Şimdi öğrendiklerinizi kullanmanın zamanı geldi. Ya da belki siz de kendi iş tecrübelerinizden yola çıkarak oluşturduğunuz profesyonel bir sunumu paylaşmak istersiniz. O halde neden hemen bugün başlamıyorsunuz?

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatı ve Girişimcilikle İlgili İlham Veren TED Konuşmaları

2019 Yılında Yapılmış En İyi 6 TED Konuşması

2018’in En İyi TED Konuşmaları

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir