İş Hayatı ve Girişimcilikle İlgili İlham Veren TED Konuşmaları

TED Konuşmaları her geçen gün dünya çapında daha çok izleyiciye ulaşıyor. Çünkü günümüzün koşturmalı dünyasında insanlara ekstra çaba harcatmadan yeni fikirler sunarak ilham veriyor.

Küçük işletme sahibi olarak inovasyon ve öğrenme tutkunuz başarınızın temel ölçütüdür. Peki,  işletmenizin günlük sorumluluklarıyla uğraşırken motivasyonunuzu canlı tutma ve işinizi geliştirme konusunda neler öğrenmelisiniz? Merak etmeyin, biz sizin yerinize araştırmamızı yaptık ve sizi motive edecek, zihninizi berraklaştıracak ve işletmenizi rekabetin bir parçası yapacak 20 TED konuşmasını sıraladık.

 

1.Şirketlerin Başarısız Olmasının İki Nedeni ve Bunlardan Kaçınmanın Yolları, Knut Haanaes.

İçinde bulunduğumuz bu “ayak uydur ya da tarihe karış” piyasasında işletme sahiplerinin iyi oldukları konularda kendilerini geliştirmek ve küçük işletmelerinde çığır yaratacak yeni fikirler peşinde koşmak arasındaki dengeyi sağlamak oldukça önemlidir. Knut Haanaes’in bu konuşmasında şirketlerin başarısız olmasının iki nedenini ve bir yandan şirket şemanızı yeniden oluştururken bir yandan da şirketinizi büyütmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Şirketler Neden Batar?

 

2. En İyi Çalışanlar En Mükemmel Öz Geçmişlere Sahip Olmayabilir, Regina Hartley.

Günümüzde piyasa oldukça rekabetçi ve açık pozisyonlarınıza öz geçmişler yağarken işe alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belirlemeniz gerekir. Oldukça tahmin edilebilir öz geçmişler ya da tecrübeler mi arıyorsunuz? Adaylarla görüşürken tutkularınız ve kişiliğiniz araya giriyor mu? Regina Hartley’in bu konuşması işe alım konusunda alışılmamış ama bir o kadar da ilginç bir bakış açısı sunuyor.

Mutlaka okuyun: Doğru Çalışan Seçimi Nasıl Yapılır?

 

3. İleri Teknoloji Dikkatimizin Dağılmasını Nasıl Engelleyebilir, Tristan Harris.

Gün içinde karşınıza çıkacak her şey, mesajlar ve çeşitli sosyal medya kanallarından gelen bildirimler bile dikkatinizi dağıtıyor mu? Dikkatiniz dağılıyorsa ve gün sonunda yapılacaklar listenizden hiçbir şey eksilmediğini görüyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Tristan Harris, teknolojinin zamanınızdan çalmasına izin vermenizin risklerinden ve bu risklerden nasıl kurtulabileceğinizden bahsediyor.

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın

 

4. Her Şeye Evet Diyerek Geçirdiğim Bir Yılım, Shonda Rhimes.

Sizi korkutacak ya da gerecek bir şey yapmanız istendiğinizde ilk tepkiniz “hayır” karşılığını vermek ve konfor alanınızda kalmak olacaktır. Peki korkularınıza karşı gelip “evet” deseniz ne olur? Konfor alanınızdan çıkarak her şeye “evet” diyerek bir sene geçirdiğinizde daha az korkmayı, ufkunuzu genişletmeyi ve yeni başarılar elde etmeyi öğrenirsiniz.

Mutlaka okuyun: Konfor Alanınızdan Çıkmanın Yolları

 

5.Stres Yapacağınızı Bildiğiniz Halde Sakin Kalmanın Yolları, Daniel Levitin.

Stres, küçük bir iş kurmanın ve onu genişletmenin kaçınılmaz parçası olsa da bu aynı zamanda da stresi kontrolünüz altında tutmanın da bir yoludur. Olumsuz enerji zihninizi bulanıklaştırabilir ve büyük hatalar yapmanıza neden olabilir. Daniel Levitin’in stresi yönetme ve ondan kaçınma konusundaki stratejileri hayatta daha iyi kararlar almanızı sağlayacak.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Stres Yönetimi Taktikleri

 

6. İş Yerinde Çok Fazla Kural Koymak İşlerinizi Halletmenizi Nasıl Engeller, Yves Morieux.

İşinizi düşünün. Çalışanlarınızın bağımsız hareket etmesine izin veriyor musunuz? Yoksa aldıkları her karar için size mi başvurmak zorundalar? Eğer ikincisi geçerliyse şirketinizin büyümesinin önündeki en büyük engel sizin çok fazla kural koymanız olabilir. Yves Morieux, işletmenin başarısının anahtarının işbirliği (daha fazla kural koymaktansa) olduğunu söylüyor.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları

 

7. Hayallerinizi Öldürmenin 5 Yolu, Bel Pesce.

Büyük ihtimalle işletmenizi kurarken elinizde çok az birikim ve hayallerinizden başka bir şey yoktu. Başarıyı yanlış yorumlamanız bu hayallerin suya düşmesine mi sebep oluyor? Girişimci Bel Pesce, küçük işletmenizle ilgili hayallerinizi suya düşürecek beş inanıştan bahsediyor.

 

8. Kollektif Yaratıcılığı Sürdürmenin Yolları, Linda Hill.

Küçük bir işletme için inovasyon bir yaşam biçimidir. Ancak değişin iş dinamikleri ve şirket yapılarıyla inovayon, bir şirket içinde sadece bir departmanın ya da bir kişinin görevi olmaktan çıktı. İnovasyon ve yaratıcılık bir liderin yönetiminde devam ettirilmesi gereken kollektif bir çabadır. Linda Hill bu konuşmasında inovasyona götürecek bir şirket kültürü yaratmanın stratejilerini paylaşıyor.

 

9. (Neredeyse) Hiçbir Kural Olmadan Şirket Yönetmek, Ricardo Semier.

Çalışmanın neredeyse norm haline geldiği bir dünyada bir kişiden ofiste her gün 9 – 5 çalışmasını beklemek basiretsizliktir.  Bu heyecan verici konuşmada Ricardo Semier, daha akıcı bir şirket yapısı kurabilmek için geleneksel iş yeri kurallarını azaltma fikrinden bahsediyor. Çalışanların özgürce düşünme ve hareket etme hakkına sahip olduğu şirketler kurmak konusunda yaşadıklarından ve bu tecrübelerin hayatına olan etkilerini paylaşıyor. Geleneksel yönetimi bir kenara bırakıp otonomi kültürü yerleştirdiğinizde neler olabileceğini öğrenebilirsiniz.

 

10. Dünyayı (Ya da En Azından Kendinizi) Kötü Toplantılardan Kurtarmanın Yolları, David Grady.

Geçtiğimiz hafta kaç toplantıya girdiniz ya da kaç tane toplantı planladınız? Ve kaç tanesi işletmenizin başarısı için hayati önem taşıyordu? David Grady, bu konuşmasında insanların anlamsız toplantıları planlama ve bunlara katılma konusundaki takıntılarını anlatıyor. Bu toplantılar zaman kaybı olduğu gibi aynı zamanda da şirketinizin yanlış alışkanlıkları benimsemesine yol açar. Anlamsız başka bir toplantıya katılmak zorunda kalmadan etkili iletişim kurmanın yollarını keşfetmek için bu konuşmayı mutlaka izleyin.

Mutlaka okuyun: Verimli Toplantı Yapmanın Sırrı: Jeff Bezos’un 2 Pizza Kuralı

 

11. James Veitch: Spam maile cevapladığınızda olanlar.

Komedyen James Veitch, 419 spam maillere cevap verdiğinde başına gelenleri ve bunlardan nasıl kurtulduğunu anlatıyor.

 

12. Pamela Meyer: Yalancıları tespit etmenin yolları.

Meyer, “Bir gün içinde yaklaşık 10 ile 200 kez bize yalan söyleniyor.” diyor ve eğitimli dinleyecilerin %94’ünün yalancıyı tespit edebildiğini eğitimsiz dinleyicilerin ise sadece %54’ünün bunu yapabildiğini söylüyor. Bazı durumlarda ise, örneğin kendinizi kurtarmak için söylediğiniz beyaz yalanlar konusunda ise biz de suça dahil oluruz. Önemli iş toplantıları gibi başka durumlarda ise yalan söyleyenleri tespit edebilmeyi bilmek ve gerçeğe önem veren bir ortam yaratabilmek size önemli bir avantaj sağlayabilir. Meyer’in konuşması yalanı tespit edilme konusunda size önemli tavsiyeler veriyor.

Mutlaka okuyun: Karşınızdaki Kişinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

 

13. Giorgia Lupi: Kendimizi veri içinde nasıl bulabiliriz.

Küçük işletme sahibi olarak büyük ihtimalle işletmeniz ve müşterileriniz hakkında veriye bel bağlayacaksınız. Bu konuşmada Lupi, tamamen ham veri üzerinden eyleme geçmenin tehlikelerinden bahsediyor ve bu veriyi ölçüp biçmeyi ve sadece sayıları değil de kişisel hikayeleri de dikkate alan modeller inşa etmeyi öneriyor.

Mutlaka okuyun: Büyük Veri Nedir ve Nasıl Analiz Edilir?

 

14. Richard St. John: Başarının 8 sırrı.

Bu üç buçuk dakikalık kısa video, her türden ve sektörden başarılı insanlarla yapılan yıllarca süren röportajlardan yola çıkarak başarının 8 sırrını özetliyor.

 

15. Bill Gross: Startup’ların başarılı olmasının en büyük nedeni.

Başarının sırrını genel olarak öğrendiğinize göre artık konuyu biraz daha daraltıp startupların başarısından bahsedebiliriz. Idealab kurucusu Bill Gross, projelerinin başarılı ya da başarısız olma sebeplerini ayrıntılı olarak inceliyor ve en önemli faktörü belirleyebilmek için diğer startupların başarılarını ve başarısızlıklarını irdeliyor. Bulduğu sonuç Gross’u oldukça şaşırttı. Bakalım sizi de şaşırtacak mı?

Mutlaka okuyun: Yalın Startup (Girişim) Nedir? Prensipleri Nelerdir?

 

16. Tim Leberecht: Makine çağında insan odaklı bir şirket kurmanın 4 yolu.

Makineler ve otomasyon, verimlilik ve optimizasyon, kazanç miktarları ve kar oranları her işletmeyi hatta tutku ve coşkuyla kurulan küçük işletmeleri ayakta tutan şeyler olarak düşünebilirsiniz. Leberech ise küçük işletme sahiplerinin uzun süredir farkında olduğu bir gerçeğe parmak basıyor ve bunun felakate yol açabileceğini söylüyor. Bu eğlenceli konuşmada “turuncu balonu patlat” mentalitesinin şirketin sonu olacağını ve kurumsal samimiyet üzerine kurulan ve soru sormakta, sürekli kendini geliştirmekten vazgeçmeyen şirketlerin daima başarılı tarafta yer alacağını anlatıyor.

 

18. Steven Johnson: Mükemmel icatların arkasındaki eğlenceli harikalar diyarı.

Küçük işletme sahibini başarılı kılan boşlukları fark edebilmesi ve bunlar için çözüm üretebilme becerisidir. Peki bu yeni fikirler nereden geliyor? Johnson, yeni fikirlerin eğlenme arzusu duyan bir dünyada ortaya çıktığını söylüyor. Örnek olarak modern bilgisayarın atası sayılabilecek müzik kutusunun icadını veriyor. “İhtiyaç her zaman icatlara yol açmaz.” diyor ve ekliyor, “Geleceği insanların en çok eğlendiği yerlerde bulabilirsiniz.”

 

19. Derek Sivers: Garip mi yoksa sadece farklı mı?

Bu 2.5 dakikalık kısa video dünyanın tam tersine giderek “var olduğunu bile bilmediğimiz varsayımların her zaman gerçek olmayabileceğini” kabullenmemiz gerektiğini öğretiyor.

 

20. James Veitch: Aboneliği kaldırmaya çalışmanın ıstırapı.

Bu konuşmada Veitch, istenmeyen pazarlama maillerine olan abonelini kaldıramayışından sonra  “İnternet her şeye erişim sağladı ama aynı zamanda da her şeyin bize erişmesini de sağladı.” Veitch, “Kızgınlıkla uğraşmayın, bu kızgınlığı acayip fikirler oluşturmanız için bir katalizör olarak kullanın.” diyor.

 

İlginizi çekebilir

2019’un En İyi 6 TED Konuşması
Tüm Zamanların En İyi 12 Ted Konuşması
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir