Son Yılların En İyi İcatları

İcat 1- Görme Engelliler İçin Bir Çift Göz: Aira

Görme engelliler için e-posta göndermek ya da birikmiş çamaşırları yıkamak gibi gündelik basit görevler, oldukça sıkıntılı süreçler olarak kendilerini gösterir. Peki ya başka birinin gözlerini ödünç alabilselerdi nasıl olurdu? Aira adlı üyelik temelli çalışan servisin ortaya çıkışındaki fikir tam olarak bu. Standart kullanım planı için aylık 99 Dolar ücret ödenmesi gereken Aira, ister akıllı telefonlar isterseniz de Aira’nın tescilli gözlükleri ile canlı olarak görüntü yayını yapmanızı sağlıyor. Sistemde çalışan ve 7 gün 24 saat ulaşılabilir olan yardımcılar ise, görme engellilerin paylaştığı görüntülerdeki nesneleri anlatıyor, yol tarif ediyor ve sorularına cevap veriyor. Kendisi de görme engelli olan Greg Stilson, Aira firmasına Ürün Yönetimi Direktörü olarak katılmadan önce, bir yıl boyunca servisi denemiş ve “Duygusal olarak hayatımın en özgür yılını yaşadım” sözleri ile bu deneyimini paylaşarak ekibin bir parçası olmayı kabul etmiş.

 

İcat 2- Duyma Sıkıntısı Yaşayanlar İçin Yeni Bir Çare: Eargo Max

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 48 milyon işitme kaybı yaşayan insan bulunuyor. Bu hastaların çoğu işitme cihazları ile hayat kalitelerini artırabilecek olsa da, estetik kaygılar nedeni ile işitme cihazlarını kullanmaktan kaçınıyorlar. Christian Gormsen’in sahip olduğu Eargo firması, sekiz yıl süren geliştirme aşamasının ardından, neredeyse hiç görünmeden görevini yerine getirebilen bir işitme cihazı tasarlamayı başardı. 2450 Dolar gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip olan Eargo Max isimli şarj edilebilir işitme cihazı, az ile orta düzey işitme kaybı yaşayan hastalar için uygun olarak tasarlandı. Geleneksel işitme cihazları kulağın çevresini saran ve genellikle kişiye özel modifiye edilip doktor tarafından muayene sonrası verilmesi gerekirken, Eargo Max bunun tam tersi bir şekilde, İnternet üzerinden, uzman yardımı ile kolayca satın alınabiliyor ve kulak içine mükemmel bir şekilde yerleştiriliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu ana kadar olumlu geri dönüşler alan Eargo Max, sene sonuna kadar 20 bin kullanıcıya ulaşacak gibi görünüyor.

 

İcat 3- Yaşlı ve Engelliler İçin Tıraş Bıçağı: Gillette Treo

Çoğu tıraş bıçağı insanların kendi kendine tıraş olması için üretiliyor. Öte yandan yaşlılar ve yardıma ihtiyaç duyan engelliler için bu gündelik iş oldukça can sıkıcı ya da yapması imkansız olabiliyor. Zira tıraş bıçakları bu kesimin kullanılabilmesi için üretilmiyor. Gillette TREO ise, özellikler erkek yüzüne uygun şekilde tasarlanan, yardımcı bir tıraş bıçağı. Kesilen kıllar ile tıkanmaması için tasarlanan esnek bıçaklara sahip Gillette TREO, boya fırçasına benzer kısa bir sapa sahip. Bu sap içerisinde akıllıca tıraş kremi barındırıyor ki bu traş kremini kullanmak ortalığı batırabilir. “Tıraş olmak sadece yüzünüzdeki kıllardan kurtulmak anlamına gelmez.” diyen Gillette yöneticisi Sushant Trivedi, bu işin bir saygınlık göstergesi olduğunu belirtiyor. Gillette’nin üzerinde çalıştığı TREO, kısa zaman önce son testlerine başladı ve yakın zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

İcat 4- Tekerlekli Sandalyenin Sonraki Adımı: WHILL Model Ci

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 milyon insan tekerlekli sandalye kullanmak zorunda. Dünya genelinde ise bu sayı çok daha büyük. Buna rağmen, tekerlekli sandalye alanında kayda değer bir yenilik henüz karşımıza çıkmış değil. Bu sandalyelerin çoğu hantal ve farklı yol şartlarında sıkıntı çıkarabilecek yapıya sahip. 3999 Dolar fiyat etiketine sahip Model Ci ise, diğerlerinden farklı ve elektrikli bir tekerlekli sandalye. Akıllıca bir mühendisliğin eseri olan her işe yatkın ön tekerlekleri sayesinde, içeride ve dışarıda saatte 16 kilometre hıza kadar ulaşabilen, 5 santimetre yüksekliğe kadar engellerle başa çıkabilen ve dar alanlarda kullanımı kolay olan Model Ci, dakikalar içerisinde sökülüp taşınabilir bir hale de geliyor. Üretici firma olan Whill, Model Ci’nin altın ve milenyum pembesi renklerinin de renk yelpazesi içerisinde bulunduğunu belirtiyor. Sandalye Ocak ayındaki tanıtımından bu yana 10 bin adet satıldı.

 

İcat 5- Engelliler İçin Oyun Keyfi: Xbox Adaptive Controller

El ve kollarını hareket ettirmede sıkıntı yaşayan insanlar için video oyunları oynamak oldukça sıkıntılı olabilir. Zira bu oyunlar genellikle küçük tuşlar ve oyun kolları aracılığı ile oynanır. Bazı oyuncular ve küçük ölçekli firmalar bu konuda kafa yorarken, büyük firmalar bugüne dek genelde izlemek ile yetindi. Programlamacılar tarafından düzenlenen “hackathon” adı verilen ve Cerebral Palsy Vakfı yönlendirmesi ile harekete geçen Microsoft, Xbox Adaptive Controller adı verilen ve 100 Dolar etiket fiyatı olan oyun kolu geliştirdi. Bu kol, Xbox’ın klasik oyun kolu formatının büyütülmüş ve mümkün olduğunca fazla engelli oyuncuyu oyuna dahil etmek amacı ile tasarlanmış bir oyun kolu. Ana tuşları ortalama 10 santimetre çapında olan oyun koluna, dirsek ya da çene ile rahatça basılabiliyor. Oyun kolu ayrıca, gerekli olduğunda pedal ve benzeri ek parçalarla, deneyimi daha da kolaylaştırabiliyor. Rakiplerini de bu yolda ilerlemeye davet eden Xbox tasarımcısı Chris Kujawski, “Umuyoruz ki bizim oyun kolumuz, oyun endüstrisinde tetikleyici bir görev görür ve kapsayıcılığı arttırır.” sözleriyle bu davetini dile getirdi.

 

İcat 6- Basit Bir Koltuk: Burrow Sofa

İşletme okulu öğrencileri Stephen Kuhl ve Kabeer Chopra, birçok insanın yaşadığı sıkıntıları yaşayan iki genç: Kanepe satın almak. Ucuz modeller bulan ikili, hızlı kargo olmasına rağmen kalitesiz malzeme ve usandırıcı montaj süreleri olduğunu, lüks modellerde ise uzun bekleme süresi ve masraflı teslimat ile karşılaştıklarını gördü. Sonunda Burrow ismini verdikleri firmalarını kuran ikili, bu iki uç noktanın ortasını buldu. Modüler üç kişilik koltuklarını üretmek için yirmiden fazla tasarım deneyen girişimciler, başlangıç fiyatı olarak 1195 Dolar etiket belirlediler. Doğrudan kullanıcının evine gönderilen ürünler hem renk hem de biçim olarak kişiselleştirilebiliyor. Kuhl ve Chopra bu fikri 2016 yılında ilk kez üreticilerle paylaştıklarında, kendilerine gülündüğünü ifade ediyor. Şimdi ise 10 binin üzerinde koltuk satan ikili, Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki her yere, en fazla bir hafta içerisinde teslimat yapabiliyor.

 

İcat 7- Yer Çekimine Meydan Okuyan Alet Çantası: Grypmat

Tom Burden, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde F-16 uçaklarının silah tamirinde çalıştığı dönemde, aletlerinin uçağın üzerinden sürekli kayıp düştüğünü gözlemledi. Bunun nedeni olarak da, hiçbir alet çantasının eğimli yüzeylerde, yüzeye zarar vermeden duracak şekilde tasarlanmaması olduğunu fark etmiş. Sonuç olarak kendi alet çantasını tasarlamaya karar veren Burden, araçların ön konsolunda cep telefonlarının kaymasını engelleyen mat benzeri, bükülebilir bir malzeme ile işe başlayıp bu malzeme zerinde gerekli değişiklikleri yaparak çalıştığı ortamlarda karşılaşılan ısı ve kimyasallara dayanacak hale getirmiş. 40 Dolar fiyat etiketi verdiği Grypmat, Burden’ın katıldığı “Shark Tank” adlı televizyon programında, yatırımcılar tarafından desteklendikten sonra 2017 yılında hayata geçti. O günden bu yana cerrahlardan kuyumculara kadar çok geniş bir müşteri kitlesine sahip olan Tom Burden, yıl sonuna kadar 200 bin adet Grypmat satmayı hedefliyor. Başarısından memnuniyet duyan Burden, aynı zamanda bunu ilk kendisinin düşünmüş olmasına da şaşırarak “Bu dahice bir fikir değil, sadece akıllıca bir fikir.” diyerek şaşkınlığını dile getiriyor.

 

İcat 8- Evsizlere 3 Boyutlu Yazıcı İle Üretilecek Ev Müjdesi: ICON Vulcan 3-D Printer

2018 yılının başlarında 32 metrekarelik bir evi 48 saat içerisinde baştan sona tamamlayan Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletindeki girişim ICON, tüm dikkatleri üzerine çekti. Üretim şekli bir sır olmayan bu inşaatta, Vulcan 3 boyutlu yazıcısı kullanıldı. Çığır açan makine, evin temel yapısını katman katman betondan oluştururken, bu işi normal bir inşaatta kullanılacak iş gücü ve malzemenin çok daha az bir kısmı ile yapıyor. ICON’un dokuz ay boyunca geliştirmek için çalıştığı Vulcan, işlevselliğini arttırarak 24 saatte 185 metrekarelik bir evi tamamlayabilecek hale gelebilmek adına 9 milyon Dolar bağış topladı. ICON firması ayrıca “New Story” adlı kâr amacı gütmeyen bir organizasyon ile birlikte çalışarak Latin Amerika ve Karayipler’de Vulcan ile ucuz ve dayanıklı evler üretmeyi planlıyor. Firmanın CEO’su Jason Ballard, nihayetinde herkesin istediği evi tasarlayıp yapabileceği kanısında ve bunun artık bilim kurgu olmadığı görüşünde.

Mutlaka okuyun: 3d Yazıcıyla İlgili İcatlar

 

İcat 9- Dünyayı Kurtarabilecek Ayakkabılar: Allbirds SweetFoam

Ayakkabı sektörü plastik tabanlar, logolar ve ayakkabı bağcıklarının uçları gibi petrol bazlı malzemelerden üretilen birçok parçası nedeni ile oldukça büyük bir karbon ayak izine sahip. Öte yandan Allbirds adlı perakende satış girişimi, çevreci bir alternatif yaratmaya çalışıyor. Kullanılmadığı takdirde çöpe giden ve karbondioksit salınımı ile iklim değişikliğine neden olan şeker kamışı kullanarak SweetFoam adını verdiği yeni bir malzeme kullanan firma, geçtiğimiz yılın başlarında parmak arası terlikler için bu malzemeyi kullandı. Firma bu malzemeyi kısa süre içerisinde tüm ürünlerinde kullanmayı planlıyor. Bahsi geçen ürünler arasında, 2016 yılında tanıtıldığından bu yana bir milyondan fazla satan, popüler yün spor ayakkabıları da bulunuyor. Allbirds, rakiplerinin de açtıkları yolda ilerlemesini istediği için, SweetFoam’un nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde açıklayarak herkesin istediği şekilde kullanabilmesine izin verdi.

 

İcat 10- Plazmada Dövülen Elmas: Diamond Foundry Sustainable Diamonds

Onlarca yıldır, laboratuvar ortamında üretilecek, mükemmel ve çevreye zarar vermeden elde edebileceğimiz elmasların ortaya çıkmasını bekliyoruz. Fakat tüm çabalar şu ana kadar sonuçsuz kaldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletindeki Wenatchee kentinin ev sahipliği yaptığı Diamond Foundry firması ise, bu bekleyişi bitirmeye yakın. Wenatchee’de bulunan firmaya ait yeni plazma reaktörü, madencilik de dahil olmak üzere elmas üretiminde kullanılan tüm yollardan çok daha az enerji ile elmas üretebiliyor. Sonuç olarak firma yılda 1 milyon karatlık elmas üretebiliyor. Bu da yaklaşık 500 bin söz yüzüğü anlamına geliyor. Firmaya göre, bu hız ile, ilk kez madencilik standartlarında fiyat performans oranında elmas üretilebilecek. Birkaç yüz Dolar’dan 30 bin Dolar’a kadar değişen fiyatlara sahip elmas üreten Diamond Foundry’nin tüm taşları yüksek kalitede. Firma ayrıca yakın zamanda Apple şirketinin Jony Ive vakfı ile birlikte, yardım amaçlı tamamen elmaslardan oluşan bir yüzük üretmek için de kolları sıvadı.

 

İcat 11- Yırtılmaz Kaçmaz Ten Çorap: Sheerly Genius Pantyhose

Ten çoraplar uzun zamandır kadınların giyim tarzlarının vazgeçilmezi olarak çekmecelerinin demirbaşı konumunda. Fakat bu kıyafet parçaları kolayca yırtılıp kaçarak canınızı sıkabilir. Bu nedenle bazı moda danışmanları, ten çorap giyerken eldiven kullanmanızı tavsiye ediyor. 18 ay önce bu sorunu ortadan kaldıracak adımı atan Sheerly Genius firması sahibi Katherine Homuth, “tüm bu çılgınca teknolojiler geliştirilirken, bu denli basit bir soruna çözüm bulunamaması komik geliyor.” diyor. Sonuçta ortaya çıkardıkları ten çorabın, kurşun geçirmez yeleklerde ve dağcılık ekipmanlarında kullanılan bir tür lif ile imal edilerek yumuşak ve rahat olması sağlandı. Yırtılmaz olarak tanımlanan çorap, 99 Dolar etiket fiyatı ile, normal ten çoraplardan çok daha pahalı. Fakat çoğu kadın bu parayı vermeye gönüllü görünüyor. Zira normal ten çoraplar bir ya da iki kullanımdan sonra yırtılırken, Sheerly Genius’un çorabı 50 kullanıma kadar dayanabilecek şekilde tasarlandı.

Mutlaka okuyun: Kurşun geçirmez külotlu çorap, dünyanın en sağlam çorabı olmaya aday!

 

İcat 12- Makyaj Yapmanın Kolay Yolu: Yubi Buff abd Blend Set

Yüz makyajının mükemmel bir yöntemi yok. Fırça kullanmak hassas ve doğru bir makyaj yapmanızı sağlarken, yanınızda tüm o fırçaları taşımak sıkıntı olabilir. Öte yandan parmağınızı kullanarak makyaj yapmanız basit ve kolay olsa da, istediğiniz hassasiyete ve hijyene ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle Adiya Dixon Wiggins, 39 Dolar fiyat belirlediği Yubi Buff and Blend setini yarattı. Bu ergonomik makyaj seti parmağınıza takılıp iki farklı başlığı arasında geçiş yapabilmenize imkan veriyor. Bu başlıklardan biri fırça, diğeri ise dağıtma süngeri. İki çocuk annesi ve eski uluslararası avukat olan Wiggins, asıl amacın makyaj yapmayı kolaylaştırmak ve yolda bile bunu yapabilmek olduğunu belirtiyor. Geleneksel fırçalardan daha kolay kullanıma sahip bir yöntem istediğini söyleyen Wiggins, ortaya çıkardığı ürün sayesinde bu konuda yalnız olmadığını fark etti. Geçtiğimiz yılın başlarında güçlü bir çıkış yapan makyaj seti, 2019 yılının Ocak ayında da çevrim içi satışa sunuldu.

Mutlaka okuyun: Makyaj süngeri satarak milyonlar kazanan iki çocuk annesi ile tanışın!

 

İcat 13- Herkesin Ölçüsüne Göre Kıyafet: Zozosuit

Gelecekte insanlar kıyafetlere değil, kıyafetler insanlara uyum sağlayacak. En azından Japon perakende markası ZOZO’nun amiral gemisi ZOZOSUIT, bize bu yolda olduğunu söylüyor. Dar, siyah ve üzerinde beyaz noktalar olan kıyafet, akıllı telefon uygulaması aracılığı ile kullanıcılarının, evlerinin rahat ortamında, vücutlarını 3 boyutlu olarak taramalarına imkan veriyor. Sonrasında ise kullanıcılar vücutlarına tam oturan kıyafetlerinin siparişini verebiliyor. Kot pantolon için 58 Dolar, T-shirt için ise 22 Dolar ödeyerek bu ayrıcalığı elde edebiliyorlar. Bunun yeni bir çağ olduğunu belirten ZOZO firmasının kurucusu ve CEO’su Yusaku Maezawa, uzun süredir moda dünyasını hakimiyetine alan standart üretim fikrini değiştirmeyi, bu sayede de birçok vücut şeklini göz ardı eden bu uygulamayı silmeyi umut ediyor. 2018 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen ZOZOSUIT, bugüne kadar bir milyondan fazla ürün satarak büyük bir başarıya imza attı. Firmanın niyetlendiği sonraki adım ise, aynı kişiselleştirme teknolojisini ayakkabılar için de kullanıma sunmak.

 

İcat 14- Bir Diğer Beyaz Et: Beyond Sausage

Son yıllarda bitkisel yağlar ve proteinlerden üretilen alternatif burgerler, hemen her restoranda karşımıza çıkar oldu. Şimdi ise “Beyond Burger” in üreticisi Beyond Meat, yeni bir deneyimin kapılarını aralama girişiminde: Sosis. İçerisinde 4 adet bulunan Beyond Sosis 9 Dolar fiyata sahip ve şaşırtıcı bir biçimde gerçek sosis gibi görünüp tat veriyor. Dahası, yağı az olan bu et, yüzde 43 daha az yağa, yüzde 38 de daha az doymuş yağa sahip. Üstelik normal sosisten çok daha besleyici. Bir diğer önemli nokta da, insanların neden olduğu sera gazı etkisinin yüzde 20’si hayvancılık nedeniyle olduğu düşünüldüğünde, bu adım daha da anlam kazanıyor. Firma, bu yıl talebi karşılamak amacı ile ikinci bir üretim tesisi açacağını duyurdu.

 

İcat 15- Çoğu Tencereye Uygun Kapak: Made In Universal Lid

Mucitler yıllarca her tencereye uyacak ve dolapta zahmetli kapak arayışına son verecek, o mükemmel kapağı geliştirmeye çalıştı. Fakat bu tasarımların çoğu mükemmellikten oldukça uzak. Kimisi tencereye küçük gelip içine düşebiliyor, kimisi yeteri kadar buhar tutamayıp pişirme süresini uzatıyor, kimisi de kenarlarından su çıkartarak ocağı kirletiyor. Fakat Made In isimli mutfak gereçleri üreticisi bu arayışa son verebilir. 49 Dolar fiyat etiketi ile tanıtılan ve paslanmaz çelik üzerine silikon kaplanarak imâl edilen Universal Lid, birçok farklı boyuttaki tencereye uyabiliyor. Universal Lid, kendisinden önceki örneklerinin taşıdığı eksiklikleri de bünyesinde barındırmıyor. Ürün tasarımı basit görünse de, Made In firmasının kurucu ortaklarından Chip Malt, bu dizayn için uzun bir fikir ve değerlendirme aşaması yaşadıklarını belirtiyor. Kullanıcılar da bu tasarımı beğenmiş olacak ki, ilk seri üretim iki gün içerisinde tükendi.

 

İcat 16- Daha Uzun Saklama Süresi: Rubbermaid FreshWorks

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir evde, yılda 90 kilogram civarında meyve ve sebze çöpe gidiyor ve yılda 100 Dolar gibi ekstra bir masrafa neden oluyor. Bunun en büyük sebebi ise, meyve ve sebzelerin bozulması. Ev gereçleri üreten Rubbermaid firmasının bu soruna potansiyel bir çözümü var. FreshWorks tezgah üstü serisi, 7,5 litrelik saklama kabına 25 Dolar fiyat belirlendi. Meyve ve sebzeler olgunlaşırken oksijeni emip su ve karbondioksit salarlar Rubbermaid’in saklama kabı, bu üç elementi hem saklama kabı içerisinde hem de dışarısında düzenliyor. Bunun yanında yükseltilmiş tasarımı sayesinde kapak, yiyeceklerin altında nem birikmesini de engelliyor. Sonuç ise, domatesler, avokadolar, elmalar ve daha fazlası çok daha uzun süre taze kalıyor.

 

İcat 17- İşçilere Sanal El: BeBop Sensors Forte Wireless Gloves

Yaratıcı profesyoneller için sanal gerçeklikte kullanabilecekleri dijital eller, üç boyutlu sanal ortamda kullanılacak çığır açan bir yenilik olabilir. Amerika birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren BeBop Sensors firması, dijital dünyada sanki gerçek hayatta varmış gibi nesneleri kullanmalarına izin veren eldiveni Forte ile bunu mümkün kıldı. Kumaşın içerisine gömülen esnek sensörler sayesinde, genellikle oyun için kullanılan ve sınırlı beceriye sahip olan eldivenlerin aksine Forte, çok daha ayrıntılı kullanım imkanı sunuyor. Bu beceriler ile Forte, kullanıcının el hareketlerini çok daha başarılı bir şekilde taklit edebiliyor. Mimarlar şimdiden bu eldivenleri kullanarak sanal ortamda, tasarladıkları binaları bir araya getirerek bittiğinde gerçek hayatta nasıl görüneceğinin izlenimini alıyorlar.

 

İcat 18- Kendi Kendini Boşaltan Süpürge: iRobot Roomba i7+

2000’li yılların başında ortaya çıktıklarından bu yana, robot süpürgeler insanlara evlerini temiz tutmak için yardımcı oluyor. Fakat en gelişmiş modellerde bile, insan müdahalesi ve her temizlik seansından sonra makinenin temizlenmesi gerekiyor ki bu sinir bozucu ve zaman alıcı olabilir. Fakat kendi kendini temizleyen Roomba i7+ için durum farklı. 950 Dolara satılan Roomba i7+ şarj olmak için istasyonuna oturduğunda, içerideki bir başka vakum aracılığı ile topladığı kir istasyona boşaltılıyor. Bu sayede robot süpürge bir aya yakın, herhangi bir temizleme işlemi ihtiyacı olmadan evinizi temizlemeye devam edebiliyor. iRobot firması CEO’su Colin Angle, asıl amacın kullanıcıyı temizlik işinden mümkün olduğunca uzun süre uzak tutmak olduğunu belirtiyor. Bu yeni tasarımın, önümüzdeki süreçte beklentilerin çok üzerinde satması ise işten bile değil.

Mutlaka okuyun: En İyi Robot Süpürgeler

 

İcat 19- Ailenizi ve Dostlarınızı Gösteren Pusula: LynQ

Hemen herkes kalabalık bir etkinlikte arkadaşlarını kaybetmekten, ya da tatildeyken sevdiklerinin yerini bilememekten rahatsız olur. LynQ isimli ve iki kişinin kullanımına izin veren 209 Dolarlık yeni lokasyon bulucu, bu sorunu ortadan kaldıracak gibi görünüyor. GPS ile uzun dalga radyo frekanslarının kombinasyonu ile çalışan LynQ, yaklaşık beş kilometreye kadar diğer LynQ cihazını bulabiliyor. Cihazlar birbirini bulduktan sonra ekrandaki bokta ile doğru yönü gösteren LynQ, pusula gibi sizi yönlendiriyor. Dahası, ebeveynler ya da evcil hayvan sahipleri güvenli alan belirleyip kıymetli dostları ya da çocukları bu alandan çıktığında uyarı mesajı alabiliyorlar. Akıllı telefonların aksine LynQ’yu kullanmak için sim karta ya da İnternet bağlantısına ihtiyaç olmaması ve GPS cihazlarından daha basit bir kullanımı olması, çocuklar için daha işlevsel olmasına neden oluyor. Girişimi için 1,5 milyon Dolar yatırım toplayan firmanın kurucusu Drew Lauter, beklemeye, endişe ve merak etmeye son verecek fikirler için çalıştıklarını söylüyor.

 

İcat 20 – Bebekler İçin Uyku Koçu: Nanit Plus Baby Monitor

En ilgili ebeveynler bile çocuklarını sürekli takip edemezler. Fakat hem çocukların sağlıklı gelişimi için hem de ebeveynlerinin akıl sağlığı için önemli olan uyku konusunda, bebeklerin nasıl uyuduğunu bilmeden onlara yardımcı olmak zor bir iştir. 279 Dolar fiyat etiketine sahip Nanit Plus, bu iş için geliştirildi. Hem bebek monitörü hem de uyku koçu olan bu yeni icat, bir yandan bebeğinizi canlı olarak izlemenize izin verirken, diğer yandan ortamdaki nem ve benzeri değerler de dahil olmak üzere çocuğunuzun uyku kalitesi ile ilgili gerekli verileri toplayıp size gönderiyor. Nanit Plus bu verilerden elde ettiği sonuçları ve önerileri de, diğer her şey gibi akıllı telefonunuzdaki uygulama aracılığı ile size bildiriyor. Örneğin bebeğiniz uzun süre yatağında uyanık kalırsa, Nanit Plus size odayı daha da karartmanız ya da ısıyı ayarlamanız gerektiği gibi öneriler sunuyor. Bu derece gözetleme kimilerine göre garip olsa da, ürünün tasarımcısı Assaf Glazer, Nanit Plus’ın güvenilir bir bebek bakıcısı olduğunu belirtiyor. Glazer ayrıca, bu takip sisteminin ayrıca otizm veya uyku apnesi gibi durumları da erken teşhis etmek için kullanılabileceğini umuyor.

 

İcat 21- Sınır Tanımayan Wi-Fi Yönlendirici: Netgear Orbi Voice

Wi-Fi yönlendirici kullanan herkesin bildiği gibi, sinyal gücü odadan odaya farklılık gösterebilir. Fakat Netgear firmasının yeni ürünü Orbi ile böyle bir farklılık ortaya çıkmıyor. Mesh teknolojisi kullanan Wi-Fi sistemi, tüm evde aynı kalitede çekim gücü sağlıyor. Kullanıcının evin istediği yerine yerleştirdiği uydu cihazlara İnternet sinyali gönderen Orbi Voice, cihazların hangi kanaldan gelen sinyal daha güçlü ise ona bağlanmasını sağlayarak, çekmeme sorununu ortadan kaldırıyor ve size hızlı bir bağlantı sunuyor. 430 Dolar fiyatla piyasaya sürülen Orbi Voice, Amazon’un Alexa’sı ile çalışan bir hoparlör olarak da kullanılabiliyor. Cihaz aynı zamanda sesli komut ile akıllı ev sistemlerini kontrol etmenizi sağlayan özelliklere de sahip.

 

İcat 22- Devrim Yaratan Robot Kol: Panda

Robotik devrim çağında yaşasak da, en becerikli makineler halen en zengin firmaların ayrıcalığında. Bu durumu değiştirmek isteyen Alman Franka Emika firması, 11 bin Dolar gibi bir fiyatla piyasaya sürdükleri Panda adlı, kolayca programlanabilir robot kolu küçük işletmelerin hizmetine sundu. Yedi ekende hareket edebilen ve akıllı dokunmatik sensörlere sahip Panda, bilimsel deneylerin hazırlanması, devre kartlarının yapımı ya da cihazların test edilmesi gibi işlerde yardımcı olabilir. Hatta iki Panda robotik kol birlikte çalışarak bir üçüncüsünü yapabilir. Panda kişisel kullanım için tasarlanmamış olsa da, yakın zamanda benzer mantıkla üretilecek bir ürün, mutfakta sebzeleri doğramanıza ya da yardıma ihtiyacı olan yaşlıların bakımına katkı sağlayabilir. Franka Emika firmasının kurucu ortağı ve CEO’su Simon Haddadin, robotların da kişisel bilgisayarlar gibi bir başarı hikayesinin kahramanı olacakları görüşünde.

Mutlaka okuyun: En İyi Robot İcatlar

 

İcat 23- Işık Ayarı Yapan Lensler: Acuvue Oasys Transitions

Güneşli bir günde gözlerinizi kısmak zorunda kalmadığınızı ya da ofiste saatlerce floresan lambanın ışığı altında oturup rahatsız olmadığınızı hayal edin. Bu hayali gerçek kılmak için Transition Optical firması ile el ele veren Acuvue, ışığa duyarlı lensleri piyasaya sürmek için gün sayıyor. Filtre içeren her bir lens, göze gelen ışık miktarını belirleyerek gerektiğinde karartarak gerektiğinde ise aydınlatarak rahatlığı artırıyor. “Bunu başarabilmek için büyük bir teknolojik engeli aşmamız gerekti.” diyen Acuvue’nin üst firması Johnson & Johnson Vision’da lens araştırma ve geliştirme bölmü başkanı David Turner, on yıldan uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve gerekli izinleri Nisan ayında almayı bekledikleri ürünlerinin, 2020 yılında piyasaya sürülebileceği görüşünde.

 

İcat 24- Migren Tedavisi: Aimovig

Milyarlarca insanın muzdarip olduğu migren, kişilerin iş ya da eğitim hayatlarındaki performansı etkileyip anksiyete gibi zihinsel hastalıklara davetiye çıkaran bir sıkıntıdır. Buna rağmen migren için sadece bir avuç tedavi yöntemi bulunmakta. İlaç şirketleri olan Amgen ve Novartis, geliştirdikleri Aimovig ile bu soruna el atarak migreni önlemenin peşinde. Mayıs ayında piyasaya sürülmesi beklenen Aimovig, alanında onay alan tek ilaç olacak. Aylık enjeksiyon yöntemi ile alınan ilaç, beyindeki protein reseptörlerini bloke ediyor ve hedefine bağlanarak migreni tetikleyebilen peptidleri engelliyor. Test aşamasında hastaların yaşadığı migren süreslerini yarıya indirdiği görülen ilaç, 52 bin kullanıcısından olumlu geri dönüşler alıyor. her dozun 575 Dolar fiyatı olması, ilacın ulaşılabilirliğini azaltacak olsa da, Amgen firması sigortası olmayanlara bir yıla kadar yardımcı olarak Aimovig’i ücretsiz verecek.

 

İcat 25- Uyku Kalitenizi Artıracak Kulaklık: Bose Sleepbuds

Dışarıdan gelen gürültü ya da horlayan partneriniz, sizin için uykuya dalmayı zorlaştırıyor olabilir. Kulak tıkaçları ve beyaz gürültü makineleri bu konuda size yardımcı olsa da, Bose’nin uzmanları bu sıkıntıya çare olarak, çok daha ileri seviye bir çözüm üretti. 250 Dolar fiyatla satılacak olan Sleepbuds, özel olarak uyku kalitenizi artırması için tasarlanan bir çift kulaklık. Çoğu kablosuz kulağlığın aksize yaklaşık 1 santimetrelik çapı ile kulağın içerisine rahatça sokulabilen ve 1,4 gramlık ağırlığı ile orada olduğunu unutmanızı sağlayan Sleepbuds, uyku sırasında rahatınızdan ödün vermenize engel oluyor. Yumuşak silikon ile üretilmiş uç kısmı sayesinde, kullanıcı yatakta ne kadar dönerse dönsün kulaklık yerinde kalıyor. Muzik dinleme olanağı olmayan bu kulaklıklar ile, önceden yerleştirilmiş okyanus dalgası, yaprakların hışırtısı gibi 10 adet rahatlatıcı sesten birini dinleyebiliyorsunuz.

 

İcat 26- Cerrahlar İçin Daha Akıllıca Bir Eğitim: Fundamental Surgery

Herkes ameliyatına girecek cerrahın en iyi şekilde eğitim almış ve hazırlanmış olmasını talep eder. Fakat tıp fakülteleri öğrencilerinin, hastaları riske atmadan gerekli eğitimi alabilmelerinin sınırlı sayıda yolu var. Sanal Gerçeklik teknolojisi bu noktada yardıma koşsa da, FundamentalVR firması CEO’su Richard Vincent’a göre bu teknolojinin önemli bir eksiği var: Doktorlar, eğitim sırasında gerçekte karşılaştıkları şekilde hareketlerinin ve dokunduklarının bire bir kopyalarını deneyimleyemiyor. Yani gerçek bir ameliyat sırasında hissedecekleri temasları hissedemiyorlar. Firmanın geliştirdiği cerrahi sanal gerçeklik simülatörü ise, dokunsal geri bildirim vererek (akıllı telefonlardaki titreşim özelliğine benzer şekilde) bu eksiği gideriyor. Agnostik teknoloji donanımı kullanan sistem aşağı yukarı 8000 Dolar’a mâl olurken, geleneksel eğitim yöntemlerine göre çok daha ulaşılabilir bir hal alıyor. Bu sayede, dünyanın her yerinden doktorlar bu simülatörle deneyim kazanabilir hale geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ünlü Mayo Klinik de dahil olmak üzere, halihazırda 50 hastene bu sistemi kullanmaya başladı bile.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektöründeki Yenilikler

 

İcat 27- Anksiyete Bozukluğuna Karşı Battaniye: Gravity Blanket

Instagram’da neden herkesin ağır battaniyelere sarılmış fotoğraflar paylaştığını merak ediyorsanız, bunun için Gravity firmasına teşekkür edebilirsiniz. bilimsel çalışmaların, hafif baskının insanları rahatlattığını gösterdiği bu aksesuarı Gravity firması icat etmemiş olsa da, pazarlama stratejisini sanat çevirerek dikkat çekti. Herşey 2017 yılında, Gravity firmasının şık battaniyesini tanıttığı bir video ile başladı ve firma Kickstarter sitesinde kısa süre içerisinde 5 milyon Dolar yatırım kazanmayı başardı. Ürünün başarısını iyi tasarım ve mükemmel zamanlamaya bağlayan Gravity firması CEO’su Mike Grillo, “Amerika Birleşik Devletleri 2016 seçimlerinin hala herkesin zihninde yer ettiği bir dönemdi.” diyerek birçok insanın endişe seviyelerini düşürmek için yol aradığını belirtti. Bazıları bu battaniyeyi klostrofobik bulsa da, birçok insan da ürünü minnetle karşıladı. Her biri 249 Dolar olan battaniyeler, toplamda 18 milyon Dolarlık satış yapıldı. Battaniyeler farklı renklerde ve yaklaşık 7, 9 ve 11 kilogramlık ağırlıklarda üretiliyor.

Mutlaka okuyun: Stresi azaltıp daha iyi uyumanızı sağlıyan battaniye

 

İcat 28- Kötü Alışkanlıkları Bitiren Bileklik: HabitAware Keen

20 yıldır stres kaynaklı saçlarını çekme huyunu insanlardan saklamaya çalışan Aneela Idnani: “Garip olduğumu, benim gibi kimsenin olmadığını düşünürdüm. İnsanların hakkımda kötü şeyler düşünmesini istemezdim.” diyor. Bu his, Idnani ve kocasının, bu sıkıntıya çözüm bulma çabaları hayal kırıklığı ile sonuçlandığında, en azından kullanıcı dostu bir seçenek ile karşılaşmadıklarında ise iyice kontrolden çıktı. Bunun ardından Idnani, HabirAware firmasını kurarak, aradığı çözümü üretmeye karar verdi. Firmanın amiral gemisi olan Keen adlı, 149 Dolar maliyeti olan, şık ve akıllı bileklik, kullanıcının programlayabileceği ve saç çekme, tırnak yeme ya da kendini çimdikleme gibi tekrar eden hareketleri algılayabiliyor. Keen bileklik, bu hareketleri tespit ettiğinde titreyerek kullanıcıyı uyarıyor. Bu türde bir farkındalık yaratmak, uzmanlara göre bahsi geçen dürtülerden kurtulmanın kilit noktası. Bilezik 1 milyon Dolarlık satışı hedefine oldukça yakın. Üstelik Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, ürünün geliştirilmesi için 300 bin Dolarlık bütçe ayıracak.

 

İcat 29- Biberondan Daha İyisi: Nanobebe Breast-Milk Bottle

Uzun yıllardır silindir bir şekilde üretilen biberonlar işlevsel olsa da, hem anne sütü almaya devam eden bebekler için kafa karıştırıcı hem de eşit oranda ve hızlı bir şekilde sütü ısıtmak isteyen ebeveynler için zorlayıcı olmuştur. İşte bu nedenle uzun süredir arkadaş olan Ayal Lantermari ve Asaf Kehat, daha iyi bir biberon yapmak için işe koyuldu. Aksesuarları hariç 11 Dolar’a satılan Nanobebe isimli biberon, standart biberonlara göre daha fazla yüzey alanına sahip olduğu için sütün iki kat daha hızlı ısıtılıp soğutulmasını sağlıyor. Ki bu da sütün besleyici özelliğini kaybetmemesini sağlıyor. Kubbe şekilli yapısı ile memeyi andıran Nanobebe, biberon sevmeyen bebeklerin için ideal görünüyor. Nanobebe düşük ağırlık merkezi ve silikon kenarları sayesinde de devrilmez bir yapıya sahip. “Bebeğinize en iyisini vermek istersiniz.” diyen Lantermari, dünyanın her yerindeki annelerin ve kendisi gibi babaların, Nanobebe’den yardım alacaklarını umuyor.

 

İcat 30- İşçileri Korumak İçin Yeni bir Yol: Fuse Risk Management Platform

Geçtiğimiz sene Amerika birleşik Devletleri’nin New York kentinde, toptancı deposunda çalışan bir işçi, göğsüne sensör bağlayarak depo içerisinde çalışmaya, ağır yükleri taşımaya başladı. Depoda işçiyi takip eden sensör, sonuç olarak özellikle taşıdığı yükün ağırlığı ve omurgasına binen yükü işçiye hatırlatan sensör, çözüm için yol aramalarına yol açtı. Sonrasında müdürü ile birlikte çözüm için masaya oturan işçi, yükleri yerden kaldırmak için eğilmemek adına kanca kullanmaya başladı.

StrongArm firmasının teknolojik hizmeti Fuse Risk Management Platform, işverene çalışanlarını koruması için bu gibi yöntemler sunmayı ve hem işçiyi hem de işi korumayı amaçlıyor. Zira Amerika birleşik Devletleri’nde iş kazaları firmalara yılda 60 milyar Dolar civarında para kaybettiriyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında tanıtılan Fuse platformu, 10 binin üzerinde işçi tarafından kullanılmaya başlandı bile. Platformu kullanan şirketler arasında Fortune 100 listesine giren 10 firma da bulunuyor. StrongArm Tech firması Müşteri ilişkileri Müdürü Jack McCormack, “Aynen Nike ya da under Armour firmalarının atletler için en son ve en iyi yenilikleri geliştirip performanslarını arttırdığı gibi biz de ekonominin bel kemiği olan insanlar için aynı mantıkla çalışıyor ve üretiyoruz.” sözleri ile yaptıkları işi tanımlıyor.

 

İcat 31- Spora Yardımcı Ayna: Mirror

Fitness firmaları yıllardır evde en iyi şekilde spor yapmanızı sağlayacağı vaadi ile düşük teknolojili koşu bantlarından son teknoloji ürünü bisikletlere, birçok ürünü size sundu. Şimdi ise Mirror aynı vaat ile karşımızda. 1495 Dolar fiyat etiketiyle raflarda yerini alan Mirror, Tam boy ekran olan, duvara monte edilebilen interaktif bir fitness koçu. Canlı olarak yaptıkları sporu yayınlayabilen kullanıcılar, spor koçlarından da gerçek zamanlı geri dönüş bildirimleri alabiliyor. Mirror, rakip firma Tonal’ın ürettiği benzer fakat oldukça hantal ve ev için uygun olmayan ürüne kıyasla çok daha kullanışlı. Eski balerin, New York menşeili Refine Method isimli butik fitness merkezinin kurucusu ve aynayı üreten şirketin CEO’su Brynn Putnam, spor rutinini değiştireceğini umduğu ayna için 38 milyon Dolar yatırım toplamayı başardı. Putnam, Mirror bir gün kendisini işinden ederse, çok mutlu olacağını söylüyor.

Mutlaka okuyun: Akıllı Aynalar: Ayna Ayna Söyle Bana…

 

32- Akıllı Spor Sütyeni: Reebok PureMove

Mükemmel bir spor sütyeni bulmak oldukça zor. Sütyen seçiminde genellikle görünümden ya da destekten feragât etmeniz gerekebiliyor. Bu sorunlarla daha önce de karşılaşmış olan Reebok firması tasarımcısı Danielle Witek, daha iyi bir seçenek ortaya koymak için kolları sıvadı. Sonuç olarak ise, hareket algılayıcı sensörler yardımı ile kadınların gerçek zamanlı hareketlerine adapte olabilen Reebok PureMove ortaya çıktı. Zorlu bir hareket sütyenin kumaşını zorladığında, jele benzer katılaşan bir sıvı aktif hale gelerek spor sütyeni sıkılaştırıyor ve ekstra destek sağlıyor. hafif hareketlerin olduğu sırada ya da dinlenme halinde, sütyenin yapısı tekrar genişleyerek rahat ve nefes alan yapıya bürünüyor. 2018 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen ve müşterilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan sütyen, Reebok firmasının en başarılı ürünleri arasında yerini aldı. Sütyenin yaratıcısı Witek, artık tüm eski spor sütyenlerinden kurtulduğunu belirtiyor.

Mutlaka okuyun: Sütyen Nasıl İcat Edildi?

 

İcat 33- Karanlıkta Parlayan Ceket: Solar Charged Jacket

Geceleri kendilerini evde tutamayanlar artık sokakları aydınlatabilecek. İngiltere’de kurulan Vollebak firması tarafından üretilen Solar Charged Jacket, gün içerisinde fosfor zarı ile absorbe ettiği ışığı, gece kullanıyor. Ceketin yaydığı ışığın rengi ise, Vollebak kurucusu Steve Tidball’ın tanımı ile “Kriptonit Yaşili” olarak kendini gösteriyor. Ceketin dikkat çeken ilginç bir özelliği de bulunuyor. Her tür ışık kaynağından ışığı absorbe edebilen ceket, örneğin telefonun flaşı ile üzerine ışıklı desenler çizmenize izin veriyor. Ceket aslen, koşuculara ya da gece sporu yapanlara, görünürlüklerini arttırarak güvenlik anlamında büyük katkı sağlıyor. Başınıza kötü bir kazanın gelmesi durumunda da, ceket sayesinde kolayca yeriniz tespit edilebiliyor.

 

 

İcat 34- Kirli Havayı Temizleyen Çatı Kaplaması: 3M™ Smog-Reducing Granules

Kirli hava tüm dünyada sinsi bir katil olarak kendini gösteriyor. Çoğunlukla otomobillerin egzozları ve endüstriyel faaliyetler nedeniyle ortaya çıkan bu kirlilik, dünya genelinde solunum yolları rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olarak ölüme yol açıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinde kurulan 3M adlı firma, geliştirdikleri çatı kaplaması olarak kullanılacak yeni bir malzeme sayesinde, Güneş’in UV ışınlarını kullanarak kirli hava partiküllerini parçalarına ayırıyor ve yağmurla birlikte ortadan kalkmasına ortam hazırlıyor. Bu yöntem sayesinde hava kirliliği azaltılabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük çatı kaplama firmalarından biri olan Malarkey Roofing, kısa süre içerisinde bu partikülleri tüm çatı kaplamalarında kullanmayı planladıklarını belirtti. 3M firmasının iddiasına göre, Malarkey’in bugüne kadar kullandığı malzemelerle yapılan çatı kaplamaları, şimdiden 100 bin ağacın yapacağı işe denk temizliği yaptı. 3M Strateji ve Pazarlama Müdürü Josh Orman, bu sayının her geçen sene artmasını umduklarını dile getiriyor.

 

İcat 35- Normalden Daha Verimli Şofben: MODEL 3 Smart Water Heater

Çoğu şofben suyu ısıtmak için büyük miktarda enerji harcayarak elektrik faturasını arttırır. Heatworks firmasının tasarımcıları, MODEL 3 Smart Water Heater ile bu soruna çözüm bulmayı amaçladı. Geleneksel şofbenlerin aksine MODEL 3, bir depodaki suyu metal parçalar kullanarak ısıtmak yerine, doğrudan suyun içerisinden elektrik akımı geçirerek ısıtıyor. Bunu da sadece evde yaşayanlar sıcak suya ihtiyaç duyduğu zaman yapıyor. Cihazla birlikte kullanılması için geliştirilen akıllı telefon uygulaması sayesinde, kullanıcılar suyun sıcaklığını ayarlayabiliyor, su kullanımını takip edebiliyor ve hatta daha da tasarruflu olmak adına duş süresini bile sınırlayabiliyor. 799 Dolar fiyat ile satışa sunulan şofben diğer şofbenlere göre daha pahalı olsa da, tasarruf ettirdiği enerji ile bir miktar harcanan parayı telafi ediyor. Heatworks’un hesaplamalarına göre MODEL 3, 4 kişilik bir ailenin elektrik faturasını yılda 240 Dolar aşağı çekebilecek kadar tasarrufa imkan veriyor.

 

İcat 36- Daha Kişisel ve Gizli Bir Gebelik Testi: LIA

Plastik gebelik testleri her yıl 1 milyon tona yakın atık anlamına geliyor. Bu miktar kağıt temelli, doğada çözünebilen bir alternatif olarak Lia’yı geliştiren Bethany Edwards’ı harekete geçiren ilk etkendi. İkinci önemli sürükleyici güç ise, hemen herkesin çöpe attığı gebelik testini saklama ihtiyacı duyduğu gerçeği oldu. Henüz karşılanmamış olan bir gizlilik talebi olduğunu vurgulayan Edwards, Lia’nın kağıt temelli bir ürün olduğu için, tuvalete atılarak sifonu çekebileceğinizi, bu sayede çok daha gizli kalacağını belirtiyor. Bu yılın ilk günlerinde satışa sunulan gebelik testi, fiyat olarak geleneksel testlerden çok da farklılık göstermiyor.

 

İcat 37- Kanserli Çocukların Oyun Arkadaşı: My Special Aflac Duck

Kanser teşhisi konan birçok çocuk, hayatlarının kontrolünü kaybetmeye başladıkları hissinin, en zor duygu olduğunu söylüyor. Sigorta devi Aflac’ın pediatri hastalarına ücretsiz olarak dağıttığı bu oyuncak ördek, bahsedilen hissi yok etmek için tasarlandı. Birçok özelliği bulunan bu oyuncak ördek, damar yolu açma seti ile birlikte geliyor ve çocukların ördeğe kemoterapi tedavisi vermesine, böylece tedavinin nasıl işlediğini öğrenmelerine imkân sağlıyor. Oyuncakla birlikte gelen emoji kartları ise, ördeğin göbeğine bastırıldığında, çocukların doktorlara ya da ailelerine göstermeye çekindikleri duyguları dışa vuruyor. Oyuncağın tasarımcısı ve sağlık teknolojileri firması Sproutel’de tasarımcı olarak görev yapan Aaron Horowitz, bu hastalıkta tek önemli olan şeyin tıbbi açıdan iyileşmek olmadığını dile getiriyor.

 

İcat 38- Hayat Kurtaran Kargo Droneları: Second-Generation Zipline

2016 yılında Zipline firması, dünyanın en uzak yaşam alanlarından biri olan Doğu Afrika ülkesi Rwanda’ya kan ve tıbbi malzeme taşıyan dronelarını havalandırarak tarih yazdı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki girişim, bu yıl da dronelarının yeni versiyonu olan ve 1,75 kilogram yük taşıma, saatte 130 kilometre hız ve 160 kilometre menzile sahip ikinci jenerasyonu tanıttı. Bu dronelar dünyanın en hızlı ve etkili taşıma yöntemi olacak. Kalkış sürecini de modernleştiren Zipline, merkezinden günde 500 kalkış yaparak teslimat görevini tamamlamayı planlıyor. Zipline firması bir yandan Afrika’nın uzak köşelerine hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay bir şekilde hayat kurtaran malzemeler taşırken, bir yandan da gözünü acil tıbbi yardım teslimatı görevine dikti. Firma bu yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Karolayna eyaletinde düzenli görev yapmaya başlayacak.

Mutlaka okuyun: En Yeni Dronelar

 

İcat 39- Çocuklara Kodlama Öğreten Büyücü Asası: Harry Potter Kano Coding Kit

Çocuklar için Kano Bilgisayar setini üreten Kano firması, çocuklara okumayı sevdiren Harry Potter serisinin, aynı işi bilgisayar programlamacılığı için de yapabileceği kanısında. 100 Dolar fiyat etiketine sahip Harry Potter Kodlama Seti, sanal büyücülük dünyasında kullanıcıların büyüleri kodlayarak görevleri yerine getirmesi gereken bir sistem. Kullanıcı bir dizi komutu girdikten sonra, ellerindeki gerçek asayı sallayarak sanal iksirin rengini değiştirmek ya da yana doğru çekerek nesneleri kaldırmak gibi görevleri yapabiliyor. Bu kodlama mantığı gibi çalışan oyun, bilgisayar programlamacılığın ana hatlarını da öğretiyor.

Kano firması bu proje için, büyücülük dünyasının sihrini tam olarak yakalayabilmek adına J. K. Rowling’in editoryal ekibi ve Warner Bros. şirketi ile birlikte çalıştı. Kano CEO’su Alex Klein, asıl amacın kullanıcılara yaratıcı zorluklar çıkararak, onları hem bilgisayar ortamında hem de gerçek hayatta problem çözme becerisi kazandırmak olduğunu söylüyor.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Kodlamayı Öğretme Kiti, Sihri Gerçek Hayata Taşıyor!

 

İcat 40- Ev Tipi Film Projektörlerinde Son Nokta: LG CineBeam Laser 4K Projector

Sinema ücretleri astronomik rakamlara ulaştığından beri, birçok sinefil sinema deneyimini eve taşımanın yollarını arıyor. Bu işi yapmak için 2999 Dolar fiyata satılan LG CineBeam Laser 4K Projector dışında çok fazla seçenek yok. Projektör lazer ışınlarını kullanarak 4K görüntü kalitesini 150 inçlik genişlikte duvara ya da ekrana yansıtabiliyor. LG Electronics projektör geliştirme biriminin başındaki isim olan Yong Kim, projektörün geliştirilme aşamasını “aynı anda birbirinden bağımsız iki amaca ulaşmak istedik; yüksek kaliteli görüntü ve taşınabilir, işlevsel bir tasarım.” sözleriyle anlatıyor. Netflix ve Hulu gibi birçok yayını izleme imkanı sunan CineBeam, oyun konsolları ile de uyumlu olarak çalışabiliyor. Yaklaşık 7 kilogram ağırlığa ve kulpa sahip CineBeam, kolayca taşınabiliyor. Görünen o ki, LG’nin CineBeam Laser 4K Projector’ünün tek eksiği patlamış mısır yapamaması.

 

İcat 41- Bebeğinizle Birlikte Evrilen Oyuncak: Lovevery Play Kits

Bir bebek için oyuncak sadece oyuncak değildir. Onlar doğru kullanıldığında aynı zamanda bebeğin erken beyin gelişimini destekleyen aletlerdir. Her evredeki bebeklere hitap etmeyi amaçlayan Lovevery Play Kits’in arkasındaki fikir de bu. Örneğin 0’dan 8. haftaya kadar olan set, görsel uyaranlar için siyah ve beyaz kontrastlı kartları içeriyor. 7-8 aylık set, motor becerilerini ve problem çözme yetisini geliştirmek için basit bir bulmaca içeriyor (Setler ister iki aylık için 80 Dolar fiyata, isterseniz de 36 Dolarlık aylık abonelik ile alınabiliyor.). Arkadaşı ve kendisi gibi ebeveyn olan Roderick Morris ile birlikte Lovevery’yi kuran Jessica Rolph “oyuncaklar doğru kullanıldığında, bebeğinizin ne istediğini anlamanıza yardımcı olan sihirli aletler haline gelebilir.” diyor. Bu düşünce ile 6 yaşına kadar olan çocuklar için bir dizi ürün tasarlayan ikilinin sıradaki adımı 6 yaş sonrası çocuklar.

 

İcat 42- Kural Tanımazların Cenneti: Monopoly; Cheaters Edition

Monopoly oyunu herkes kurallara uyduğunda bile yeterince zorken, birde bankadan para çalan, sıra atlayan ya da daha kötüsünü yapanlar, oyunu işin içinden çıkılamaz hale sokuyor. Bu nedenle üretici firma olan Hasbro, kuralları yıkanları da kucaklamaya karar verdi. 20 Dolara satılan Cheater Edition (Hileci Versiyon), hile kartları ile oyuncuları hile yapmaya teşvik ediyor. Fakat iş üstünde yakalanırsanız, masaya kelepçelenmek gibi cezalarla karşılaşabilirsiniz. Hasbro’dan Jennifer Boswinkel, oyunun temel mantığına zarar vermeden Monopoly oyuncularının yaramazlık ruhunu yakalamayı amaçladıklarını belirtiyor. Her şeye rağmen yaratıcı dolandırıcılar, bu versiyonda da hile yapmanın bir yolunu bulacaktır.

 

İcat 43- Oyunculara Kendi Eğlencelerini Yaratma Fırsatı: Nintendo Labo

Video oyunlarında tüm eğlence genellikle kullanıcının ekranında yaşanır. 60 Dolara alabileceğiniz Nintendo Labo ile ise durum daha farklı. Laboi “Kendin Yap” mantığına eğilimli oyuncular için hazırladığı seti ile kullanıcıların, şirket tarafındann sağlanan parçaları kullanarak oyun kolu yapmalarına imkan veriyor. Labo ile 13 tuşlu piyanodan robot kıyafete ve direksiyona kadar birçok çeşit kontrol kolu üretebiliyorsunuz. Nintendo Labo ile istediğinizi yaptıktan ve standart oyun kolu ile bağlantısını sağladıktan sonra, balık tutma ya da araba yarışı gibi birçok basit oyunu oynamak için kullanabiliyorsunuz. Nintendo firmasının yapımcılarından Kouichi Kawamoto, amaçlarının dijital oyun ile fiziksel eğlenceyi birleştirmek olduğunu belirtiyor. Kur ve oyna oyuncakları yeni olmasa da, Labo video oyunları dünyasında eşsiz konumda. Zira söz konusu video oyunlar olduğunda, oyun kolları satın alınan araçlar olarak kaldı. Bu fikir belliki kullanıcılar tarafından benimsenmiş. Zira Nintendo 2018 yılının Nisan ayında piyasaya sürdüğü Labo’dan 1,39 milyon adet satmayı başardı.

 

İcat 44- Duvarla Bir Bütün Haline Gelen Televizyon: Samsung QLED TV

Günümüzün en ileri teknolojiye sahip televizyonları, film ya da televizyon izlerken veya oyun oynarken nefes kesici görüntüler sunuyor. Fakat televizyon kapandığında, cansız siyah bir kutu haline gelir. Fakat Samsung’un yeni 4K QLED serisi televizyonlarında durum farklı. 1099 Dolar etikete sahip televizyon “Ambient Mode”a sahip ve bu sayede sanat eserlerini, hava durumunu ya da kişisel fotoğraflarınızı gösteriyor. Dahası, isterseniz televizyonu asılı olduğu duvar gibi görünmesi için ayarlayıp kapalı olduğunda odaya tam uyum içerisinde durmasını da sağlayabiliyorsunuz. Samsun 4K QLED televizyonun bir başka önemli özelliği de, önemli tüm bağlantıların ayrı bir kutuda toplanarak sizi kablo karmaşasından kurtarması ve görünümü daha pürüzsüz hale getirmesi.

 

İcat 45- Televizyon Kumandasının Yerini Alacak Hoparlör: Sono Beam

Evde sinema keyfi yaşamak isteyen hemen herkesin uzun süredir yaşadığı sıkıntılardan biri, alınan her yeni cihazla birlikte yeni bir kumanda gelmesi ve ortamın gittikçe kalabalıklaşması. 399 Dolar fiyatla piyasaya sürülen Sonos Beam hoparlör, bu sorunu ortadan kaldırmak için basit bir yöntem kullanıyor: Sesiniz.

Sesi açmak ya da televizyonu kapatmak için tuşlara basmak yerine, tek yapmanız gerek Sonos Beam’den bunu yapmasını istemeniz. Hoparlör birçok farklı modeldeki televizyon ile çalışabildiği gibi, Alexa ve Siri gibi akıllı ev sistemleri ile de uyumlu olarak görevini yapabiliyor. Ayrıca tüm Sonos ürünlerinde görmeye alıştığımız gibi, bu hoparlör de yüksek kalitede ses ve “konuşma geliştirme” modu ile komutları daha başarılı yakalama imkanı sunuyor. Sonos Ürün Yöneticisi Scott Fink, bu hoparlör ile ailelerin en fazla zaman geçirdiği oturma odasına, yüksek kalitede ses hizmeti sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Ev Sistemleri ve Aletleri

 

İcat 46- Yanınızda Kolayca Taşıyabileceğiniz Elektrikli Kaykay: Boosted Mini

Kaykaylar eğlence amaçlı kullanımları ile ünlü olan araçlardır. Fakat elektrikli modellerinin ortaya çıkması ile bu kullanım alanı değişti. Ayağınızla itmek yerine kullanılan elektrik motorları, kaykayların kısa mesafeler için yeterli taşıma araçları olmasını sağladı. Boosted’ın en yeni modeli de, bu ulaşım araçlarını daha ulaşılabilir kıldı. 7 kilogramın altındaki ve 75 santim uzunluğundaki Mini (Satış Fiyatı: 750 Dolar), rakiplerinden hem daha kısa hem de daha hafif. Bu sayede kullanıcı için iç mekanlarda yanında taşımayı kolaylaştıran Mini, saatte 32 kilometre hıza ulaşmayı başaracak kadar da becerikli. Öte yandan gerek trafikteki tehlikeler gerekse Boosted firmasının kullandığı gibi yüksek kapasiteye sahip pillerin aşırı ısınma problemleri yaşama riski, kaykay ile seyahat etmeyi herkesin yapabileceği bir iş olmaktan çıkarıyor. Tüm bunlara rağmen Bossted CEO’su Jeff Russakow “Bu sırt çantanıza atabileceğiniz bir Tesla” diyerek Mini’nin daha az araba kullanılan bir gelecek için önemli bir adım olduğunu düşünüyor.

 

İcat 47- Boşaltmanız Gerekmeyen Valiz: The Carry-on Closet

Özellikle iş gezilerinde valiz toplamak ve boşaltmak sıkıntılı bir iştir. Peki ya yanınızda gardırobunuzu götürebilseydiniz? Solgaarf Design firmasının 199 Dolar fiyat ile satışa sunduğu Carry-on Closet’in arkasında yatan fikir tam olarak bu! Dışarıdan bakıldığında sıradan bir tekerlekli valiz gibi görünen Carry-on Closet, içerisinde esnek, kıyafetlerinizi sıkıştırılmış ve düzenli tutan, gideceğiniz yere ulaştığınızda da içerisinden çıkarılıp asılabilen raflara sahip. Bu raf sistemi istenildiğinde de tamamen valizin içerisinden çıkarılabiliyor. Solgaard Design kurucusu ve CEO’su Adrian Solgaard, üretildiği hızla satılan bu ürünü “Zaman sıkıntınız olduğunda ve eşyalarınızı düzenli tutmanız gerektiğinde, bu ürün yardımınıza koşuyor.” sözleri ile anlatıyor.

Mutlaka okuyun: Sahibini Takip Eden Valiz ile Seyahat Artık Çok Kolay!

 

İcat 48- Gerçek “Iron Man” Kıyafeti: Gravity Jet Suit

Eğer yapabilselerdi, kuşlar uçabildikleri için büyük ihtimalle hava atardı. Fakat İngiltere’nin Salisbuty kentinde kurulan Gravity Industries firması sayesinde, yakında biz de onlara yetişebilecek gibi görünüyoruz. Firma “Iron Man” filmlerinde gördüğümüz kıyafetin gerçek hayattaki versiyonu sayılabilecek ürünü ile karşımıza çıktı. 1050 beygir gücü güç üreten sistemde, ikisi ellerde biri de sırtta olan toplamda 5 adet mini jet motoruna sahip. Saatte 80 kilometre hız yapabilen bu kıyafetin kullanımı da oldukça kolay. Firmanın kurucusu ve kıyafetin muciti Richard Browning, çalıştıkları jimnastikçinin üçüncü denemede kıyafeti kullanmakta ustalaştığını, fakat gerekli fiziksel eğitime sahip olmayanlar için öğrenme sürecinin biraz daha zorlu olabileceğini belirtiyor. Kıyafet şimdilik fazlasıyla pahalı (son üretilen model 440 bin dolara alıcı buldu) ve gürültülü. Fakat Browning, bu kıyafetlerle düzenlenen yarışlar için yapılacak bilet satışları ve diğer etkinlikler aracılığı ile toplanacak paranın, daha ucuz ve sessiz elektrikli bir model yapımında kullanılabileceğini umuyor. Bu teknolojiyi sabırsızlıkla bekleyen bir kitle olduğu gerçeği yadsınamaz. Browning ise, icadı ile ilgili “Bu bir Iron Man kıyafeti değil, fakat olmadığını da söylemek zor.” diyor.

 

İcat 49- Farlı Kask: Lumos Kickstart Helmet


Karanlıkta bisiklet sürmek tehlikeli olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentinde yaşayan işletme öğrencisi Eu-wen Ding, ışıklandırmasını evde unuttuğu bir gün, bu gerçeği neredeyse zor yoldan öğrenecekti. Korkunç bir kazanın eşiğinden dönen Ding, bisiklet sürüşünün daha iyi bir yolu için kafa yormaya başladı. “Tek yapmak istediğim, bir yerden başka bir yere ölmeden ulaşabilmek.” diyen Ding, amacına Lumos Kickstart Helmet ile ulaştı. 180 Dolar fiyatla satılan Lumos Kickstart Helmet, sadece bisikletçinin görünürlüğünü artırmak kalmıyor, dönüşleri de yanıp sönerek bildiriyor. Sürücü direksiyona monte ettiği kablosuz kumanda ile sinyali aktif hale getirebileceği gibi, Apple Akıllı saat kullanarak da bu işi yapabiliyor. 2017 yılında tanıtımı yapılan kask, kısa sürede Kickstarte sitesinde 800 bin Dolar destek topladı ve kısa süre önce de Apple Store’da satılmaya başlayan ilk ışıklı kask oldu.

 

İcat 50- Elektrikli Kamyon: Thor ET-One

Amerika Birleşik Devletleri’nde yollardaki 3 milyon kamyon, ülke ekonomisi için vazgeçilmez konumda. Öte yandan milyonlarca tonlu karbon emisyonları nedeni ile de çevre için kabul edilemez haldeler. Bu noktada gelen çözümlerden biri, Kaliforniya menşeili Thor adlı girişim tarafından şık bir elektrikli kamyona dönüştürülen eski benzinli bir kamyon. Halen prototip aşamasında olan ve 150 bin dolardan fazlaya mâl olan kamyon, 36 ton yükü, tek şarj ile 480 kilometre mesafeye taşıyabiliyor. Bu normal bir kamyonun taşıyabileceği yüke yakın, fakat şimdilik çok daha düşük menzil anlamına geliyor. Thor, aralarında sektör devlerinden Tesla’nın da bulunduğu bu alanda yalnız sayılmaz. Fakat şirketin CEO’su Dakota Semler kendilerine güvenle, varolan bir kamyon firması ile işbirliği yaparak rakiplerinin önüne kolayca geçebileceklerini düşünüyor ve “Elektrikli kamyonlarımızı 10 yıl sonra değil, şimdi dünyanın her yerindeki yollarda görmek ve değişiklik yaratmak istiyoruz.” diyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Teknolojileri: Sürücüsüz Kamyonlar

 

İlginizi çekebilir

Hayatımızı Değiştirecek İcatlar

Dünyayı Değiştirecek 45 Fikir

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir