Diyabetik Pastane Açmak

Yenilikçi ve karlı iş fikirlerinden biri de diyabetik pastane açmak. Diyabetik pastanelerin müşterileri her geçen gün artıyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de 10 yıl önce 5 milyon olan diyabetli hasta sayısı bugün 10 milyonu buldu. Türk Diyabet Vakfı verilerine göre, 40 yaş üstü her 5 kişiden biri, 50 yaş üstü her 4 kişiden biri diyabet hastası. Diyabetik pastaneniz yüksek kan şekeri teşhisi konulan herkese cazip gelecektir. Buna ek olarak ailesinde olup da kendisinin de bu hastalığa yatkın olduğu konusunda endişe duyanlarda şekersiz ürünlerinizden almak isteyecektir.

 

Nasıl Açılır?

Yüksek kan şekeriyle savaşan diyabet hastaları için uygun olan sağlıklı beslenme konularına çalışın. Birçok hastane ve uzman Türk Diyabet Vakfının standartlarına uygun olarak hazırlanan, diyabet hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili kurslar vermektedir. Hastaneleri ve uzmanları arayarak bir sonraki kurs zamanını öğrenin.

Sunacağınız ürünlere karar verin. Pastanenizde müşterilerinize hangi diyabet dostu ürünleri sunacağınız konusunda bir karar verin. Tam buğday unu ve tatlandırıcıyla hazırlanan şekersiz meyveli tartlar, kurabiyeler, cupcakeler ve kekler yapabilirsiniz.

Eğitim alın. Aşçılık okullarına, atölye çalışmalarına veya kurslara gidin. Diyabet dostu unlu mamulleri nasıl lezzetlendirebileceğinizi size öğretebilecek bir danışman da bulabilirsiniz. Eğitime ne kadar çok zaman harcarsanız müşterilerinize o kadar lezzetli ürünler sunabilirsiniz.

Pastaneniz için bir yer bulun. Orta yaşta veya yaşlı müşterilerin yoğun olduğu bir bölgede yer bulmanız pastaneniz için iyi olacaktır. Örneğin üniversite bölgesinde tip 2 diyabeti henüz olmayan üniversite öğrencilerine ürünlerinizi satamazsınız. Eğer mümkünse iş adamları ve turist trafiğinin yoğun olduğu büyük bir şehirde yer bulun.  Yeterli kazanç elde etmek için mamullerinizi sergileyebileceğiniz teşhir dolaplarına ve endüstriyel mutfağa ihtiyacınız olacaktır.

Teşhir dolaplarınızın endüstriyel olduğundan ve gerekli izinlere uygun olduğundan emin olun. Ekipmanlarınızı satın aldığınız üretici firmaların ilgili resmi kurumların talep ettiği belgelere sahip olduğun emin olun. ( ISO 9001, CE ve diğer uluslararası sertifikalar gibi )

Ekipmanları satın alın. Endüstriyel fırınlar, mikserler, set üstü tezgâhlar, cam teşhir vitrinleri, yazar kasa, soğutma dolapları ve derin dondurucular almanız gereken ekipmanlar arasındadır.

Pastaneniz için isim bulun. Pastanenizin ismini seçerken pastanenizin önünden geçen kişilerin anlayabileceği, diyabetik öğeleri destekleyen bir isim bulduğunuzdan emin olun.  Örneğin kendi isminizi kullanıp sonuna da “diyabetik pastane” yi ekleyebilirsiniz.

Pastanenizi kurun. Dükkanınıza satın aldığınız bütün ekipmanları yerleştirin. İçeriye küçük cafe masaları koymak isteyebilirsiniz bu sayede müşterileriniz unlu mamulleri pastanenizde de tüketebilir. Müşteri akışının en yoğun olduğu zamanları tespit edin. Kurumsal kimliğinize uygun bilgilendirmeler hazırlayın ve bunları mağazanızın içine asın.

Haberleri yaymaya başlayın. Açılışınızı yapmadan iki hafta önce el ilanlarınızı yerel işletmelere dağıtın,  halka açık yerlerdeki duyuru panolarına asın ve pastanenizin önünden yürüyerek geçen insanlara verin.  Eğer paranız yeterse açılışınızı duyuran birkaç radyo spotuna para yatırın. Gazetelere basın bültenleri göndererek ve dergilere röportaj vererek hakla ilişkiler faaliyetleri yürütün. Bu sayede bedava reklam yapabilirsiniz.

 

İpuçları

Diyabetik pastanenizi açtıktan sonra müşterileriniz için anket formları hazırlayın. Bu sayede müşterilerinizin sizden beklediği hizmetleri ve yapmanızı istedikleri unlu mamuller öğrenebilirsiniz.

Müşterilerinize sadakat kartlarından verin. Bu sayede pastanenize tekrar ve tekrar geleceklerdir. Sadakat kartları sayesinde müşterilerinizi istediğiniz kriterlere göre kategorize edebilir ve ister tüm müşterilerinize isterseniz de yalnızca belli bir kategorideki müşterilerinize toplu e-mail veya toplu sms yolu ile kampanyalarınızdan veya duyurularınızdan haberdar edebilirsiniz.

En kazançlı ve yenilikçi iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir