Yeni İş Fikri: Macere Parkı Açmak

İş ve özel yaşamın zorlukları, stres, trafik işkencesi gibi nedenlerle bunalan insanlar farklı rahatlama ve eğlence olanakları arıyorlar. Bunu bilen eğlence sektöründeki girişimciler de macera parklarına yatırım yapmaya başladılar. Hatta ülkemizdeki pazar açıklığını gören yabancı yatırımcılar bile harekete geçmiş durumda. Bu fırsatı kaçırmamak ve bu alanda kendi markanızı yaratmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Ülkemiz için oldukça yeni iş bir iş alanı “macere parkları”. Macera parkı İngilizce söylemiyle Adventure park, bir yerleşim merkezinde halkın gezip hava alması için düzenlenmiş ağaçlı ve çiçekli büyük bahçelerde, macera sporlarının yapıldığı (kaya tırmanışı, kayıkçılık, slackline vs.) parktır.

Adventure parklar, ağaçlar üzerinde oluşturulan platformlar ve bu platformların birbirlerine bağlayan zorlu geçişlerle oluşturulmuş parkurlardır. Amaç sizi biraz zorlamak ve adrenalin düzeyiniz yüksekken problem çözme yeteneğinizi test etmektir. Doğal ortamda ağaçlar üzerinde ya da yapay olarak direkler üzerinde kurulabilirler.

Macera parkları özellikle çocukların gelişiminde önemli görevler üstlenmektedir. Sporu hem keyifli hem de zihin geliştirici bir biçimde yapmaya olanak sağlar. Kısaca, çocuklar eğlenirken problem çözme yeteneklerini de geliştirirler.

Macera parkları yetişkinler tarafından da büyük ilgi görmektedir. Macera parkında vakit geçirirken; yüksek adrenalinle birlikte problem çözmeye  odaklandığınızdan, diğer tüm dış etkenleri unutur, stresten uzaklaşır ve aynı zamanda egzersiz yapmış olursunuz. Bunlar nedeniyle adventure park (macera parkı) parkurunu bitirdiğinizde kendinizi rahatlamış, stresten arınmış hissedersiniz.

 

Turistler tarafından da büyük ilgi görüyor

2014 yılında Dünyada seyahat eden turist sayısı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜR-SAB) Doğa ve Macera Turizmi Raporu’na göre 1,1 milyar kişiyi aştı ve maceracıların harcamaları da 1,2 trilyon doları buldu. Dünyada doğa ve macera turizmi yüzde 20-30 büyüme göstermiş durumda. Rafting’ten yamaç paraşütüne, balondan dalış sporlarına kadar birçok alanda faaliyet gösteren sektör Türkiye için önemli olanaklar sunuyor. Macera sporları için Türkiye’nin her yerinde doğal ortamlar zaten mevcut. Cazip koşullar, yatırımcının iştahını kabartacak cinsten. Yabancı yatırımcıların işe el atmaları da bunun en büyük kanıtı. Şu anda İstanbul, Bursa, Sakarya, İzmir ve Ankara’da macera parkları açılmış durumda ve bu parkların tüm Anadolu’ya yayılması bekleniyor.

 

Macera parkı açma maliyeti ne kadar?

macera parkı

Tahmini olarak 30 oyunlu bir parkın hayata geçirilmesi için 150 bin Euro harcamayı gözden çıkarmak gerekiyor. En az 5 bin metrekarelik ormanlık bir alan da gerekli. Ağaç olmayan yerlerde ahşap veya metal direkler aracılığıyla da macera parkı oluşturulabiliniyor. Bu durum maliyeti biraz artırsa da, daha ufak alanlarda büyük parklar kurmak mümkün oluyor. Macera parklarında bir saatlik eğlencenin ücreti ise 30 – 50 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

 

Güvenlik birinci öncelik

Macera parklarının en önemli önceliği güvenliktir. Güvenli ürün, güvenli işletme, yetkin ve profesyonel operasyon personeli şarttır. Biraz yüksek yatırım maliyeti gerektirse de çok fazla müşteri potansiyeli olduğundan yatırım kendini çabuk karşılamaktadır. Talep çok olduğundan, yerli ve yabancı üreticilerle macera parkı açmak zor değildir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yetişmiş, eğitimli personel bulmaktır. O nedenle bu yatırıma yönelmeden önce iyi bir fizibilite yapmak gereklidir.

 

Pazara yatırım yapan yabancı firmalar

2012 yılından beri Türkiye’de bulunan Almanya merkezli Saysu Türkiye pazarına ilk girenlerden. Bugün dört işletmesi bulunan firma 5 milyon dolarlık yatırım yapmış durumda. En önemli tesisi, 65 bin metrekare alan üzerine kurulu, Kemerburgaz’daki Fore İstanbul olup, günlük 1.500 kişiye hizmet verebiliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek tema parkı Vialand tarafından kuruldu ve 120 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. AdventureLand ismiyle açılan macera parkı konseptinde, Water Ball, İnsan Sapanı, Tırmanma Duvarı, Pony Club gibi adrenalini üst seviyeye taşıyan oyun parkurları bulunuyor.

Fransızlar da pazara girmiş durumda. Dünya genelinde 83 parkı bulunan Fransız markası Xtrem Adventures de Türkiye’deki ilk parkını Maslak UNIQ İstanbul’da açtı. 8 bin metrekarelik ormanlık alanda kurulan parka 1 milyon TL’lik yatırım yaptılar. Yıllık olarak toplam 50 bin kişiye hizmet vermeyi hedefliyor. Türkiye’de yeni parklar açmak istediklerini belirten firma yetkilileri, Anadolu’dan gelen yatırımcılarla görüşmeler yaptıklarını söylüyorlar.

150 bin dolarlık yatırımla, İzmir Gümüldür’de kurulan Monkeypark, 10 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Monkeypark Adventure yetkilileri yeni yatırımlar yapacaklarını söylüyorlar.

 

Macera parkları, çalışanlar için de bire bir!

macera parkı 2

Bazı şirketler personelinin verimini artırmak, motivasyon sağlamak, takım oyununu geliştirmek amaçlı olarak macera parklarını tercih ediyorlar. Bu sebeple, sadece şirketlere hizmet vermek için kurulan macera parkları da bulunuyor. 2014’te 300 bin liralık bir yatırım ile kurulan Parkur bunlardan sadece biri. 38 dönüm araziyi kaplayan tesisin 10 dönümü özel aktiviteler için yapılmış olup teması da engel parkurları.

Yaklaşık 4 yıldır ülkemizde yapılan macera parkları yeni eğlence ve gelişim merkezleri olarak dikkat çekiyor. Macera parklarına talep yüksek olduğundan yapılan yatırımın geri dönüşüne kesin gözüyle bakılıyor. Bu yeni iş alanına girmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız sizin karınıza olacaktır. Farklı iş fikirlerine açık olan sermaye sahiplerine duyuralım istedik.

 

İlginizi çekebilir

Maceraperest İş Fikri: Skydiving
Şişme Oyun Parkı Açmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir