Zengin Olabileceğinizi Gösteren Zenginlik Belirtileri

zengin-koca-bulma

“Zenginlik”, göreceli bir kavramdır.

Belki zenginliğin dünyanın en varlıklı şehirlerinde oturan ve en zenginler listesinde %1’e giren insanlar gibi yaşamak olduğunu düşünüyorsunuzdur. Belki de size göre zenginlik, ihtişamlı bir konak satın alabilmek ya da sürekli lüks tatiller yapabilmektir.

Anlayacağınız üzere “zenginlik” de “mutluluk” gibi göreceli bir kavram. Bununla birlikte zenginliğin herkes için geçerli olan bazı belirtileri bulunuyor. İşte sizlere zengin olduğunuzu gösteren zenginlik belirtileri:

 

Kazandığınızdan az harcayarak para biriktirebiliyorsunuz

Robert Kiyosaki, “Zengin Baba Yoksul Baba” adlı finans başyapıtında “Çoğu insan böyle düşünmese de önemli olan ne kadar para kazandığınızdan çok ne kadarını biriktirebildiğinizdir” diyor.

Sadece para ile maddi sorunlarınızı çözemezsiniz, hatta para genelde bu sorunları daha da kötü hale getirir. Lotodan milyonlar kazanıp bir iki senede her şeyini kaybedenleri düşünün. Peki ya 20’li yaşlarda milyonlarca para kazanıp sonra varını yoğunu yitiren profesyonel futbolculara ne demeli?

Kiyosaki para hakkındaki sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bir anda yüksek miktarda paraya sahip olmak, kusurlarımızı genellikle daha görünebilir hale getirir, bilmediğimiz kötü yönlerimizi ortaya çıkarır. İşte tam da bu yüzden büyük bir mirasa konan ya da piyangoyu tutturan insanların çoğu, içinden çıktığı mali batağa eninde sonunda geri döner.”

Kazandığınızın daha azıyla yaşamayı biliyorsanız ve para yönetimi konusunda iyiyseniz zenginlik belirtilerinden birine sahipsiniz demektir.

 

Eninde sonunda çok istediğiniz şeylere gücünüz yetecek

Bugün gidip de bir yat alacak kadar paranız varsa çoğu kişinin gözünde zengin birisinizdir. Peki diyelim ki şu anda o yatı almaya gücünüz yetmiyor. Bu yüzden kendinize bir tasarruf hedefi koyuyorsunuz, beş sene boyunca her ay veya her yıl belli bir miktar para artırıyorsunuz, sonra da gidip o yatı alıyorsunuz. Aslına bakarsanız bu durumda da zengin sayılırsınız.

Yapılan birçok araştırmada hep aynı kötü sonuç karşımıza çıkıyor: İnsanlar çok para biriktirmiyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz aynı Pew araştırmasına göre araştırmaya katılanların %33’ünün hiç birikimi yok.

 

Planladığınız gibi emekli olabileceksiniz

Emeklilik gerçekten pahalı bir şey. Uzmanlara göre emekli olduktan sonra lüks yaşayabilmek için şu anki gelirinizin en az %70-80’ini kenarı koymanız gerekiyor (Tabii bu yüzde de tartışmaya açık). Harcamalarınızı azaltıp hayatın daha ucuz olduğu bir yere taşınsanız bile emeklilik kolay değildir çünkü bu süreçte ya geliriniz azdır ya da hiç yoktur.

Ülkemizde şu an ortalama emeklilik yaşı 52 olmasına rağmen bu yaşta emekli olup çalışmayı bırakan kişi sayısı oldukça az. 65 ve üstü yaştaki emeklilerin bile neredeyse %20’si hala çalışıyor. Çalışmaya devam edenlerin yaklaşık yarısının en temel çalışma sebebinin maddi imkansızlıklar olduğu belirtiliyor.

Kısacası dilediğiniz zaman emekli olmaya gücünüzün yetmesi en önemli zenginlik belirtilerinden biri.

 

Tek amacınız para değil

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar ve bu insanlara gıpta edip onların yolundan gidenler arasındaki ortak nokta “zenginler”in sadece para odaklı düşünmemesidir. Bu insanlar sorun çözmeye çalışır, tutkularının peşinden koşar ya da işlerini ellerinden geldiğince büyütmeye çalışırlar.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir”

 

Parayı müttefiğiniz olarak görüyorsunuz

Kendi çabalarıyla milyoner olan Steve Siebold şöyle diyor: “Çoğu insanın parayla ilişkisi çok ters; parayı sanki bir düşmanmış gibi görüyor bu insanlar. Onları da anlıyorum tabii, sonuçta paranın zor kazanıldığını, elde tutulmasının daha da zor olduğunu dinleyip duruyoruz. Ama ne olursa olsun daha fazla para kazanmak istiyorsanız parayı düşmanınız gibi görmeyi bırakın ve onu en büyük müttefiklerinizden biri kabul edin.”

Zaten bilindiği üzere varlıklı insanların daha fazla kazanmalarının sebebi sorun çözmekten korkmamaları ve cesur olmalarıdır. Siebold bu konuda şöyle söylüyor: “Orta sınıf için para, hayat boyu mücadele gerektiren bir şeytandan farksızdır. Zenginlere göre ise para, en büyük özgürlük kaynağıdır. Yeterince parası olan kişi kafasını rahat tutabilir.”

Paradan korkmuyorsanız hatta parayı müttefikiniz olarak görüyorsanız diğer insanlara göre zaten bir adım öndesiniz demektir.

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

Seçenekleriniz oldukça fazla

Gelir-giderlerinizi iyi idare etmeyi öğrenirseniz sevmediğiniz bir işte, yerde veya ilişkide takılıp kalmanız gerekmez, başka maceralara yelken açabilirsiniz. Maddi durumunuzun iyi olması size birçok kapıyı açar. Kötü durumdaysanız bu kapıların çoğu yüzünüze kapanır.

Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir