Veganlara Yönelik İş Fikirleri

Vegan deyince et ve süt ürünleri tüketmeyen bir kişiden daha fazlasını anlamalıyız. Veganlık bir yaşam tarzıdır. Deri, kürk, süet kullanmamak da veganlığa dahildir. Hayvanların kobay olarak kullanıldığı ilaçları kullanmamayı da ekleyebiliriz veganlık duruşuna. Ancak vegan yaşam tarzına yönelik ürün bulmak pek de kolay değildir.

Neyse ki veganlara, çevre aktivistlerine yönelik her geçen gün yeni ürünler çıkıyor, yeni restoranlar açılıyor. Şimdi veganlara yönelik geliştirilen 10 ürün ve hizmetten bahsedeceğiz.

 

1. Veganlara özel tatlılar

Pastaların, hamur işlerinin, keklerin birçoğun tereyağı, süt, bal, yumurta gibi hayvansal ürünler bulunur. Ancak vegan olmak tatlı yememek anlamına gelmez. Allison’s Gourmet; şekerleme, fıstık ezmesi, çikolata, karamel, turta, kurabiye gibi birbirinden lezzetli ürünleri veganlara yönelik özel tarifiyle hazırlıyor. Ayrıca organik kahve, çay, kakao gibi ürünler de satan Allison’s Gourmey, aylık üyelik sistemindeki müşterilerine özel indirimlerde de bulunuyor. İnternet üzerinden de sipariş kabul eden Allison’s Gourmet’in sitesinde şöyle yazıyor: “Sadece en iyi organik ürünlerden üretilen ürünlerimiz hem çiftçiye, hem tüketiciye hem de çevreye karşı saygı duyar. Ve elbette size de!”

Tatlı çörek (donut) konusunda uzman olan Mighty-O Donuts da veganları es geçmemiş. Şirketin web sitesinde şöyle diyor: “Lezzetli çörekler yapmak için yumurta ve süte ihtiyaç yok. Böylece herkes çöreklerimizi afiyetle tüketebilir.” Dahası, şirket kimyasal gıda boyası, katkı malzemesi, koruyucu madde de kullanmıyor. Böylece çörek yerken sağlığa zararlı, adını sanını bilmediğiniz maddelere de maruz kalmıyorsunuz. Şirketin Seattle’daki şubesinde ayrıca yerel sanat etkinliklerine katkı sağlamak amaçlı birçok ürün ve poster de görebilirsiniz. Şirketin tek bir eksiği var, o da toptancılar dışında kimseye satış yapmaması. Ancak şirket Oregon ve Colorado gibi eyaletlere açılmayı planlıyor.

 

2. Veganlara özel deniz ürünleri

Henüz vegan değilseniz ve vegan olmayı düşünüyorsanız veganlığın deniz ürünü yememek anlamına da geldiğini fark etmemiş olabilirsiniz. Sophie’s Kitchen deniz ürünleri sevmesine rağmen yiyemeyen ve yemek istemeyen kişilere güzel alternatifler sunuyor. Yengeç keki, deniztarağı ekmeği, kalamar ekmeği, ton balığı ve daha onlarca deniz ürünü, veganlara yönelik olarak bitkilerden elde ediliyor. Deniz yosunu, tatlı patates, sebze proteini gibi ürünler aracılığı ile deniz ürünü tadı veren yiyecekler üreten şirketin ürünlerini bireysel ya da toptan olarak internetten sipariş edebiliyorsunuz.

 

3. Veganlara özel yumurta

Vegan olunca kahvaltıların eskisi gibi olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Bu aslında çok da doğru değil. The Vegg sayesinde yumurtasız kalmayacaksınız diyebiliriz. The Vegg, yumurtanın yerini tutan ürünleriyle hala kahvaltıda omlet yemenizi sağlıyor. Soya proteini, maya, vegan yumurta sarısı sayesinde yumurta tadında ancak bildiğimiz yumurtadan yapılmayan omletlerin tadını çıkarabilirsiniz. Şirket aynı zamanda online siparişlere de açık.

 

4. Veganlara özel peynir

Veganlar sütten yapıldığı için peynir yemezler. Ancak Dr. Cow kaju ağacının sütünden oldukça lezzetli peynirler üretiyor. Ayrıca yulaf ve meyve bazlı ürünlerde üreten şirketin mağazasından online sipariş verebiliyorsunuz.

 

 

5. Veganlara özel kürk

Giysilerinizde hayvansal ürünler olmasını istemiyorsanız VauteCouture tam size göre bir giyim şirketi. 2009’da kurulan şirket, hayvan kürkü kullanmadan da ayazlarda vücudunuzun sıcak kalması için kürk üretiyor. Yani giydiğiniz kürkler tilki ya da ayı postundan üretilmiyor. Şirketin New York’ta bulunan mağazasından alışveriş yapmak için randevu almanız gerektiğini belirtmeliyiz.

 

6. Veganlar için ayakkabı

Bugün bir ayakkabıcıya gittiğiniz zaman göreceğiniz neredeyse tüm ayakkabıların hayvan derisinden yapılmıştır. Bu nedenle vegan ve hayvan dostu kişiler için ayakkabı satın almak zorlu bir süreçtir. Ancak New York’ta bulunan Olsenhaus %100 vegan ayakkabılar, çantalar, cüzdanlar satıyor ve insanları deri endüstrisi konusunda bilgilendiriyor. Şirketin internet sitesinde şöyle yazıyor: “Olsenhaus’un misyonu insanlara kaliteli ve özel tasarımlı ürünler sunarken aynı zamanda hayvanlara ve çevreye karşı saygılı olmak, etik ve toplumsal sorumluluklarını şeffaf bir şekilde müşterileriyle paylaşmaktır.”

 

7. Veganlar için takı ve çanta

Bu şirket veganizm ve modanın son derece uyumlu bir ikili olabileceğinin ispatı adeta. Eğer güzel ve çevre/hayvan dostu mücevher ve el çantaları arıyorsanız Michelle Leon tam size göre. “Ürünlerimizde hayvani hiçbir madde kullanmıyoruz. Metallerimiz, taşlarımız ve kumaşlarımız tamamen çevre dostu. Metallerimize asla kaplama yapılmaz, zira kaplama çevreye zararlı toksik bir süreçtir.” yazıyor şirketin sitesinde. Hem kadın hem de erkekler için el çantası, kemer ve takı üreten şirketten online alışveriş yapabiliyorsunuz.

 

8. Veganlara özel kozmetik ürünleri

Birçok kozmetik ürünü hayvansal madde içermez, ancak birçok kozmetik şirketi ürünlerinde hayvanlarını kobay olarak kulanır. Bu da vegan yaşam tarzına aykırıdır. Obsessive Compulsive Cosmetics, hem hayvanları kobay olarak kullanmıyor hem de ürettiği makyaj malzemelerinde hayvansal ürün kullanmıyor. Sephora gibi kozmetik siteleri üzerinde satış yapan şirket ayrıca PETA üyesi. (Hayvanlara Karşı Etik Davranan İnsanlar Birliği)

LUSH da veganları odağında tutan farklı bir kozmetik şirketi. Şirket sabun, tıraş köpüğü, makyaj malzemeleri, şampuan gibi birçok ürün satıyor. Şirketin %100 vegan ürünleri olduğu gibi bazı ürünleri bal, süt vs. içeriyor. Ancak şirket hayvan hakları konusunda oldukça duyarlı. Bu nedenle ürün test aşamasında hayvanlar hiçbir şekilde denek olarak kullanılmıyor.

 

9. Veganlara özel mum

Birçok mumun hayvansal maddeler kullanılarak yapıldığını biliyor muydunuz? Birçok mum stearik asitten yapılır ki bu hayvansal yağdan elde edilir. Lüks mumların pek çoğu da balmumundan yapılır. Ancak tüm mumlar böyle değildir. Soya yağından yapılan onlarca farklı renk ve kokuya sahip mumlar Coco & Bubbles’ın Etsy üzerindeki mağazasında satılıyor.

Yüzde yüz soya mumu ve pamuk ipliğinden üretilen mumların, içinde bulunduğu cam bardaklar daha sonra temizlenerek su bardağı olarak da kullanılabiliyor.

 

10. Veganlar için temizlik ürünleri

Kozmetik, gıda, kıyafet… Peki ya temizlik malzemeleri? Planet, sürdürülebilir temizlik ürünleri üreten bir şirket. Çamaşır deterjanı, bulaşık sabunu gibi ürünler satan Planet, çevreye zararlı maddeler bulundurmuyor ürünlerinde. Bu da esasında veganların severek tercih edeceği bir üretim sürecini işaret ediyor. Şirketin kurucusu Stefan Jacob, eski bir balıkçı olarak deniz ve toprak kirliliği konusunda oldukça duyarlı bir kişi. Planet ürünlerini Amazon, eBay gibi birçok siteden satın alabiliyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir

Çevre Dostu İş Fikirleri
Organik İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir