Yarı zamanlı mı, yoksa tam zamanlı bir iş yapmak mı?

Yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı bir işe başlamak mı? Sizce hangisini seçmeli? İşte kendiniz için doğru yolu seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

İşinizi tam zamanlı yürütmeyi planlasanız bile yarı zamanlı bir işe başlamanın bir sürü avantajı vardır. Öncelikle riski azaltır çünkü tam zamanlı işlerde gelire ve faydalara güvenirsiniz.

Ancak yarı zamanlı işlerde gizli tehlikeler vardır. Pazarlama yapmak, strateji geliştirmek ve müşteri tabanı oluşturmak için yeterli zamanınız olmaz. Müşteriler yeterli müşteri hizmeti sunmadığınızı düşünebilir. Psikolojik olarak yıpranma riskiniz vardır. Tam zamanlı işinize devam ederken bir taraftan da yarı zamanlı çalışmanız kendinize hiç vakit ayıramamanıza ve özel yaşantınızın sıkıntıya girmesine neden olur.

Kısaca özetlemek gerekirse, yarı zamanlı bir iş yapabilmeniz için mükemmel zaman yönetimi becerilerine ve güçlü öz disipline sahip olmanız gerekir. Ayrıca arkadaşlarınızın ve ailenizin sizi desteklemesi de gerekli. Diğer yandan bir işiniz olduğu için çok çalışmak zorunda değilim diye düşünmemelisiniz. Mutlaka bir saldırı planınız olmalıdır.

 

Fikirlerinizin potansiyelini değerlendirin

Ürününüz veya hizmetiniz karşılanmamış bir ihtiyaca hizmet edecekse, rekabet yoksa ve ürünü veya hizmete almaya istekli müşteriler varsa o zaman tam zamanlı bir işe başlamak oldukça mantıklıdır. Diğer taraftan tam zamanlı işi desteklemeyen bir pazar bulduysanız ancak bir gün uygun pazarlama ve gelişim söz konusu olacaksa ilk etapta yarı zamanlı başlamanız daha akılıca olur.

Sektördeki rekabeti araştırın. Ayrıca ekonomiyi, müşteri tabanında oluşan demografik bozulmaları ve potansiyel müşterilerin uygunluğunu inceleyin. Birinci sınıf bir güzellik salonu açmayı düşünüyorsanız benzer dükkanların sayısını, bölgedeki varlıklı kadınların sayısını ve ödemeyi kabul edecekleri ücretleri değerlendirin.

Bir sonraki adımda kapsamlı bir iş planı hazırlayarak işletme amaçlarınızın ve stratejilerinizin ana hatlarını belirlemelisiniz. Tespitlerinize bağlı olarak pazar tahminleri yapın ve amaçlarınızı düzenleyin. Bütün bu hazırlıklar uzun vadeli fırsatları görmenize ve işlerin yolunda gitmesine yardımcı olur. Yarı zamanlı çalışanlarda iş planı hazırlamalıdır çünkü tam zamanlı bir işe başlarken bu plan geçiş kolaylığı sağlar.

 

Mali durumuzu değerlendirin

Uzmanların tavsiyesine göre tam zamanlı bir işe başlamadan önce yaşamımızı sürdürmenize yardımcı olacak en az altı ay ve bir senelik yeterli para miktarını bir kenara ayırmalısınız. İş planınızı bu şekilde tamamlamanız kazanç elde etmeye başlamadan önce ne kadar beklemeniz gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İster nakite çevrilebilecek aktiflere sahip olun isterseniz de aileniz veya arkadaşlarınız sizi finanse edecek veya borç verecek olsun var olan birikimlerinizi düşünmelisiniz.

Yarı zamanlı bir işe başlamaya sıcak bakıyorsanız o zaman finansal önceliklerinizi düzenleyin. Düzenli işinizi bıraktığınız taktirde yeteri kadar para kazanabileceğinizi nereden biliyorsunuz? Bunun için yarı zamanlı işinizden şimdiki maaşınızın en az %30’unu kazanana kadar bekleyin.

 

Ailenizi de sürece dahil edin

Bir işe başlarken finans ve piyasa konuları ne kadar önemliyse işin duygusal ve psikolojik tarafı da bir o kadar önemlidir. Yakın akrabalarınız bu iş konusunda sizi destekliyor mu? Hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı işlerin gerektirdiği fedakarlıkları tam olarak anlıyorlar mı? Sizinle ilgili bütün endişeleri veya itirazları ile ilgili tartışın.

Daha sonra öngördüğünüz problemler için birlikte çözümler geliştirin. Aynı zamanda yarı zamanlı iş için temel kurallar oluşturun. Örneğin pazar günleri çalışmamak veya yemek masasında iş konuşmamak gibi kurallar belirleyebilirisiniz.

 

Kişisel ihtiyaçlarınızı unutmayın

Tam zamanlı bir işe başlama fikri geceleri uykunuzu kaçırıyorsa belki de en iyisi yarı zamanlı bir işe başlamaktır. Diğer taraftan düzenli işinizde uzun saatler çalışmak zorundaysanız, evden işe yürümek zorundaysanız ve 2 yaşında olan üçüzleriniz varsa bütün bunların üstüne bir de yarı zamanlı iş koymanız sizi büyük bir felakete sürükler.

Hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı işin hayatınızı nasıl etkileyeceğini değerlendirin. Büyük ihtimalle geceleri, hafta sonları ve öğle yemeği saatlerinde çalışacaksınız. Hatta tatillerde, hasta olduğunuz zamanlarda ve dinlenme zamanlarınızda bile. İşinizin başarılı olmasını istiyorsanız bu tür sorumlulukları almanız gerekecektir.

Yarı zamanlı veya tam zamanlı işe başlama kararı tamamen size aittir. Hangi yolu seçerseniz seçin başarının sırrı kaynaklarınızı, sorumluluk seviyenizi ve destek sistemlerinizi dürüstçe değerlendirmekten geçer. Bu faktörleri aklınızdan çıkartmazsanız doğru seçim yapabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir