Sizi Daha İyi Bir Girişimci Yapacak 5 TED Konuşması

TED, dünyanın dört bir yanından önemli konuşmacıların, özellikle iş dünyası ile ilgili yararlı ve motive edici paylaşımlarda bulunuduğu bir platformdur. Dünyadaki, en parlak girişimcilerin yaptığı binlerce sunumun derlenmiş halidir.

Eğer TED konuşmaları kavramına yabancı iseniz nereden başlamanız gerektiği biraz kafa karıştırıcı olabilir, sonuçta karşınızda binlerce seçenek olacaktır. Biz de bu sebepten ötürü, sizlerin daha iyi birer girişimci olmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 5 TED konuşması belirledik. Vaktiniz olduğunda veya ekstra motivasyona ihtiyacınız olduğunda bunlardan bazılarını izleyebilirsiniz:

 

1- Seth Godin: İş Fikirlerinizi Nasıl Yayabilirsiniz?

Bir pazarlama uzmanı olan Seth Godin niçin sıradışı ve ezber bozan fikirlerin genellikle sıkıcı olanlara kıyasla daha başarılı olduğunu açıklıyor. Her girişimci bir iş fikri ile yola çıkmaktadır. Bu video aracılığıyla Godin, iş fikriniz ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, onu nasıl yayabileceğiniz konusunda size bir ilhan kaynağı olacaktır.

Godin’in sunumunu dinledikten sonra beyninizdeki çarkların daha hızlı döneceği ve mevcut iş fikrinizi yaygınlaştırma konusunda yeni fikirler üretebileceğiniz konusunda emin olabilirsiniz.

 

2- Tony Robbins: Yaptığımız Şeyleri Niçin Yapıyoruz?

Genellikle başarılı olmak için harekete geçmemiz gerektiğini etrafımızdan duyarız. Bu her ne kadar doğru olsa da, harekete geçmek için de önce gerekli ilhamı bulmamız gereklidir. Niçin bir girişimci olmak istiyorsunuz? Ürününüz veya hizmetinizin diğer insanların hayatlarını etkileyebilme potansiyeli var mı? Yoksa, sadece çok zengin mi olmak istiyorsunuz?

Bu TED konuşmasında en etkili ve başarılı motivasyonel konuşmacılardan biri olan Robbins, insanları doğrudan harekete geçmeleri için neyin motive ettiğini açıklıyor. Duyguları ve aynı zamanda diğer insanları anladığınızda başarıya da ulaştığınızı açıklıyor.

Bu video, günümüze kadar milyonlarca izlenmeye ulaşmış en popüler TED konuşmalarından biridir. Robins’in katılımcı olduğu etkinliklerin biletleri her zaman yok sattığını da belirtmekte fayda var.

 

3- Richard Branson: 30.000 Feet Yükseklikteki Hayatlar

Richard Branson en ilginç ve eşsiz girişimcilerden biridir ve bu sebepten ötürü de herkese, kendisinin özel hayatını ve iş deneyimlerini konu aldığı bu TED konuşmasını izlemesini tavsiye ediyorum. Branson, bu kadar başarılı olmasında kendisini nelerin motive ettiğine de değiniyor.

Eğer hiçbir şeyin doğru gitmediği stresli bir gün geçiriyorsanız kendinize 30 dakikalık bir ara verin ve bu videoyu izleyin. Tamamen farklı bir düşünce yapısına gireceğinizden emin olabilirsiniz ve tüm o yoğun iş ve zorlukları kucaklamak için hevesli olacaksınızdır.

Branson sıkı çalışma ve akıllı iş kararları ile çok fazla şey başarmıştır. Bu yüzden vaktinizi ayırarak kendisini mutlaka dinleyin.

 

4- Elizabeth Gilbert: Başarı, Başarısızlık ve Yaratmaya Devam Etme Gücü

Elizabeth Gilbert, var olan hemen hemen tüm listelerde çok satanlar kategorisine girmeyi başarabilmiş ve Julia Roberts’ın baş rol oynadığı bir filme de uyarlanmış Eat, Pray, Love (Ye, Dua Et, Sev) adlı kitabın başarılı yazarıdır.

Her girişimcinin ulaşmak için çaba gösterdiği bir başarı düzeyi elde etmiştir. Gilbert; Eat, Pray, Love adlı kitabından sonra aynı beklentileri karşılayamama korkusundan ötürü başka bir kitap yazmadığını söylesem, bana inanır mıydınız? Kendisi sonunda bu korkusunu, başarısından önce tecrübe etmek zorunda kaldığı reddedilmeleri düşünerek yendi. İlk başarılı kitabını yayınlamadan önce altı yıl boyunca başarısızlıkla yüzleşmek zorunda kalmıştı.

Bu videoyu izledikten sonra ne hayalleriniz ne de vizyonunuzdan vazgeçeceksiniz.

 

5- Simon Sinek: Büyük Liderler Nasıl Harekete Geçiyorlar?

5 yıldan daha eski olan bu TED konuşması en önemli girişimcilik konularından biri olan liderlik hakkında. Simon Sinek’in konuşması içinizdeki asinin dışarı çıkmasına yardımcı oluyor ve diğer herkes gibi düşünmemeniz gerektiğini hatırlatıyor. Aslında herkesin yaptığı şeylerin tam aksini yapmanızın önemine dikkat çekiyor diyebiliriz.

Son yıllarda öncü olarak ortaya çıkan tüm büyük şirketleri bir düşünün; Apple, Facebook ve Tesla aklımıza ilk gelenlerden. Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Elon Musk’ın liderliği olmasaydı bu şirketler ne yapardı? Bu liderlere sahip olmasalardı, günümüzdeki konumlarının yanına bile yaklaşamayacağını gönül rahatlığıyla dile getirebiliriz.

 

İlginizi çekebilir

Her Girişimcinin İzlemesi Gereken Filmler
Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir