Yardımcı köpekler engelliler için çamaşır yıkıyor!

Engellilere özel hayata geçirilen girişimcilik projleri şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde engelliler için yapılan bir icat, bunun en güzel örneği. İngiltere tabanlı JMT Service’in geliştirdiği Woof to Wash, köpeklerin kolaylıkla kullanarak sahiplerinin kıyafetlerini yıkayabileceği bir çamaşır makinesi.

Yardımcı köpekler, sıklıkla görme engelli, sağır ya da fiziksel engelli kimseler tarafından, günlük işlerinde yardımcı olmaları için kullanılırlar ve daha öncesinde Amsterdamdaki VU üniversitesi medikal hastanesinde enfeksiyonları açığa çıkararak hizmet veren yardımcı köpeklerden bahsetmiştik. Şimdi de bir İngiliz firması JMT Service, köpeklerin kolaylıkla kullanarak sahiplerinin kıyafetlerini yıkayabileceği Woof to Wash çamaşır makinesini geliştirdi.

Özel eğitimli köpekler halihazırda, bazı engelli insanların kendilerinin gerçekleştiremedikleri yatakları düzeltme, kirli sepetini doldurma, çamaşır makinelerini doldurma – boşaltma gibi işleri yapıyorlar. Ancak, tipik makineler bir köpek için oldukça karmaşık. Girişimci firma JMT Service, Support Dogs ile işbirliğine girişerek, kilitlenmeyen düğme ve kapı tutacağı bulunan, köpeklerin kolaylıkla kullanabileceği yeni bir makine tasarladı. Makine doldurulduğunda ve kapısı kapandığında, köpeğin havlamasıyla birlikte çalışmaya başlıyor. Elbette ki basit olabilmesi için makinede yalnızca bir program var. 40 derece sıcaklıkta doğru miktardaki likit deterjanın otomatik olarak bırakılmasıyla işlem başlıyor. Bu makinanın tasarımcılarına göre, bu yenilik, kıyafetlerini yıkamada yardıma ihtiyacı olan kimselere oldukça faydalı olacak. Aşağıdaki videoda makinayı kullanımdayken görebilirsiniz.

Sizce, engelli kimseler ya da onlara yardımcı olan köpeklerin rahatça çalıştırabilmeleri için ev içinde kullanılan başka hangi çalışmalar yapılabilir?

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılan icatları ve hayata geçirilen girişimcilik projelerini arşatırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir