22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik

Bu makaleyi yazdığım an itibariyle 22 yaşındayım. Son 12 ay içerisinde gezegendeki en rekabetçi sektörlerden birinde, rakibimin yaşının benim en az iki katım olduğu ve benden 10 kat daha fazla uzun süredir bu işi yaptığı bir alanda komisyonlarla bir milyon TL’den daha fazla kazandım. Prestijli bir üniversitede çok hızlı bir biçimde okuyarak lisansımı henüz 20 yaşındayken tamamladım. 50’den fazla ülkeyi ziyaret ettim ve son derece mutlu ve keyifli bir hayatım var.

Her şey çok güzel ama gelecek her zaman o kadar da parlak değildi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ailemin gayrimenkul işinde yeni bir ofis açmak için İstanbul’a taşındım. İlk birkaç ay çok acımasızdı ve elde edebileceğim başarının (eğer varsa) hayal edebileceğimden çok daha zor olacağı kanısına çok kısa bir sürede vardım. Hayatım boyunca benden beklenenden her zaman daha fazlasını vermeme rağmen önemli bir zamanda gerçek dünyada nasıl başarı gösterebileceğim konusunda düşüncelerimle baş başa kaldım.

Tekerleği kendim için yeniden ve yeniden icat ettikten sonra en sonunda iş dünyasının bin yıllık başarı sırrının cesaret ve yaratıcı düşünmenin bir kombinasyonu olduğunu fark ettim. İşte, kendi büyümemi hızlandırmak için kullanmış olduğum yedi zihinsel kayma.

 

1- Yaş sadece bir rakamdır.

Gençliğinizi içtenlikle kucaklayın. Eğer yaşınızı bir varlık olarak görürseniz onu son derece güçlü bir silah olarak kullanabilirsiniz. Başarılı olamamanızın nedeninin yaşınız olduğuna inanırsanız başarısızlığı garantilemiş olursunuz.

Eğer gerçekten başarabileceğinize inanırsanız, o zaman başaracaksınızdır. Ayrıca insanlar başarılı olan çalışkan, akıllı ve kendini adamış genç bir profesyoneli görmeye bayılırlar. İnsanlara, sizin hayatınızın bir parçası olmasını istettirecek ve bir devinim başlatacak olan bir kartopu yapın.

 

2- Kendinize yatırım yapın.

Bugüne kadar yapmış olduğum en güvenli yatırım geleceğimdir. Her gün en az 30 dakika okuyun, araba sürerken ilgili haberleri dinleyin ve hırslı bir biçimde kendinize akıl hocaları arayın. Kendi alanınızda bir usta olmanız gerekmez ancak finansal, politik veya sporla ilgili olsun, herhangi bir konuda konuşabilme, muhabbet edebilme yeteneğine sahip çok yönlü bir dahi olmanız gerekmektedir. Bilgiyi oksijen gibi tüketin ve öğrenme arzunuzu her şeyden daha fazla önemseyin.

Ayrıca çok çalışmanızı ödüllendirmek ve tükenmişlik sendromundan kaçınmak için kendinizi sağlıklı bir biçimde şımartacak alışkanlıkların büyük önem taşıdığına inanıyorum. Paranızı yaşam kalitenizi yükseltebilecek, geliştirebilecek unutulmaz ve lüks deneyimlere harcamayı düşünün. Ben haftanın belirli bir saatinde her zaman masaj yaptırıyorum ve bu işimdeki verimliliği arttıran en büyük hilelerimden biridir.

Mutlaka Okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

3- Karar yorgunluğundan kaçının.

Hiç kimse tüm gün boyunca dikkatini bir işe vererek çalışamaz. Dikkat, günlük sınırlı bir kaynaktır ve verimliliğiniz üzerinde doğrudan etkilidir.

Kolay ve olabildiğince çabuk bir biçimde geri alabileceğiniz kararlar alarak zihinsel gücünüzü ve dikkatinizi tasarruflu kullanın ve sürekli tekrarlanan planlarınız için alışkanlıklar edinin. Bu sayede kendinizi otomatik pilota alarak basit görevleri yerine getirebilecek olacak ve zorlu görevlere daha kolay odaklanabileceksiniz. Örneğin ben, önümüzdeki haftanın her günü için işe giderken ne giyeceğimi ve kahvaltıda ne yiyeceğimi biliyorum. Ya siz?

Mutlaka Okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

4- Esnek bir zihin oluşturun.

Sıradanlık ve başarı arasındaki en büyük fark tek seferde saatlerce verimli bir biçimde çalışabilmektir. Bu uzun çalışmalar çok önemli bir çalışmanın tamamlanmasında çok büyük öneme sahiptir. Odaklanmak her şeyden önemlidir. Kasıtlı olarak zihinsel bir dayanıklılık geliştirmediğiniz sürece iş dünyasında yıllarca sistematik olarak dayanıklılığını inşa edenlerle etkili bir biçimde rekabet etmeniz mümkün değildir.

Dikkat dağıtıcı etkenlere karşı dikkatli olarak yeteneklerinizi hızla geliştirmeye çalışın ve odağınızın kaydığı zamanlarda bunu çok çabuk bir biçimde fark etmeye çalışın. Her gece günlük eylemlerinizin ayrıntılı bir analizini yapın ve saldırgan bir tavırla kendinizi geliştirmek için yeni fırsatlar arayın.

 

5- Büyük düşünün, büyük olun.

Eğer hala 1, 5 ve 10 yıllık hedefleriniz bir yerde yazılı olarak bulunmuyorsa ve günlük bazda görünür değilseler, bunu hemen şimdi yapın. Ben kendiminkileri her sabah uyandıktan sonra ikinci iş olarak okuyorum. Şimdi kendinize şunu sorun; eğer 10 yıllık hedeflerinizi tek bir yılda tamamlasaydınız neler olurdu?

Tanımlamış olduğunuz hedeflerle tutarlılığın muazzam gücü hem negatif hem de pozitif açıdan sizi etkileyebilir ve başarılarınızın gerçekleşmesi için sizin var olan endişelerinizi giderebilir. Sınırlarınızı zorlamaya yardımcı olacak en iyi rotayı belirlerken dikkatli ve gayretli olun.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

 

6- Sistemli olun.

İşinizi planlayın ve ardından planınızı devreye sokun. Elbette süreç içinde planınızın dışına bazen çıkmanız muhtemeldir ancak ana hatların dışına çok çıkmamaya çalışın. İşinizi otomatikleştirmeye çalışın ve siz olmasanız dahi işiniz kendi kendine işleyebilsin.

Verimliliğinizi arttırmaya yardımcı olabilecek sistemler geliştirmeye çalışın. Şunu unutmayın ki: Sistemli çalıştıkça kendinize ve en önemli işlere daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Sürekli hedefler koymayı bırakın sistemlere odaklanın!

 

7- Kendinize inanın.

Hiçbir şey kendi çılgın rüyalarınızı başaran kişi olmaktan sizi alıkoyamaz. Neredeyse başarısız olan her kişinin bir bahanesi vardır. Başarılı insanların ise yaratıcı çözümlerle üstesinden geldikleri başarı hikayeleri vardır. Karmaşık problemleri çözmek için her türlü şeyi öğrenebileceğinizi ve kendinizi geliştirebileceğinizi farkettiğiniz an kendinize tam anlamıyla inandığınız andır.

Mutlaka Okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

Eğer hala nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz gününüzün her dakikasında mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaya söz vererek başlayabilirsiniz. Bu, kendi kariyerimi inşa etmemdeki en temel yapı taşı ve zihniyettir.

Basit tutun ve başarının bir salahiyet olmadığını unutmayın. Eğer gerçekten başarmak istiyorsanız sahneye çıkıp bunu hayatınızın her gününde kazanmak zorundasınız.

 

İlginizi çekebilir

Zengin olmak için benimseniz gereken alışkanlıklar
Genç yaşta zengin olmak isteyenlere

One Comment

Leave a Reply
  1. Çok Anlamlı ve çok yol gösterici bir yazı, okuduktan sonra harekete geçmemek için sebep kalmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.