Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Birçoğumuz fakir veya orta sınıf ailelerde büyümüşüzdür ve hayatımızın geri kalan bölümünü de fakir veya orta sınıfın düşüncelerinin, fikirlerinin ve eylemlerinin etkisi altında sürdürürüz.

Siz de iyi niyetli ancak finansal özgürlüğü kısıtlı olan bir aile tarafından bu şekilde büyütüldüyseniz bu makaleyi okuyarak sizi esir olarak tutan yanlış bilinen gerçeklerden kurtulabilirsiniz.

İşte sizlere para hakkında bazı yanlış bilinen gerçekler:

 

1 – “Rahat edeceğim kadar olması yeter”

Orta sınıfın merkezinde her nedense bu rahatlık noktası vardır. Ancak söyle bir gerçek var ki bir sürü insan emekliliği için çok az para biriktirebilir. Bu da halk yığınlarının emeklilik yaşında çalışmaya devam etmelerine neden olur çünkü ekonomik daralmalarda kendilerini idame ettirmelerine yetecek kadar paraları olmaz. Bu sebeple kısa vadeli geçici rahatlığın kölesi olmayın ve finansal özgürlüğünüzü kazanın.

Mutlaka okuyun: Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

 

2 – “Para kazanmak zorundayım”

Yetiştirilme tarzımız ve almış olduğumuz eğitim para için zamanımızı satmamız gerektiğine inanmanıza neden olmaktadır. Para kazanmayı düşünmeyi bırakın ve olaya değer yaratma açısından bakmaya başlayın. Toplum için değerli bir şey yaparsanız bunun karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Biz daha çok para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

3 – “Daha büyük daha iyi değildir”

Yanlış. Daha büyük daha iyidir ve daha görkemlidir. Azı düşünmeyi bırakın. Dünyadaki en iyi şirketler büyüktür. Küçük kalmak enerjinizi alır. 10X kuralından bahsediyoruz. Bu hem daha eğlencelidir hem de başarılı olma şansınızı arttırır.

Son bir yıldır milyon dolarlık şirketlerin yöneticilerinden 100 milyar dolarlık şirketleri yönetenlere kadar 50’den fazla başarılı girişimciyle görüştüm. Hemen hemen hepsinin paylaştıkları en büyük pişmanlıkları başlangıç aşamasında büyük düşünmemeleriydi.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

4 – “Daha fazla para, daha fazla problem”

Daha çok para daha çok problemse o zaman problemler olsun çünkü parasız kalmayı denedim ve parasız kalmak problemden çok daha büyük.

Gerçek şu ki ne kadar çok paranız olursa hayatınız üzerinde de o kadar çok kontrolünüz ve seçenekleriniz olur. Birinci sınıf koltukta seyahat ediyorsanız bu yan tarafınızdaki kişinin sarhoş olmayacağı anlamına gelmez. Kendi jetinizi almanız jete kimlerin bineceğini kontrol etmenizi sağlar ancak şimdi de iki pilot, teknisyen almanız ve uçağa yakıt almanız gerekecektir. Daha fazla para daha fazla problem değil yeni ve üst sınıf problemler demektir.

 

5 – “Kazanmak için harcamak gerekir”

Gerçek şu ki bugünün milyonerlerinin üçte biri ilk jenerasyon milyonerlerdir. Bu da demek oluyor ki bu sıradan insanlar zengin oldular çünkü kendi fikirlerinin peşinden gidecek cesarete sahiplerdi.

Kazanmak için harcamak gerekir deyişi başlangıç için tamamen yanlıştır. Zenginler başlangıç aşamasında sadece cesur ve istikrarlı olmak için para kazanırlar.

Aslına bakacak olursanız ben de parasız başladım. 25 yaşındayken parasızdım 35 yaşına geldiğimde bir daha asla parasız kalmayacak noktaya geldim.

Mutlaka okuyun: Daha Çok Para Kazanmak İçin Paraya Neden İhtiyacınız Yok?

 

6 – “Para ağaçta yetişmez”

Bu lafı eden kişiler paranın sınırlı ve kıt olduğunu sanırlar. Bu gezegen üzerinde neredeyse 134,000,000,000,000 dolar ( trilyon ) para var. Ve çoğu banka hesaplarında, yatırım hesaplarında ve benzer yerlerde rakamlarla temsil edilir. Bu gezegende para kıtlığı bulunan tek yer parası olmayan insanların zihinleridir.

 

7 – “Yeni bir gün, yeni bir kazanç”

İş gücü her gün para kazanır. Sizin günlük değeriniz 80 liramı yoksa 1000 lira mı? Aslına bakacak olursanız zamanınızı satarak ne kadar kazandığınızın bir önemi yoktur.

Zenginler zaman için parayı takas ederler çünkü zamanın paradan daha değerli olduğunu bilirler. Ortalama bir insan para kazanmanın tek yolunun daha uzun saatler çalışmak olduğuna inanır. Büyük paralar kazanmak için zamanı düşünmeksizin parayı düşünmek gerekir.

 

8 – “Para her kötülüğün anasıdır”

Bu lafın doğrusu “parayı sevmek her kötülüğün anası” olmalıdır. Bu nesilden nesle yanlış aktarılan bir bilgidir ve paranın her nedense şeytan olduğuna ilişkin yanlış bir anlaşılma vardır. Zengin olmak yanlış değil, doğru bir şeydir. Bill Gates şunu söylemiştir:

Yoksul olarak doğmanız sizin suçunuz değildir ancak yoksul olarak ölmek sizin suçunuzdur“. – Bill Gates

Şeytanın ailemin geçimini sağlayacağına, beni tatile götüreceğine, işlerimi büyüteceğine ve hayallerimi besleyeceğine inanmıyorum.

 

9 – “Damlaya damlaya göl olur”

Buna inanın ve hiçbir zaman finansal özgürlüğünüz olmasın. Hayatınızı her bir kuruşu düşünerek geçirirseniz finansal anlamda asla özgür olamazsınız. Para biriktirmek kötü değildir ancak para biriktirmeye fazla odaklananlar başarılı olamaz. Para biriktirerek zengin olan yoktur, sadece yaşlanan insanlar vardır. Çünkü sabit bir geliriniz varken biriktirebileceğiniz miktar sınırlıyken kazancınızı artırmanın herhangi bir üst sınırı yoktur. Bu yüzden her şeyden önce kazancınızı katlamaya odaklanmalsınız.

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

 

10 – “Para her şeyi satın alamaz”

Her zaman özgür olabileceğim, istediğim ve en çok sevdiğim şeyi yapabileceğim anlamlı bir hayatım olsun istedim.

Mutlu ve mutsuz insanlar tanıyorum. Karım tanıdığım en mutlu insandır ve mutluluğunun kazandığı parayla alakası yoktur. Eminim ki endişe duymadan para harcama özgürlüğüne sahip olması hala en çok hoşuna giden şey. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki para bir noktaya kadar mutluluğu dahi satın alabilir.

Mutlaka okuyun: Para ve Mutluluk Arasındaki Bilimsel İlişki

 

11  – “Fikrimi satmak istiyorum”

Bu zararlı bir düşüncedir ve küçük insanların zamanlarına ve fikirlerine nasıl değer verdiklerini gösterir. Cırt cırtı geliştiren kişi, Starbucks’ın sahibi ve benzer kişilerin fikirleri vardı ve bu fikirlerini birkaç kuruş için satmadılar.

Parayı düşünmeyi bırakın ve fikirlerinizi küçük görmekten vazgeçin. Olasılıklarınızı sadece düşünceleriniz, fikrileriniz ve eylemleriniz sınırlandırılabilir.

 

12 – “Zengin insanlar bencildir”

Dürüst olmak gerekirse benim de bencil olduğum zamanlar olmuştur. Babam öldüğünde ve annemle kaldığımda 10 yaşındaydım. Annem üç erkek çoğunu beslemek, giydirmek ve okutmak zorundaydı. Bize bakabilmek için biraz bencil olması gerekiyordu.

Uçak yolculuklarında acil durumlarda oksijen maskelerini önce kendinize, sonra da çocuğunuza takmanız söylenir. Çünkü önce kendinizi düşünmezseniz başkalarına da yardım edemezsiniz.

Kendinize bakmak ve finansal özgürlük yaratmak için az da olsa bencil olmanız gerekir. Mali durumunuzu yeteri kadar düşünmüyorsanız eşinizle, çocuğunuzla, toplumla ve geleceğinizle ilgili zor kararları nasıl vereceksiniz ve gerekli tercihleri nasıl yapacaksınız?

İster fırsat, ister para isterse de akıl olsun paylaşacak bir şeye sahip olana kadar bir nebze de olsa bencil olun. Orta sınıf insanlar sürekli: “Onun kadar zengin olsam bir sürü insana yardım ederdim” derler ancak kendilerine yardım etmekten acizdirler, çünkü kendi mali durumlarına asla odaklanmazlar. Daha sonra da konuyu şansa ve aileden zengin olmaya bağlarlar. Bunu yaparak bilinç altına zengin olmanın kendi ellerinde olmadığı düşüncesini yolllarlar.

Herhangi bir zengin insan size herkesin zengin olabileceğini söyleyecektir. Mental para tuzaklarından kurtulun ve arkadaşlarınızın, ailenizin ve dostlarınızın sizinle aynı noktada buluşmasını sağlayın. Unutmayın ki sınırlandırılmış düşünceyle çevrilisiniz. Görünen o ki bir sürü insan yanlış bilgilendirilmiş.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Hayırsever Zenginleri

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Çok güzel bir yazı olmuş elinize yüreğinize sağlık. Ben de yazıda anlatılanlar gibi düşünüyordum ve bir türlü bir işe atılamıyordum. Ama artık cesur olup devletten hibe alıp Allah’ın izniyle büyük işler başaracağım inşAllah

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir