Yeni İş Alanı: Düğün Arabası Kiralama

Yeni iş alanları girişimcilerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Yurtdışında son derece yaygın olan düğün arabası kiralama işi Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Yeni iş kurmak isteyenlerin üzerinde düşünmesi gereken bir iş alanı.

Gelinlerin çoğu düğün merasiminden sonra onları kapının önünde onları bekleyecek muhteşem bir arabanın hayalini kurarlar. Gelinleri ve damatları özel şoförlerinizin kullandığı bir araçla düğün mekânına götürerek gelinlerin hayalini gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bu karlı işe girerken ne tür bir araba almanız gerektiğine karar vermek dışında kapsamlı bir planlama ve değerlendirme de yapmanız gerekecektir.

 

Genel masrafların değerlendirilmesi

Düğün arabası kiralama işi, yeni evlenen çiftleri özel şoförler aracılığıyla birkaç kilometre öteye götürmekten fazlasıdır. Mekanik harcamalar, personel giderleri, otomobil park alanı, yakıt, reklam ve sigorta gibi masrafları da karşılamanız gerekecektir.

Sermayeniz 20.000 TL’nin altındaysa başlangıçta küçük ölçekli bir işletme açın. Bir tane şoför ve bir yada iki tane klasik araba sizin için yeterli olacaktır. Mekanik bilginiz yoksa bu işlerden anlayan biriyle ortak olabilirsiniz. Klasik arabalar ucuz fiyatlara satılır.  Ancak aldıktan sonra bir takım tamiratların yapılması gerekir. Bu nedenle de belli masraflar yapmanız gerekecektir. Bu masraflar araba meraklısı bir ortak bulduğunuz takdirde azaltılabilir.

 

Araba alın

Gelinlerin çoğu düğünden sonra bir aracın gelip onları almasını bekler. En az iki araba satın alın. Tercihen bir woswos ile klasik bir araba alın. İşleriniz büyüdükçe arabalarınızın sayısını arttırın. Diğer şık ve daha pahalı arabalardan alın.

Turuncu, sarı ve kırmızı gibi parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Gerekiyorsa aldığınız arabaları yeniden boyayın. Yüzeysel hasarları varsa bunları ortadan kaldırın. Döşemelerin yırtık ve kirli olmamasına dikkat edin. Gelinlerin çoğu bu tür estetik detayları fark ederler.

 

İzinleri alın ve sigorta yaptırın

İşveren, kamu ve ürün sorumluluğu sigortalarını bütün işletmelerin yaptırmaları gerekir. Sizin de arabalarınız için araç sigorta yaptırmanız gerekir. En kıymetli varlıklarınızı yani arabalarınızı korumak için mal sigortası da ( özellikle hırsızlık sigortası ) yaptırın.

 

Ağlar

Müşterilerinizi ağızdan ağza reklamlarla etkilemeye çalışın. Düğün organizatörlerinden, fotoğrafçılardan, çiçekçilerden ve gelinlikçilerden müşterilerini size yönlendirmeleri için ricada bulunun. Size müşteri gönderen işletmelere satışlarınızdan belli bir yüzde yani aracılık komisyonu verin.

Düğün fuarlarına katılın ve hizmetlerinizi göstermek için stant kurun. Manzarası güzel olan yerlerde arabalarınızın fotoğraflarını çekin ve standınıza gelenlere bu fotoğrafları gösterin. Modellerle anlaşın ve onlara gelin damat kıyafetleri giydirerek arabaların yanında fotoğraflarını çekin. Hizmetlerinizi en iyi şekilde yansıtacak ve müşterileri etkileyecek fotoğraflar çekin.

 

Reklamınızı yapın

Fiyatlarınızı ve arabalarınızı gösteren, kısa özgeçmişinizin ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı broşürler bastırın. Broşürlerinizi kuşe kâğıda bastırın ve kaliteli olsunlar. Organizasyon firmalarının ve gelinlik mağazalarının sahiplerinden izin alarak dükkânlarına broşürlerinizi bırakın.

Gelinlerin çoğu evlenemeden önce düğünlerini planlarken internetten araştırma yaparlar. Bu nedenle bir web tasarımcı ile anlaşın ve internet sitesi yaptırın. Önde gelen düğün arabası kiralama firmaları,  internet sayfalarında genellikle arabaların yanında poz veren mutlu gelin ve damat fotoğrafları kullanırlar. Zarif gözükmesi için el yazısına benzeyen yazı tiplerinden kullanın. İnternet sayfanızda fiyatlarınız, hizmetleriniz, iletişim ve e-mail bilgileriniz aynı zamanda sizi ve çalışanlarınızı tanıtan yazılar yer alsın.

Yeni iş alanlarında bir iş kurmak düşük rekabet sayesinde son derece karlı olmaktadır. Karlı bir iş fikri arayanlar insanların en mutlu günlerinde onları daha da mutlu edecek bu hizmeti başlatabilirler. Para ve sevgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir