Zenginler Nasıl Zengin Oluyor?

“Büyüyünce ne olmak istiyorsun?”

Hepimize sorulmuş olan bir soru bu. Oysa gerçek cevabını ne okul ve ne de günlük hayatımız boyunca veremeyiz. Doğru cevabı bulmak yerin yüzeysel cevaplarla geçiştiririz. İnsanlara doktor, avukat, pilot, polis veya başka bir şey olacağımızı söyleriz. Bu cevap onları bir süreliğine susturur fakat asıl soru hala peşimizdedir.

Pek çok insan hayatın akışına bırakmıştır kendini, etraflnda akıp giden fırsatların farkına varmaz. Tüm bunlar olur çünkü insanların yüzde 97’si amaçlarını doğru belirlemeyi öğrenememişlerdir. İşte bu insanların kullandığı metotlar ve temel başarısızlık sebepleri:

A. Yeni yıl kararları: Bir insan yeni yıl çözümlerine bel bağlıyorsa muhtemelen bir eylem planı olmadığı için başarısız olacaktır. Örneğin Pelin,  31 Aralıkta 20 kilo vermeye karar veriyor. 1 Ocak sabahında yeni spor ayakkabılarını ayağına geçiriyor, sebze suyunu içiyor ve spor salonuna kaydoluyor. Pelin 5 Ocakta yorgun, yılgın ve bıkkın olacak çünkü plansız biçimde çok şeyi çok hızlı yapmak istedi.

B. Yapılacaklar Listesi: Bu hata genelde özgürlüğe düşkün ruhlarda görülür. Fakat yapılacaklar listesinin başarısız olmasının genel sebebi yazılı olmamaları ve zaman kısıtlaması olmamasıdır. Başka bir deyişle yapılacaklar listesinde bir aciliyet yoktur. Bu yüzden çoğu insan dağa tırmanamaz, kitap yazamaz ya da 50 ülke gezemez çünkü onları sıkıştıran bir zaman yoktur.

C. Dilekler: İnsanlar hayatlarının değişmesini dilerler. Mutlu, sağlıklı ve sıhhatli olmayı isterler. Bunu yaptıklarında da hayatlarını sorumluluk almadan sürdürmüş olurlar. Çalışmak yerine şansa, tesadüflere bel bağlarlar. Sayısal lotoda her hafta milyonlarca liralık ikramiyenin oluşmasını sağlayanlar da bu tip insanlardır. Ayrıca bu tip insanlar zengin olanları küçümserler. Dilek tutmak çoğu zaman hayal kırıklığı getirir çünkü ne sorumluluk ne de eylem planı barındırır.

Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız, zenginler asla hedeflerini böyle belirlemezler. Bunun yerine ne istediklerini ve onu nasıl elde edebileceklerini düşünürler. Çoğu zaman hedefleri o kadar büyüktür ki hayatlarını baştan aşağı değiştirmek zorunda kalırlar. Her şeye rağmen daha yükseği hedeflerler ve düşlerini gerçeğe çevirmenin yollarını araştırırlar.

İşte zenginlerin hedeflerine ulaşırken kullandıkları 10 yol:

 

1. Kendinizden daha büyük bir şey yapın

Çoğu insan sadece kendisi için başarmak ister, başkaları için değil. Tüm ödülleri toplamak, dergilere kapak olmak ve milyonlar kazanmak ister. Tüm bunlara sahip olmak güzeldir fakat bunların hepsinden daha büyük bir sebep seçmek zorundasınız. Amacınızın sizden büyük olduğunu anlamalısınız. Bu başarınızı azaltmak bir yana artıracaktır.

Özverili bir lider başkalarını geliştirerek kendini geliştirmeye odaklanır. Mesela hobi olarak yürüyüş yapıp ağırlık kaldırıyorum. Fark ettim ki başka insanlara yardım ettiğimde her şeyi ben yaptığımdan daha güçlü ve hızlı oluyorum. Başkalarına yardım etmek kendine yardım etmekle eşit zaman alıyor. Zengin olmak isteyenler önce başkalarını zenginleştirmeli.

 

2. Daha yükseği hedefleyin

Pek çok insan o kadar gerçekçi hedefler koyar ki düşlerini öldürür. Küçük adımlar atarak daha alt konumları ve kriterleri hedeflerler. Çünkü toplum her zaman kulağına yavaş olmasını fısıldar. Aslında bunun temelini görmek için okul sistemlerine bakmak gerekir. Çoğu öğrenci tüm üniversite eğitimini 6’ncı sınıfa kadar alır. Oysa bunların büyük bir kısmı 21′ inden önce zengin olabilirdi.

Çoğu insan yükseği hedeflemez çünkü günlük hayatın angaryalarına hapsolmuşlardır. Dağın tepesine çekilip tüm ormana göz atmaktansa ağaçlara koşmakla meşguldürler Bir saniye nefes alın ve büyük resme bakın. Hedeflerinizi sizi korkutacak kadar yükseğe koyun. Eğer sizi korkutmuyorlarsa sizi buna hazırlamazlar da.

Mutlaka Okuyun: 22 Yaşında Nasıl Zengin Oldum?

 

3.Tüketicilikten üreticiliğe terfi edin

Hedeflerinizi belirlerken tüketici olmak ile üretici olmak arasında radikal bir değişim yapmak zorundasınız. İşte birkaç örneği: tüketici pizza yer, üretici pizza yapar. Tüketici film izler, üretici film yapar. Tüketici iş arar. Üretici iş kurar. Her milyoner bir üreticidir ve sadece üreticiler zengin olur.

Üreticinin kapsamlı hedefi yemek değildir, insanları beslemektir. Açıkça görülüyor ki üreticiler bir noktada tüketim yapmak zorundadırlar ancak bu onların asıl hedefi değildir. Bir sonraki öğünü düşünmek yerine bir başkasına öğün hazırlamakla daha çok ilgilenirler. Çünkü onu beslerken zaten kendilerinin de yemek yeme şansı olduğunu bilirler. Kısacası üretmeyi hedefleyin, tüketmeyi değil.

 

4. Yazın

Milyonerler hedeflerini yazarak belirlerler. Pek çoğu her gün hedeflerini teker teker yazarlar. Tüm hedeflerini listelerler ve bu hedeflerini gerçekleştirecek fikirlerle çıkagelirler. Mali projeksiyonlarınızı yazar, haftalık işlerinizi planlar veya imparatorluğunuzu kurmanın yeni yollarını çizerseniz size günlük bazda ivme sağlayacak olan günlük hedef belirleme alışkanlığını edineceksiniz.

Hedeflerinizi her gün yeniden kurduğunuzda size önceliklerinizi belirleme ve bunları önde tutabilme fırsatı sunar. Öncelik, en büyük sorunu önce halletmek demektir. Bu alışkanlık 100 liralık bir faaliyetin peşine düşmek yerine 1000 liralık faaliyeti yöneltecektir. Daha karlı işlerinizi biriktirmeye başladığınızda paranıza para katar, zengin olma sürecinizi hızlandırırsınız.

 

5. Sadece kar getirecek işleri yapın

Sıradan insanlar programına öncelik verir, başarılı insanlar önceliklerini programlarlar. Zenginler kendilerine en çok fayda getirecek işleri yaparlar. Önemli olan zamanlarını önemsiz işlerde harcamazlar. Bunun yerine olabilecek en kısa sürede mümkün olduğunca çok insana mümkün olduğunca çok değer katmaya çalışırlar.

Öte yandan sıradam insanlar sadece meşgul kalmak için liste yaparken zenginler başarılı sonuçlar elde edeceği işleri yaparlar. Büyük hedefler belirlemeyi öğrendiğinden beri küçük dikkat dağınıklarının veya engellerin kendilerine mani olmasına izin vermezler. Onların içindeki arzu daimi başarının anahtarıdır. Aslında insanlar başarılarını kurgularken milyonerler bu aşamayı çoktan geçmiştir.

 

6. Vaatlerde bulunun

Hedeflerinize ulaşmak için tanıştığınız herkese vaatler vermelisiniz. Kendinizi hesap verebilir tutmanın tek etkili yöntemi budur. Eğer herkese zengin olacağınızı söylerseniz bu fikirden nefret eden herkesi başınızdan atmış olursunuz. Onlar gittiklerinde sadece size yardım etmek isteyenler kalmış olacak.

Unutmayın sizin istediğiniz insanlar sizi ister. Haydi gidin ve herkese kitap yazdığınızı, yeni bir işe başladığınızı veya kilo verdiğinizi söyleyin. Egonuzun size hizmet etmesine izin verin. Gerçek şu ki, verdiğiniz vaatler yeterince insana ulaşırsa vaatleriniz sizin ödülünüz olacaktır.

 

7. Görselleştirin

Hayal ettiğiniz her şey gerçekleşebilir, yeter ki sonuçlarını gözünüzün önünde şöyle bir canlandırın. Bu işin anahtarı belirgin detayları yazmak ve kafanızda resim oluşturmak. İnsan olarak imgelerle düşünürüz ve sizin zihniniz başarınızın krallığıdır. O sizin istediğinize uyar.

Oysa çoğu insan ne istemediğine odaklanır. İşini kaybedeceğini, trafik kazası yapacağını ya da arkadaşlarını incittiğini düşünür. Bunu yaptıklarında başarıyı kendilerine çekmek bir yana iterler. Kendiniz için nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz? Sefalet mi zenginlik mi? Aklınızda ne varsa onu görürsünüz.

 

8. Olumlayın

Her gün kendi kendimize konuşmak için vaktimiz var. Ortalama bir insan günde kendisiyle 12000 kez konuşur. Başarılı bir insan ile başarısız insanın arasındaki temel fark kendine ne söylediğinde gizli. Kendinize ne söylediğiniz hayatınızı değiştirebilir.

 

9. Kendinizi feda edin

Başarınız başkalarının hayatını ne kadar kolaylaştırdığınıza bağlıdır. Hayırsever hedefler belirlemeli ve topluma fayda sağlamaya çalışmalısınız. Eğer insanlara karşılıksız hizmet etmenin yolunu bulursanız hizmet ettiğiniz insanların da günün birinde size hizmet edeceği bir ağ kurmuş olursunuz. Kendinize karşı acımasız olmalı ve insanlara bir şeyler katmalısınız. Ürün ve hizmetlerinizi cömertçe bağışlayabilirsiniz.

Manevi olarak cömert olmak zenginliğin asıl anahtarıdır. Her zaman sunabilecek bir şeyiniz olmadığını düşünebilirsiniz ancak basit bir iltifat veya insanların hayatını değiştirebilir. Yemlerinizi toprağa atın ve bırakın doğa işini yapsın. Hayal edebileceğinizden çok daha erken hasat ettiğinizi göreceksiniz.

 

10. Harekete geçin

Önceden konuşmalarımda lider gibi davranmanın cesur, bulaşıcı ve inatçı olmaya bağlı olduğunu söylerdim. Cesur inatçı ve bulaşıcı olduğunuzda durdurulamaz bir güç haline gelirsiniz.

Eylemlerinizde cesur olduğunuzda kim olduğunuza ve ne yapmak istediğinize dair özgüven kazanırsınız. Çevrenizdeki insanlar da özgüven duyarlar çünkü bulaşıcı bir ruhunuz vardır. İvme kazandıkça daha fazla yol kat edersiniz,çünkü inatçısınızdır da aynı zamanda. Bu cesur inatçı ve bulaşıcı karakter size en yüksek hedefleri gerçekleştirmenizi sağlar.

Asla başarısız olmayacağınızı bilseydiniz ne yapardınız? Hayatınızdaki bir sonraki hedef ne olurdu? Başarılı insanlar üstlendikleri iş ne olursa olsun onu sonuçlandırırlar. Hedefinizi yüksek koyun ve sizi destekleyecek insanlar bulun. Kendinizi eğitin ve en büyük hedefleri gerçekleştirme sanatını öğrenin.

 

İlginizi çekebilir

Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!
Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir