Tüm Girişimcilerin İzlemesi Gereken 6 Ted Konuşması

Ben bir TedTalk hayranıyım. İnsan doğası, en son bilimsel gelişmeler, girişimcilik dünyasındaki trendler gibi birçok konunun içyüzünü anlamaya yardımcı oluyor. İlham verici, bilgilendirici ve aydınlatıcı içerikleriyle daha iyi bir insan ve daha iyi bir profesyonel olmanızı sağlıyorlar. Bu konuşmalar, girişimci olmak isteyen kişilerin varsayımlarını gözden geçirmeleri, kendilerine inanmaları ve olabildiğince iyi bir lider olabilmeleri için var.

Ancak özellikle öğle arasında bir şeyler izleme modundayken binlerce konuşma içinden iş geliştirme konusuyla ilgili doğru konuşmayı bulmak oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle bütün girişimcilerin izlemesi gerektiğini düşündüğüm önemli konuşmaları derledim:

 

1. Aşırı kısıtlamalar karşısında yaratıcı sorun çözümü

Navi Radjou’nun TedTalk konuşması problem çözme alanındaki minimal uygulamalarla ilgili. Problem çözmek her şeye uygulanabilir, zira bu yenilik, bilimsel keşif ve hatta sosyal oluşumlar için gereklidir. Radjou, konu sorun çözmeye geldiğinde aşırı derecedeki kısıtlamaların avantajlarına değindi.

Bir girişimci için bu sınırlı sermaye, kaynak ve zaman demektir. Kısıtlamalar yüksekse durum daha da zordur, ancak bu daha yüksek yeniliklere yöneltir. Bu konuşma kapana kısıldığını ve yapacak bir şey kalmadığını düşünenler için mükemmeldir.

 

2. Büyük liderlerin insanlara harekete geçmek için ilham vermesi

Simon Sinek tarafından yapılan bu konuşmada liderlik ve neden bazı insanları diğerlerinden daha ilham verici hareketlerde bulunduğu meseleleri inceleniyor. Martin Luther King’in Sivil Haklar Hareketi’ndeki liderliğinden Apple’ın iş dünyasındaki liderliğine kadar uzanan bir perspektifte Simon Sinek çeşitli liderlerin başarı oranını tahmin eden bir yapıyı inceliyor.

Konuşmadaki bir cümle özellikle girişimcilere hitap ediyor: “İnsanlar ne yaptığınıza bakmıyor. İnsanlar niçin yaptığınıza bakıyor.” Kendi alanlarında endüstri lideri olmak isteyen girişimciler için bu prensibi anlamak hayati önem taşıyor.

 

3. Startup’ların başarılı olmasının en büyük nedeni

Bill Gross, konuşmasında bir startup’ın diğerlerinden daha başarılı olmasının ardında yatan tüm nedenleri sayıyor. Bir dizi girişimi olan ve diğer startup’lara danışmanlık yapan Gross iş dünyasında çok tecrübeli bir isim. Büyük şirketlerin battığını, hiç umulmadık şirketlerin ise başarılı olduğunu gözlemlemiş bir insan. Bu tecrübeler onu neden bu tür farklılıkların olduğunu anlatmaya yöneltmiş.

Gross startup’ları fikrin sağlamlığı, şirketin kuruluş zamanı, işi yöneten takım, sermayeye erişim ve genel iş modeli özelinde değerlendiriyor. Başarıya giden yolda en kritik faktörün ise “şirketin kuruluş zamanı” olduğunu belirtiyor. Bu konuşmayı her iş sahibinin izlemesi gerekir.

 

4. Tutkunuzu bulun, sevdiğiniz işi yapın. (Mazeret yok!)

Başlık yeterince açık. Ancak Larry Smith’ in sizi ikna etmek için kullandığı yöntem ilham verici ve izlenmeye değer.

Girişimciler, çoğunlukla büyük paralar kazanmak ve kendi işinin patronu olmak gibi sebeplerle motive olurlar. Ama gerçekten başarılı olmak için yaptığınız işi sevmelisiniz. Gerçekten önem verdiğiniz bir iş kolunda çalışmalısınız. Yaptığınız işten keyif almalısınız. Aksi halde asla tatmin olmazsınız.

 

5. Kolektif yaratıcılığı yönetebilmek

Linda Hill’in bu konuşması şirketin yönetim kadrosunun yaratıcılığı artırmak isteyen girişimciler için bulunmaz bir fırsat. Dünyanın en başarılı bazı şirketlerince kullanılan bu taktikleri inceleyen Hill, aynı zamanda bu üstün yaratıcılığın kökenlerini de irdeliyor.

Sonuç olarak Hill bütün girişimcilerin kullanabileceği basit uygulama ve stratejilerden bahsediyor. Bunlar bir takımın harika fikirler üretmesine yardım edebilecek ve şirketi ileri taşıyabilecek şeyler. Yaratıcı düşünmenin ve soyut problem çözmenin bir şirketin sahip olabileceği en önemli özellikler olduğunu vurgulayan Hill, bu özelliklerin şirket kültürüne nasıl adapte edilebileceğini de açıklıyor.

 

6. Bunu ben başardıysam siz de başarabilirisniz

Her gün milyonlarca insanın yaptığı gibi kilometrelerce bir bidon kirli su için yürümek zorunda olsaydınız o suyu banyo yapmak için fazla değerli bulurdunuz. Afrikalı genç girişimci Ludwick Marishane, bu soruna bulduğu ilginç çözümün muhteşem hikayesini anlatıyor.

Bu TedTalk konuşmalarını izlemediyseniz ve girişimci olma planlarınız varsa ya da halihazırda girişimciyseniz şimdi tam sırası. Yeni fikir ve tecrübelere ne kadar açık olursanız girişimlerinizde başarılı olma ihtimaliniz de o kadar artar.

 

İlginizi çekebilir

Her girişimcinin iş kurmadan önce yapması gereken 5 iş
Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir