Enerjisini İnsanların Adımlarından Alan Sokak Lambaları

Las Vegas şehir yönetimi, yakın zamanda kamuoyuna hem güneş enerjisi hem de kinetik enerjiyle çalışan sokak lambalarını tanıttı.

(Bu yazı, kitlesel fonlama ile iş fikirlerini hayata geçirmeye çalışan girişimcilerin konu edildiği bir dizi yazıdan alıntılanmıştır. Yazıldığı esnada, söz konusu inovasyon fikirlerinin her biri hala fonlanmayı beklemektedir.)

Daha önce sizlere insanların hareketlerinden enerji elde etmeyi amaçlayan birçok inovatif iş fikrinden bahsetmiştik. Oyuncuların hareketlerinden enerji elde ederek kendini aydınlatan futbol sahası ve çocukların enerjilerinden elektrik üreten oyun parkı bu iş fikirlerinden sadece birkaçıydı.

Las Vegas şehir yönetimi ile işbirliğine giden EnGoPLANET isimli şirket, enerjisini insanların sokakta yürürken yaratıkları kinetik enerjiden alan dünyanın ilk akıllı sokak lambalarını geliştirdi. EnGoPLANET tarafından yapılan tahminlere göre dünya genelinde sayısı 300 milyonu geçen geleneksel sokak lambaları için her yıl 40 milyar dolardan fazla harcama yapılıyor. Bu aynı zamanda, atmosferde yılda 100 milyon tondan fazla karbon salınımı anlamına geliyor.

kendi-enerjisini-ureten-sokak-lambasi

Boulder Plaza’ya yerleştirilen yeni sokak lambaları ise enerjisini güneş panellerinden ve üzerinde yürüyen insanların adımlarını kinetik enerjiye dönüştüren özel yürüyüş alanlarından sağlıyor. Her geçen gün çok daha fazla şehrin sürdürülebilir enerji ile ilgili gelecek planlarını duyurduğu bir ortamda böylesi inovatif bir uygulama iklim hedeflerini yakalamak isteyen hükümetlere önemli fırsatlar sunuyor. Las Vegas belediye başkanı Carolyn G. Goodman şehir için yaptıkları planları şu sözlerle anlatıyor: “Gelecekte tamamen sürdürülebilir olmanın yanında hizmet kalitemizi de en üst seviyeye çıkarmış olacağız. Las Vegas tüm faaliyetlerini teknolojik ve bilimsel olarak en ileri safhada yürütmeyi hedefleyen bir şehir. Bu nedenle, söz konusu proje şehrin merkezinde inovatif alanlar yaratmaya ilişkin oluşturduğumuz planlarla son derece uyumlu.”

Şirket, sokağında hala aydınlatma olmayan 1,4 milyar insanı bu yenilikçi sokak lambalarıyla buluşturmayı hedefliyor. Yakın zamanda da Afrika’daki 10 kırsal bölgeye bu lambaları kurmayı planlıyor.

Sizce yürürken attığımız adımlardan başka hangi şekillerde yararlanılabilir ?

 

İlginizi çekebilir

Yenilenebilir Enerji Sektörü İş Fikirleri
Kendi Elektriğinizi Üretin!
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir