Uçan sokak lambaları karanlıkta size eşlik ederek yolunuzu aydınlatıyor!

Direct Line, drone’lara sokak lambası yerleştirerek akıllı telefon aracılığıyla çağrı yapan kullanıcıların yolunu aydınlatıyor.

Drone teknolojisinin güvenlik sektöründe kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Yakın zamanda, ev güvenliğinde kullanılan drone‘lar ile ilgili bir yazı kaleme almıştık. Bu sektörde yaşanan son gelişme ise Fleetlights.

İngiltere’de bulunan sigorta şirketi Direct Line tarafından geliştirilen Fleetlights, insanların karanlık bölgelerde kendilerini güvende hissetmeleri için tasarlanmış bir drone. Bir nevi uçan bir sokak lambası işlevi gören drone, kullanıcıların çağrısı üzerine gelerek yol boyunca onlara eşlik ediyor. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar akıllı telefonlarındaki uygulamayı kullanarak aydınlatma talebinde bulunuyorlar ve kısa süre içinde, kullanıcının bulunduğu yerin yakınlarında uçmakta olan bir drone, o kişinin lokasyonuna yönlendiriliyor.

Size eşlik etmesi için istediğiniz sayıda drone çağırabiliyorsunuz. Haliyle, talep etmiş olduğunuz drone sayısına bağlı olarak aydınlatmanın şiddeti ve verilen hizmetin ücreti de değişiklik gösteriyor. Kullanıcı varış noktasına ulaştığında,  uygulama ile hizmetin tamamlandığını teyit ederek hizmeti sonlandırabiliyor. Hala test aşamasında olan sistemin ilk denemesi, İngiltere’nin tehlikeli ve karanlık kırsal yolları ile ünlü olan Petworth adlı bir kasabada gerçekleştirildi.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek yenilikçi iş fikri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Direct Line yazılımcıları, bu sistemi geliştirirken açık kaynak teknolojisi kullanmış. Direct Line, bu cihazların hem arama kurtarma ekipleri tarafından hem de karanlıkta evine yürüyerek dönmeye çalışan bireysel kullanıcılar tarafından tercih edileceğini öngörüyor. Bu teknoloji sizce başka hangi durumlarda kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Drone Sektöründeki Yeni İş Fikirleri
Başarılı İnovasyonlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir