Yeni Güneş Enerjisi Sistemi: Dev Cam Küreler

Bu haber, girişimcilerin fikirlerinin birçok kişiden destek alarak hayata geçirilmesini hedefleyen bir makale serisinin bir parçasıdır. Başka bir deyişle biz bu satırları yazarken, bu güzel fikirler hâlâ geliştirilmek için kaynak arayışı içinde.

Şu anda Indiegogo aracılığıyla maddi kaynak arayan Rawlemon projesi, güneş ışınlarının yoğun olduğu zamanları gözetmeksizin, güneş ışınlarını toplayıp odaklayan, harika bir görünümü olan göz biçiminde bir lens.

Güneş enerjisi sektörü, fotovoltaik panellerin nasıl daha verimli ve daha az müdahale gerektiren bir yapıya kavuşturulabileceğini düşünürken, Stanford’daki araştırmacılar zaten bu düşünceyi katlanabilir ve esnek güneş panelleri ile bir adım ileriye taşıdı. Ancak, çok miktarda enerji elde etmek için güneş paneller her zaman büyük ve güneş ile doğrudan temas halinde olmalıdır ki, bu da güneşin gökyüzündeki konumunu izlemek için pahalı ve kötü hava koşullarına duyarlı sensör ve ekipman kullanılması anlamına geliyor. Şu anda Indiegogo aracılığıyla fon arayışı içinde olan Rawlemon isimli proje, güneş ışınlarının çok zayıf olduğu bulutlu havalarda bile güneş ışınlarını toplayıp odaklayan küre bir lens ile sektöre yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Alman mimar Andre Broessel tarafından tasarlanan buluş, dağınık halde bulunan ışığı birçok farklı açıdan toplayan büyük bir küre lens kullanıyor. Lensin şekli, geleneksel fotovoltaik panellerin güneşi takip ettiğinde dahi toplayabildiği ışından -yaklaşık olarak yüzde 70- daha fazla güneş ışığı toplayabiliyor ve lensin bu benzersiz şekli sayesinde topladığı bu ışıkları aynı bir büyüteç gibi güçlü ve mükemmel bir ışına çeviriyor. Bu sistem, geleneksel fotovoltaik pillerle neredeyse aynı yeri kaplıyor. Aynı zamanda, -tabii tartışmaya açık ama- şu anda kullanılan geniş ve koyu renkli solar panellerden çok daha hoş ve güzel göründüğünü de söyleyebiliriz. Aşağıdaki videoya göz atarak projeyle ilgili detaylı bilgi elde edebilirsiniz:

Proje, 1 mart’a kadar sürecek olan bir Indiegogo kampanyasında hâlen devam ediyor. Bu taze projeyi desteklemek isteyenler, Rawlemon Beta XL modelini 6000 dolar karşılığında evlerine kurdurabilirler. Bu miktar size pahalı geldiyse, daha minik yapıda olan deneme sürümünü de 489 dolara satın alıp evde cep telefonunuzu güneş yardımıyla şarj edebilirsiniz. İşin en güzel kısmı da ürünün bağımsız ve kendi göbek bağını kendi kesiyor olması.

Kampanya linki: http://www.igg.me/at/rawlemon-transparent-power-generators
Site: http://www.rawlemon.com
İletişim: post@rawlemon.com

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmayı düşünen girişimcilere özel, çevreci iş fikirlerini ve teknolojik girişimcilik ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir