Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

“Kişi ancak tutku ile harekete geçtiğinde muhteşemdir.”

Günümüzün gelecek vadeden girişimcileri için tutkularını bulmak, başarılı bir iş hayatına sahip olmanın en hızlı yoludur. Peki nereden başlamalı? İşte sizlere tutkunuzu ortaya çıkaracak 5 egzersiz:

 

Egzersiz 1 – Çocukluğunuzu ziyaret edin. Neleri severdiniz?

cocukluk

“Bize pratik olarak en çok zevki tattıran şeylerden bu kadar uzaklaşmış olmamız gerçekten inanılmaz bir şeydir.”

Çocukken tadını çıkardığımız her şeyin bir listesini yapın. Bu aktivitelerden şimdi de hoşlanır mıydınız? Örneğin, Amerika’nın en önemli mimarlarından olan Frank Lloyd Wright, çocukluğu boyunca ve belki de sürekli olarak oyuncak tahta bloklarla oynamıştır.

“Araştırmalar oyun oynamanın keşfedilecek daha bir sürü yanı olduğunu göstermektedir, bu aynı zamanda yetişkinler için de geçerlidir,”

Çocukluğunuzdaki pozitif aktiviteleri ve olayları tekrardan ziyaret edin. Başlangıç için kendinize şu soruları sorun: Hayatınıza hangilerini ekleyebilirsiniz? Bu geçmiş deneyimler şimdiki kariyer seçimlerinizi nasıl şekillendirmektedir?

 

Egzersiz 2 – Bir “yaratıcılık tahtası” hazırlayın.

kolaj

Büyük bir tahta alarak işe başlayın, “Yeni İş” kelimesini merkeze alın ve sevdiğiniz resimler, sözler, yazılar, şiirler ve diğer esin kaynaklarından bir kolaj yapın.

“Bunun arkasındaki fikir; eğer kendinizi, amacınızı (kim olmak istiyorsunuz veya ne yaratmak istiyorsunuz) yansıtan resimlerle sarmalarsanız farkındalığınız ve tutkunuz artacaktır.”

Tahtanız geliştikçe ve daha fazla odaklanılmış hale gelince, neyin eksik olduğunu fark etmeye başlayacak ve boşlukları dolduracak yöntemleri hayal etmeye ve vizyonunuzu gerçekleştirmeye başlayacaksınız.

 

Egzersiz 3 – Yerinde olmak istediğiniz kişilerin bir listesini yapın.

steve-jobs-dersler

Tekerleği tekrardan icat etmenize gerek yok. İlerlemek istediğiniz alanda hali hazırda başarılı olmuş kişiler üzerinde çalışmaya başlayın.

Örneğin, ekonomik durgunluk zamanlarında, birçok kişi emlak sektöründen uzak durmak ister çünkü insanlar bunun bir çıkmaz sokak olduğunu düşünürler. Ancak  çoğu kişinin uzaklaşmaya başlaması atılım yapmak için mükemmel bir zamandır. İş alanı ne olursa olsun fark etmeksizin, mutlaka içinde başarılı olan insanlar bulunur. Onlar üzerinde çalışın, herkes bu işten uzak dururken nasıl ve neden bu şekilde başarılı kalabildiklerini araştıraınve onların sahip olduğu başarıya ulaşmak için gerekli düzeni oluşturun.

İlginizi çekebilir: Başarılı Girişimcilerin Sırları

 

Egzersiz 4 – Bir iş planınız olmasa dahi sevdiğiniz şeyi yapmaya başlayın

online-is-kurmak

Çoğu kişi, kapsamlı bir iş planı hazırlayana ve melek yatırımcılar onlara para verene kadar bekler. Bu kişilerin iş fikirleri daha gün yüzü görmeden ortadan kaybolup gitmektedir.

Nasıl para kazanacağınızı çözememiş olsanız bile sevdiğiniz şeyi yapın. Tutku duyduğunuz alanda çalışmanın nasıl bir deneyim olacağını bir test edin, iş ağınızı kurun ve gelişmenize ve iş planınızı iyileştirmenize yardımcı olacak geri dönüşleri alın.

Bu sadece sizin getirmiş olacağınız değeri gösteren bir yöntem olmakla kalmaz, ayrıca işletmenizi resmi olarak kurduğunuzda size oldukça yardımcı olacak görüşleri almanızı da sağlayacaktır.

“Belki de en önemlisi sizi hareketsizlikten ve korkudan kurtaracaktır.”

İlginizi çekebilir: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

Egzersiz 5 – İş yaşamı düşüncesine bir ara verin.

ilerlemek-girisimcilik

İş hayatı modundan uzaklaşmak biraz rahatsız edici gözükse de, bazen zihnin sonuç odaklı düşünce tarzından biraz uzaklaşması gerekmektedir. Kim bilir, belki de sizin için bu resim yapmak, koşmak veya bahçe işleriyle ilgilenmek şeklinde olacaktır.

Bu süreç boyunca aklınıza gelen iş fikirlerini not etmeniz yararınıza olacaktır. İş fikirlerinizin ne kadar tazelenmiş olduğunu görünce kendinize inanamayacaksınız.Sanat ve doğa gibi güzel şeylere bakmak, daha önce farkına varamadığımız ve göz ardı ettiğimiz güzelliklerle aramızda bir bağ oluşturmaya yarayacaktır. Onları fark edin ve kullanın.

 

İlginizi çekebilir

Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu
Tutku, İş Kurmak İçin Tek Başına Yeterli midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir