Verimli bir hafta geçirmek için yapmanız gereken 5 şey

Verimli bir hafta geçirmeniz, her çalışma gününe nasıl odaklandığınıza ve zamanınızı alacak işleri nasıl düzenlediğinize bağlıdır. Çok çalışmanız üretken olduğunuz anlamına gelmez. Üretken olmanın daha iyi yolları vardır.

1 – Plan yapmayı bırakın, sadece yapın

Haftalık veya aylık olarak neler yapacağınızı planlamanız iyi bir şeydir ancak bu plana sık sık bakmanız size zaman kaybettirir.

Yani plan yapmak yerine sadece yapın. Şu an bu işi yapmak zorunda değilim demeniz işin uzamasına sebep olur. İşleri daha sonraya bırakmak yerine işinizi bir an önce halledin ve yapılacaklar listesinden çıkarın.

Toplantıların faydalı olduğunu düşünüyor musunuz? İnsanların birçoğu toplantılar yüzünden zaman kaybeder. Zamanınızı verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız zaman bütçesi yapmalısınız. Bunu yaptığınız zaman toplantılarda ve yaptığınız planlar doğrultusunda ne kadar zaman kaybettiğinizi görürsünüz.

2 – Her ricaya “evet” demek zorunda değilsiniz

“Başarılı ve çok başarılı insanlar arasındaki fark çok başarılı insanların hemen hemen her şeye “hayır” demesidir.” — Warren Buffet.

Her ricaya “evet” demek “hayır” demekten daha kolaydır. Birilerine evet dediğiniz zaman az veya hiç sonuç alamazsınız ve bunu yapmanız çalışma programınızı kontrol etmenizi zorlaştırır. Yapmak istediklerinizi yaparsanız daha başarılı olursunuz çünkü her şey sizin kontrolünüzde olur.

3 – Mükemmeliyetçi olmayın

Mükemmeliyetçi olmaya çalışırsanız görevleri tamamlama süreniz uzar ve planladığınız gibi üretken olamazsınız. Mükemmeliyetçi olmaya çalışırken bir görev için gereğinden fazla zaman harcarsınız ve bu da diğer sorumluluklarınızı geri plana atmanıza neden olur. Zaman kaybedersiniz ve patronunuzu sinirlendirirsiniz.

4 – Kafanızdaki her şeyden kurtulun

Hafızanıza çok güvenmeyin. En çok ihtiyaç duyduğunuz anda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun yerine aklınızdakileri yazın.

Not almanın yüzlerce yolu vardır. Eski tarz yapışkanlı kağıtlardan Evernote, Any.do ve Wunderlist gibi uygulamalara kadar. İhtiyacınız olan her şeyi not aldığınız zaman tamamlanması gerekenleri işleri net bir şekilde görürüsünüz ve önceliklerinizi belirleyebilirsiniz.

5 – Başarılarınızı gözden geçirin ve değerlendirin

Haftayı kapatmadan ve bir sonraki haftaya başlamadan hemen önce başarılarınızı ve bunun yanı sıra yapılması gerenleri gözden geçirin. Yapılacaklar listenize bakın ve tamamlananları işaretleyin. Neleri tamamlayamadığınızı gözden geçirin ve nedenlerini sorgulayın. Başarılarınızdan dolayı kendinizi tebrik edin, ertelediğiniz her şeyi not alın ve hatalarınızdan ders çıkarın. Bir sonraki haftaya daha hazırlıklı başlayın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir