2024’te Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Oyun oynamayı seviyor ve bu işten para kazanmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Twitch gibi platformlar üzerinde oynadığınız oyunların videolarını paylaşarak bu işten para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Aylık 100 milyon görüntüleme alarak en popüler sosyal medya platformlarından biri haline gelen Twitch’te oyun oynayarak para kazanmanın yollarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.


Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Oyun oynayan bir kişi olarak Twitch üzerinde kendinize bir kanal açabilirsiniz. Böylece ister bilgisayarda ister Playstation’da oynadığınız oyunu canlı olarak yayınlayabilirsiniz. Bunun için genelde hem oyunun video kaydını hem de webcam ile kendi yüzünüzü göstermeniz gerekir. Ayrıca insanlar, oyun oynarken sizin yorumlarınızı da duymak isterler. Bu sebeple kaliteli bir yaka mikrofonu kullanmak takipçilerinizle bağınızı kuvvetlendirmek için oldukça faydalı olacaktır.

Kısaca Twitch kanalının üç temel bileşeni vardır: Oyunun kendisi, sizin görüntünüz ve yorumlarınız.

Twitch kanalları 24 saat boyunca aktiftir. Yani 24 saat boyunca oyun oynamanız gerekmez. Önceden kaydettiğiniz videoları yükleyerek de kanalınızı büyütebilirsiniz. Fakat Twitch’teki genel mantık, video oyunlarını canlı bir şekilde oynamak ve insanların da bu videoları canlı bir şekilde izlemesidir.

Twitch hesabı açmak sadece birkaç dakikanızı alır. Hatta Facebook hesabınızla bile üye olabilirsiniz. Bilgisayardan mı yoksa Playstation’dan mı oynayacağınız yayın prosedüründe ufak farklara neden olsa da ancak aklınıza gelebilecek her türlü konu için Twitch ya da Youtube üzerinden gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

www.twitch.tv adresine girerek sağ üstteki “kayıt ol” butonundan kayıt işlemine başlayabilirsiniz.


Twitch’te Takipçi Kazanma Yolları

Twith kanalını açtıktan sonra artık yayın yapmaya hazırsınız demektir. Ancak öncelikle kullanacağınız üslubu belirlemelisiniz.

 • Ciddi bir üslup mu takınacaksınız?
 • Mizahi bir kanal mı oluşturmak istiyorsunuz?
 • İzleyenlere oyun tanıtmak mı istiyorsunuz, yoksa sadece oynamak mı?
 • Ne tür bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsunuz?
 • Savaş oyunları mı oynayacaksınız, yoksa futbol oyunları mı?
 • En komik oyuncu, yoksa en iyi oyuncu mu olmak temel hedefiniz?

Bu tür sorulara cevap vermeniz gerek. Sadece video yayını yapmak takipçi kazanmak için tek yol değildir. Twitch’teki sohbet özelliği ile videolarınızı izleyen kişilerle sohbet edebilir, onların sizi daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Sorulara samimi ve faydalı cevaplar vermek, size sağlam bir takipçi kitlesi kazandıracaktır.

Twitch’te başarılı olmak için bir diğer önemli konu ise oynayacağınız oyunlardır. Counter Strike, Valorant, LOL, PUBG gibi bugün milyonlarca kişinin oynadığı oyunları oynarsanız, Twitch’te öne çıkmanız zor olacaktır. Çünkü halihazırda bir dünya oyuncu, bu oyunları oynuyor. Ancak az kişinin oynadığı niş ve spesifik oyunlar oynarsanız öne çıkma ihtimaliniz daha yüksek olur.


Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri

Twitch’te yayın yapan 1.7 milyon kanal sahibi bu işten nasıl para kazanıyor sizce?

Twitch, çeşitli oyunların reklamını yaparak temelde oyun şirketlerinden para alıyor. Bir oyun şirketi, yeni piyasaya sürdüğü oyunun reklamını Twitch’te yaptırıyor ve bunun için siteye para ödüyor.

Kanalınızı ziyaret eden ve videolarınızı izleyen kişilerden elde edilen reklam gelirlerini Twitch ile bölüşürsünüz. Kazandığınız para da banka hesabınıza yatar.

Twitch kontrol panelinde bir saatlik yayın için kaç adet reklam gösterilmesini istediğinizi de kontrol edebiliyorsunuz. (1 saat için ortalama 3 reklam gösterilmektedir.)

Ayrıca Twitch, Amazon’a ait bir web sitesi olduğu için kanalınızda oynadığınız oyunları satın almak için Amazon linki paylaşabilir, bu link üzerinden oyun satın alındığında belli bir komisyon elde edersiniz. Buna Amazon satış ortaklığı (Amazon Affiliate Program) adı veriliyor.

Reklam gelirine ek olarak Twitch’te farklı para kazanma yolları da vardır. Sağlam bir kanalınız ve takipçi kitleniz varsa çeşitli markalar size sponsor olmak isteyecektir. Yani örneğin oyun klavyesi üreten bir marka, size ulaşıp oyunlarda o markanın klavyesini kullanmanız karşılığı video başına 1000 dolar ödeyebilir. Benzer şekilde bir oyun şirketi, onların geliştirdiği oyunu oynamanız için de size para ödeyebilir.

Ayrıca takipçi kitleniz arttığında kendi markanızın altında tişört, mouse, kulaklık ya da aklınıza gelebilecek her türlü şeyi satabilirsiniz. Bunu tek başınıza da yapabilirsiniz, Twitch Partnership Program üzerinden de yapabilirsiniz.

Son olarak bir yöntem daha var: Takipçileriniz size bağış yapabilir. Yani sizin videolarınızı izleyerek çok eğlenen bir insan, size içinden geldiği için yüksek miktarlarda bağışlar yapabilir. Twitch’teki bağış özelliğini aktif hale getirirseniz takipçilerinizden 10 binlerce lira bağış alabilirsiniz.


Twitch Para Kazanma Şartları: İştirak ve Partner Programı

Twitch’te para kazanmak için öncelikle İştirak Programına kabul edilmeniz gerekiyor. İştirak programı için şu şartları yerine getirmelisiniz.

 • 50 Takipçiye ulaşmalısınız
 • 8 saat yayın yapmalısınız
 • 7 ayrı gün yayın açmalısınız
 • Her yayın için ortama 3 izleyiciye ulaşmalısınız.

Bu şartları sağladıktan 1-2 gün sonra otomatik olarak İştirak programına kabul edilirsiniz.

Bu program videolarınızı izleyen kişilerin kanalınıza abone olmasını sağlar ve bu işten para kazanırsınız.

Aylık 4,99, 9,99 veya 24,99 dolar ödeyerek kanalınıza abone olan kişiler de bu ödeme sonucunda sadece abonelerin ulaşabileceği ekstra videoları izleyebilir, sizle özel olarak sohbet edebilirler. Hatta abone olan kişilerin kullanabileceği özel emojiler bile mevcut.

Canlı yayında takipçileriniz size bit diye ifade edilen bağışlar yapabilirler.

Twitch ile ilgili temel konulara değindik. Şimdi de ciddi bir takipçi kitlesi elde ettikten sonra başvurabileceğiniz Twitch Partner Programı’na bakalım. Bu program bir üst seviye yayıncılara özeldir. Bu programla kendi ürünlerinizi de daha kolay satabilir, video kalitenizi artırabilirsiniz. İzlenme başına kazancınız da daha yüksek olur.

Twitch’te şu anda 1.7 milyon video yayıncısı var ve 12.000 civarında partneri var. Yani partner olmak öyle sandığınız gibi kolay değil, ancak Twitch partner olmak için neler yapmanız gerektiğini detaylı bir biçimde size anlatıyor. Kısaca “izleyenlerle sohbet etmek, sağlam bir takipçi kitlesi oluşturmak, kalabalık içinden sıyrılmak için yaratıcı yöntemler bulmak” partner olma şansınızı yükseltir.

Partnerlik başvuru sayfasındaki temel önşartlar ise şöyle:

30 gün içinde,

 • 8 canlı yayın açılmalı
 • Her bir canlı yayını en az 75 kişi izlemeli.
 • Twitch’in hizmet kullanım şartlarına tam riayet edilmeli.


Youtube’dan Twitch’e Geçiş Yapmak

Youtube’da halihazırda iyi bir takipçi kitleniz varsa Twitch’e geçtiğinizde her şeye sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Youtube’da aktifken ve Twitch’te tek bir yayın bilme yapmamışken dahi Twitch partnerlik programına başvurabilirsiniz.

Bunun için Youtube üzerinde;

 • Canlı oyun videolarınızı ortalama 15.000 kişi izlemeli.
 • 100.000 aboneniz olmalı.
 • Twitch hizmet kullanım koşullarına uymalısınız.


Twitch Ne Kadar Kazandırıyor? 1000 İzlenme Kaç TL?

Kazanacağınız miktar abone ve etkileşim sayınıza bağlı değişmekle birlikte büyük yayıncılar ayda 100 binlerce TL kazanabilmektedir.

İstatistiklere göre günde 10 bin izlenmeye ulaşan biri ayda ortalama, 45.000 – 110.000 TL arasında kazanç elde etmektedir.

Partnerlik programında ise 1000 izlenme başına ortalama 3,5 dolar kazaç sağlayabiliyorsunuz.


Sonuç

Bilgisayar oyunları oynamaktan keyif alıyorsanuz bu hobiyi güzel bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Eğer yeterince şanslı, azimli ve tutkuluysanız bu işten büyük paralar da kazanabilirsiniz.

Üstelik Twitch’ten para kazanmak için tam zamanlı işinizden ayrılmanız gerekmez. Akşamları sadece birkaç saat yayın yaparak da zaman içinde belli bir ivme yakalayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Oyun Oynayarak Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma Yollları

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir