Görme Engellilere Rehberlik Eden Uygulama

Seeing AI uygulaması, çevrede neler olup bittiği konusunda görme engellilere yardım ediyor.

Bilgisayarla görme ve görüntü tanıma alanındaki en heyecan verici uygulamalardan biri olan Seeing AI, görme engelli kişilere çevrelerinde olup bitenler konusunda rehberlik ediyor. Daha önce inovatif bir iş fikri olan BlindTool adlı uygulamanın, görüntü tanıma teknolojisini kullanarak üç boyutlu objeleri tanıdığını ve bunu sözlü olarak kullanıcılarına ilettiğini görmüştük. Şimdi de Microsoft tarafından tasarlanan Seeing AI, bu becerileri bir adım daha da ileriye taşıyarak kullanıcılarına çevrelerinde olup bitenlerle ilgili gerçek zamanlı betimlemeler yapabiliyor.

Uygulama akıllı telefonlarda ve Pivothead akıllı gözlüklerde kullanılabiliyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarını fotoğraf çekiyormuş gibi tutarak ya da gözlüğün camına tıklatarak cihaza çevreye bakma komutu veriyor. Sonra ise uygulama çevrede algılanan şeylerle ilgili kulaklıktan ya da hoparlörden sesli tasvirler yapıyor. Uygulama doğal dil işleme teknolojisini kullanıyor. Yani nesneler, yazılar, insanların yüzündeki ifadeler gibi birçok şeyi algılayıp deşifre edebiliyor.

Uygulama Microsoft Build konferansında tanıtıldı, ancak hala geliştirme aşamasında. Peki sizce bu teknoloji eğitim ya da seyahat esnasında yabancı dil çevirisi gibi alanlarda da kullanılabilir mi?

Tüm dünyadan en yeni iş fikirlerini ve başarılı uygulamaları siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Engelliler İçin Yapılan İcatlar
Görme Engellilere Yol Gösteren Akıllı Ayakkabılar
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir