Twitch Para Kazanma Yolları

Oyun oynamayı seviyor ve bu işten para kazanmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Twitch gibi platformlar üzerinde oynadığınız oyunların videolarını paylaşarak bu işten para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Aylık 100 milyon görüntüleme alarak en popüler sosyal medya platformlarından biri haline gelen Twitch’te oyun oynayarak para kazanmanın yollarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

 

Twitch Nedir?

Öncelik Twitch nasıl bir platform, onu izah edelim. Oldukça niş ve spesifik bir web sitesi aslında Twitch. Bilgisayar üzerinden deli gibi oyun oynadığınız halde bu siteyi duymamış olabilirsiniz, bu normal bir şey.

Kısaca açıklamak gerekirse, Twitch, oyun oynayan kişilerin oyun videolarını ve kendi görüntülerini “video” formatında yayınladıkları bir mecra. Siteye giren bir kişi, oynadığınız oyunu ve sizin tepkilerinizi bu videoları izleyerek görüyor. Yani internet kafede Counter Strike oynayan bir kişinin yanına oturup oyunu izlemek gibi bir deneyim diyebiliriz…

Video oyun şirketlerinin kendilerine ait Twitch kanalları var. Burada oyunlarla ilgili yarışmalar, etkinlikler düzenliyorlar ve canlı olarak yayınlıyorlar. Ayrıca Twitch’in de TwitchCon adında uluslararası bir etkinliği oluyor her sene.

Şimdi yayıncı meselesine bakalım.

 

Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Video oyun oynayan bir kişi olarak Twitch üzerinde kendinize bir kanal açabilirsiniz. Böylece ister bilgisayarda ister Playstation’da (Xbox) oynadığınız oyunu canlı olarak yayınlayabilirsiniz. Bunun için genelde hem oyunun video kaydını ve webcam ile kendi yüzünüzü göstermeniz gerekir. Ayrıca oyun oynarken insanların sizin yorumlarınızı da duyması gerekir. Yaka mikrofonu kullanmak ses kalitesini artırır yani.

Yani Twitch kanalının üç temel bileşeni var: Oyunun kendisi, sizin görüntünüz ve yorumlarınız. Bu da bilgisayara (ya da oyun konsoluna), webcam ya da kameraya ve mikrofona ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Twitch kanalları 24 saat boyunca aktiftir. Yani 24 saat boyunca oyun oynamanız gerekmez. Önceden kaydettiğiniz videoları yükleyerek de kanalınızı büyütebilirsiniz. Fakat Twitch’teki genel mantık, video oyunlarını canlı bir şekilde oynamak ve insanların da bu videoları canlı bir şekilde izlemesidir.

Bu bakımdan Twitch sizin için bir yan uğraş, hobi e-Spor kariyerine ek ya da tam zamanlı bir iş olabilir.

Twitch hesabı kurmak sadece birkaç dakikanızı alır. Hatta Facebook hesabınızla bile üye olabilirsiniz. Bilgisayar mı yoksa Playstation’dan mı oynayacağınız yayın prosedüründe ufak farklara neden olur ancak aklınıza gelebilecek her türlü konu için Twitch ya da Youtube üzerinden gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Twitch’te Takipçi Kazanma Yolları

Twithc kanalını açtıktan sonra artık yayın yapmaya hazırsınız demektir. Öncelikle üslubunuza karar vermeniz büyük önem taşıyor.

 • Ciddi bir üslup mu takınacaksınız?
 • Mizahi bir kanalı mı oluşturmak istiyorsunuz?
 • İzleyenlere oyun tanıtmak mı istiyorsunuz, yoksa sadece oynamak mı?
 • Ne tür bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsunuz?
 • Savaş oyunları mı oynayacaksınız, yoksa futbol oyunları mı?
 • En komik oyuncu, yoksa en iyi oyuncu mu olmak temel hedefiniz?

Bu tür sorulara cevap vermeniz gerek. Sadece video yayını yapmak takipçi kazanmak için tek yol değildir. Twitch’teki sohbet özelliği ile videolarınızı izleyen kişilerle sohbet edebilirsiniz, onların sizi daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Sorulara samimi ve faydalı bir şekilde cevap vermek, size sağlam bir takipçi kitlesi kazandıracaktır.

Twitch’te başarılı olmak için bir diğer önemli konu ise oynayacağınız oyunlardır. Counter Strike, PES 2019, PUBG gibi bugün milyonlarca kişinin oynadığı oyunları oynarsanız, Twitch’te öne çıkmanız zor olacaktır. Çünkü halihazırda bir dünya oyuncu, bu oyunları oynuyor. Ancak az kişinin oynadığı niş ve spesifik oyunlar oynarsanız öne çıkma ihtimaliniz daha yüksek olur.

 

Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri

Twitch’te yayın yapan 1.7 milyon kanal sahibi bu işten nasıl para kazanıyor sizce?

Twitch, çeşitli oyunların reklamını yaparak temelde oyun şirketlerinden para alıyor. Bir oyun şirketi, yeni piyasaya sürdüğü oyunun reklamını Twitch’te yaptırıyor ve bunun için siteye para ödüyor.

Oyuncular da yine kendi kanallarından kazandıkları paranın bir kısmını Twitch’e veriyor. Yani Twitch kesintisi söz konusu. Twitch kontrol panelinde bir saatlik yayın için kaç adet reklam gösterilmesini istediğinizi de kontrol edebiliyorsunuz. (Bir saat için ortalama 3 reklam genel bir durumdur.)

Kanalınızı ziyaret eden ve videolarınızı izleyen kişilerden elde edilen reklam gelirlerini  Twitch ile bölüşürsünüz. Kazandığınız para da banka hesabınıza yatar.

Ayrıca Twitch, Amazon’a ait bir web sitesi olduğu için kanalınızda oynadığınız oyunları satın almak için Amazon linki paylaşabilir, bu link üzerinden oyun satın alındığında bu işten belli bir komisyon elde edersiniz. Buna Amazon satış ortaklığı (Amazon Affiliate Program) adı veriliyor.

Kanalınıza giren kişiler Adblock gibi reklam engelleyen eklentiler kullanıyorsa kanalınızdaki reklamları görme ihtimalleri düşer. Bu da para kazanma ihtimalinizi epey düşürür.

Reklam gelirine ek olarak Twitch’te farklı para kazanma yolları da vardır. Sağlam bir kanalınız ve takipçi kitleniz varsa çeşitli markalar size sponsor olmak isteyecektir. Yani örneğin oyun klavyesi üreten bir marka, size ulaşıp oyunlarda o markanın klavyesini kullanmanız karşılığı video başına 1000 dolar ödeyebilir. Benzer şekilde bir oyun şirketi, onların geliştirdiği oyunu oynamanız için de size para ödeyebilir. Böyle şeyler gayet mümkün. Bu tür şeyleri takipçilerinize direkt olarak anlatmamak da yine mantıklı bir hareket olur.

Ayrıca takipçi kitleniz arttığında kendi markanızın altında tişört, mouse, kulaklık ya da aklınıza gelebilecek her türlü şeyi satabilirsiniz. Bunu tek başınıza da yapabilirsiniz, Twitch Partnership Program üzerinden de yapabilirsiniz.

Son olarak bir yöntem daha var: Takipçileriniz size bağış yapabilir. Yani sizin videolarınızı izleyerek çok eğlenen bir insan, size içinden geldiği için 100 lira gönderebilir. Twitch’teki bağış özelliğini aktif hale getirirseniz takipçilerinizden bağış da alabilirsiniz.

 

Twitch Para Kazanma Şartları ve Partner Programı

Twitch ile ilgili temel konulara değindik. Şimdi de ciddi bir takipçi kitlesi elde ettikten sonra başvurabileceğiniz Twitch Partner Programı’na bakalım.

Bu program videolarınızı izleyen kişilerin kanalınıza abone olmasını sağlar ve bu işten para kazanırsınız. Kazancınızı Twitch ile paylaşmanız gerekir bunun için. Ama bu program neticesinde kanalınıza abone olan kişiler videolarınızı o ay izlemese bile yine de para kazanırsınız. Bu programla kendi ürünlerinizi de daha kolay satabilir, video kalitenizi artırabilirsiniz.

Aylık 5 dolar ödeyerek kanalınıza abone olan kişiler de bu ödeme sonucunda sadece ödeme yapan kişilerin izleyebileceği ekstra videoları izleyebilir, sizle özel olarak sohbet edebilirler. Hatta abone olan kişilerin kullanabileceği özel emojiler bile mevcut.

Twitch’te şu anda 1.7 milyon video yayıncısı var ve 12.000 civarında partner var. Yani partner olmak öyle sandığınız gibi kolay değil, ancak Twitch partner olmak için neler yapmanız gerektiğini detaylı bir biçimde size anlatıyor. Kısaca “izleyenlerle sohbet etmek, sağlam bir takipçi kitlesi oluşturmak, kalabalık içinden sıyrılmak için yaratıcı yöntemler bulmak” partner olma şansınızı yükseltir.

Partnerlik başvuru sayfasındaki temel önşartlar ise şöyle:

 • Canlı olarak oynanan bir oyunu  en az 500 kişi izlemeli.
 • Haftanın belirli saatlerinde en az 3 yayın yapılmalı.
 • Twitch’in hizmet kullanım şartlarına tam riayet edilmeli.

 

Youtube’dan Twitch’e Geçiş Yapmak

Oyun videoları paylaşmak, canlı oyun yayını yapmak Youtube üzerinden başladı. Ancak zamanla pek çok kişi Youtube’dan Twitch’e geçiş yaptı.

Youtube’da halihazırda iyi bir takipçi kitleniz varsa Twitch’e geçtiğinizde her şeye sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Youtube’da aktifken ve Twitch’te tek bir yayın bilme yapmamışken dahi Twitch partnerlik programına başvurabilirsiniz.

Bunun için Youtube üzerinde;

 • Canlı oyun videolarınızı ortalama 15.000 kişi izlemeli.
 • 100.000 aboneniz olmalı.
 • Twitch hizmet kullanım koşullarına uymalısınız.

 

Twitch Ne Kadar Kazandırıyor?

Kazanacağınız miktar abone ve etkileşim sayınıza bağlı değişmekle birlikte büyük yayıncılar ayda 100 binlerce TL kazanabilmektedir.

İstatistiklere göre günde 10 bin izlenmeye ulaşan biri ayda ortalama, 7.500 – 11.000 TL arasında kazanç elde etmektedir.

 

Sonuç

Bilgisayar oyunları oynamaktan keyif alıyorsanuz bu hobiyi bir ek gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Eğer yeterince şanslı, azimli ve tutkuluysanız bu işten büyük paralar da kazanabilirsiniz.

Üstelik Twitch’ten para kazanmak için tam zamanlı işinizden ayrılmanız gerekmez. Akşamları sadece birkaç saat yayın yaparak da zaman içinde belli bir ivme yakalayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Oyun Oynayarak Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma Yollları

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir