Zenginliğe ve Başarıya Ulaşmanın 21 Yolu

zengin-koca-bulma

Daha önce sizlere insanları zengin yapan birçok alışkanlıktan bahsettik. Bu yazımızda da bahsetmeye devam edeceğiz.

Merak ediyorum acaba kaç insan günlük aktivitelerine dışarıdan biz gözle bakabiliyor. Başarı ve zenginlik için sahip olmanız gereken 21 alışkanlığı sizler için derledik. Eğer bu 21 maddeyle etkileşim içerisinde değilseniz başarı ve paradan vazgeçiyorsunuz demektir.

 

1- Yararlı alışkanlıklar edinin.

İyi alışkanlık sahibi olmak servetinizi inşa ederken sahip olmanız gereken ilk özelliklerden biri. Başarılı ve başarısız insanlar arasındaki farkı, onların günlük alışkanlıkları belirler yani başarılı insanların günlük yaptığı iyi şeyler, kötü olanlardan fazladır. Eğer kötü alışkanlıklarınızın sizi bir servet sahibi olmaktan alı koyduğunu düşünüyorsanız bu farkındalık ilk adımınızı oluştursun ve o alışkanlıklarınızdan kurtulun.

Elinize bir kağıt alıp kötü alışkanlıklarınızı bir sütuna, karşısına da bunu nasıl yenebileceğinizi yazın. Örnek verecek olursak:

Kötü Alışkanlıklar Nasıl Yeneceğim?
1- Çok fazla televizyon izliyorum. Bunu 1 saatle sınırlandıracağım.
2- İsimleri hatırlayamıyorum. Onları not alıp, hatırlamaya çalışacağım.

Sonraki 30 gün boyunca oluşturduğunuz listeyi takip edin, ne kadar çok şey başardığınızı gördüğünüzde şaşıracaksınız.

 

2- Düzenli olarak hedefler oluşturun.

Başarılı insanlar sürekli hedefler oluştururlar. Yapacaklarının listesini bir gün önceden oluşturmaya çalışırlar.

Başarılı insanlar uzun vadeli düşünürler. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedef listesi oluştururlar. Ancak sadece ulaşılması gereken hedeflerin olması bir işe yaramaz. Bu yüzden başarılı insanlar sadece hedefler oluşturmakla kalmazlar, aynı zamanda onları nasıl başaracaklarına dair planlar da yaparlar.

 

3- Günlük olarak kendinizi geliştirecek işlerle meşgul olun.

Başarılı insanlar her zaman kendilerini geliştirmenin yollarını ararlar. Her gün okurlar ve kendi alanlarının birer öğrencisidirler. Ayrıca, kendilerini hedeflerine yaklaştırmayan işlerle meşgul olmazlar.

Bilgi birikiminizi arttıracak yollar arayın. Bunu her zaman kolay yoldan elde edemezsiniz fakat sizi zorlayan işler size büyük şeyler katabilir. Bilgi sermayeniz arttıkça, daha çok fırsatlarla karşılaşırsınız.

 

4- Kendinize bakın ve düzenli olarak spor yapın.

Her başarılı insan kendisine çok iyi bakmaya çalışır, beslenmesi üzerinde seçicidir ve her gün egzersiz yapar. Düzgün bir şekilde beslenmek en önemli olanıdır. Egzersiz yapmak aa aynı duş almak gibi bir her gün yapacağınız bir aktiviteye dönüşmelidir. Her gün egzersiz yapan insanlar gün içerisinde işlerini halletmek için daha çok zaman bulurlar.

Egzersiz yapmanın işinizden neden daha önemli olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

 

5- Güçlü ilişkiler kurmak için zaman ayırın.

Başarılı insanlar, günlük olarak arkadaşlık bağlarını geliştirmek için zaman ayırırlar ve uzun süreli ilişkiler kurarlar. Yani, sürekli olarak çevresini geliştirmeye çalışırlar. Çevrelerindeki insanların yardıma ihtiyaçları olduğu zaman bir çıkar beklemeden yardım ederler. Eğer insanlar sizin etrafınızda olmayı severlerse, ihtiyacınız olduğunda işinize ortak daha kolay bulursunuz.

Çevrenizdekilerle iletişiminizi nasıl güçlendirebilirsiniz öğrenmek için tıklayınız.

 

6- Uyumlu olarak çalışın

Eğer yapmanız gerekenleri uyumlu bir şekilde yaparsanız daha dengeli bir yaşam sürersiniz. Yani, işinize, beslenmenize, sporunuza, televizyon izlemenize, internette vakit harcamanıza, kısacası hayatı yaşayış biçiminize bir denge getirmelisiniz. Bunları yaparken ölçülü olmalısınız.

 

7- Halletmeniz gereken işleri hemen halledin.

Bugün yapmanız gereken işi yarına ertelemeyin. Hemen bugün işlerinizi halletmeye koyulun. Herkesin korkuları vardır fakat başarılı insanlar bunları yenebilenlerdir. Onlar işlerini askıda bırakmazlar, ne pahasına olursa olsun yapmaları gerekeni yaparlar.

Eğer aklınızdan bir işi ertelemek geçiyorsa hemen kendi kendinize şunu deyin ‘’Hemen şimdi yapmalıyım! ” Bunu gerekirse 100 kere tekrarlayın, ta ki işinizi halledene kadar.

 

8- Pozitif bir hava takının.

Tanıdığınız en başarılı insanı düşünün, sizce negatif mi yoksa pozitif mi bir dünya görünüşü var?  Genellikle bu insanlar pozitif olurlar, enerjik ve mutludurlar. Bu insanlar sürekli, başkaları ve kendileri için iyi olanı görürler. Böylelikle bu insanlara problemler sadece açığa çıkmayı bekleyen birer fırsat gibi gözükür.

Her gün insanlar kötü haberlere maruz kalıyorlar. Başarılı insanlar genelde kendilerini bu haberlerden uzaklaştırıp, kafalarını daha pozitif olan şeylerle dolduruyorlar. Mesela, kitaplardan ya da magazinden okudukları pozitif fikirler gibi.

 

9- Düzenli olarak para biriktirin.

Başarılı insanlar kazançlarının yüzde 10 ile 20 sini emeklilik veya yatırım için ayırıyorlar. Herkes bunu başaramaz. Peki ya siz kazancınızın yüzde kaçını ayırıyorsunuz?

Nasıl para biriktirilir öğrenmek için tıklayınız.

 

10- Kendinizi sınırlandıran düşüncelerden vazgeçin.

Başarılı insanlar düşüncelerine ve duygularına hakim olanlardır. Akıllarından işlerini etkileyecek düşünceleri hemen uzaklaştırırlar böylece negatif bir bakış açısı kazanmazlar. İçlerindeki ses her zaman pozitiftir. Kötü düşüncelerini, iyi ve pozitif olanlarla değiştirirler.

Çünkü başarılı insanlar her gün kendilerini geliştirmenin yolunu ararlar ve pozitif işlerle meşgul olurlar.

 

11- Asla kazandığınızdan fazlasını harcamayın.

Servet sahibi olanlar fazla harcamaktan her zaman kaçınmışlardır. Bugün finansal olarak zorluk yaşayan insanlara baktığımızda kesinlikle kazandıklarından fazlasını harcadıklarını görürsünüz. Maaşlarını ucu ucuna yetiştirirler ve kredi kartı borçları asla bitmez. Eğer bu anlatılanlar sizi tarif ediyorsa, kendiniz ve aileniz için hemen bugün bunu çözüme kavuşturun.

 

12- Okuma alışkanlığı kazanın.

Birçok başarılı insan günde en az 30 dakika okumaya ayırıyor. Okumak sizie bilgiyi nasıl elde edebileceğinizi öğretir. Okumaya başladığınız zaman kendinizi geliştirmeye başlarsınız, bu da sizi otomatik olarak diğerlerinden ayrı bir yere koyar. Yarışta bir adım öne geçersiniz.

 

13- Televizyon izlemenize bir sınırlama getirin.

Başarılı insanların günde 1 saatten daha az televizyon izlediğini biliyor muydunuz?  Televizyon karşısında harcadığınız zamanı daha verimli işler yaparak geçirmeye çalışın.

 

14- Gerekenden fazlasını yapın.

Başarılı insanlar genellikle kendilerinden istenilenin daha fazlasını gerçekleştirirler. Onlardan istenilen iş çok olmasa bile daha fazlasını yapmak için gönüllü olurlar. Böylece bu insanlar kendilerini vazgeçilmez kılarlar. Bir girişimci olarak patronunuz olmayabilir fakat müşterilerinizin isteklerinin ötesine ne kadar gidebiliyorsunuz? Onları ne kadar memnun edebiliyorsunuz?

 

15- Az konuşup çok dinleyin.

Ne kadar dinlerseniz o kadar çok öğrenirsiniz, güzel bir deyişle ‘’Allah size 2 kulak 1 ağız verdi, çok dinleyip az konuşasınız diye.’’

Ayrıca, iyi bir dinleyici olduğunuz zaman insanlara daha kolay yardımcı olabilirsiniz.

 

16- Asla vazgeçmeyin.

İşler zorlaştığında asla vazgeçmeyin. Başarılı insanlar asla geri dönmezler, orada asılı kalırlar. Yeni bir şey deneyebilirler, ısrarcı olurlar veya işe yaklaşımlarını değiştirirler fakat asla vazgeçmezler hep ileriye giderler.

 

17- Başarılı insanlarla beraber olun.

‘’Bana arkadaşını göster sana kim olduğunu söyleyeyim.’’ Klişe bir söz ama doğruluk payı çok yüksek. Başarılı insanlar çevrelerini de başarılı insanlarla donatırlar. Yararlı birlikler kurarak hedeflerini daha çabuk gerçekleştirebilirsiniz.

 

18- Bir akıl hocanız olsun.

Bir akıl hocası olan insanlar başarılarını o insana atfediyorlar.  Akıl hocanız, önünüze çıkacak zorlukları aşmanızda ve hedefinize ulaşmanızda size yol rehberliği yapar. Bu sayede hedefinize olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca hesap vereceğiniz biri olacağı için hedefinize daha çok yoğunlaşırsınız. Bu da başarısız olma ihtimalinizi azaltır.

 

19- Yaptığınız işi neden yaptığınızı bilin.

İş dünyasında başarıyı elde etmek için öncelikle bir amacınızın olması gerekir. Neden başarılı olmak istiyorsunuz? Neden servet sahibi olmak istiyorsunuz? Bu sorulara cevap vererek işe başlayın.

 

20- Korkularınızın önünüze geçmesine izin vermeyin.

Herkesin korkuları vardır fakat başarılı insanlar korkularının onları sınırlandırmasına izin vermezler. Korku sizi aynı pozisyonda tutar ve büyümenizi engeller. Korkularınızı tanımlayın ve onları yenmek için yollar arayın.

Başarısızlık korkusu nasıl yenilir öğrenmek için tıklayınız.

 

21- Yeteneklerinizi geliştirin.

Daha yüksekte veya daha ileride mi olmak istiyorsunuz? Bunun tek bir yolu var, o da yarın bugün olduğunuzdan daha iyi olmak. Bir ay boyunca yoğunlaşacağınız ve sizi işinizde yükseltecek şey ne olabilir? Dikkatinizi bu yöne verin ve becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Başarılı girişimcilere göre başarılı olmanının sırrı, o işi gerçekten başarana kadar peşinden gitmekte yatıyor.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı girişimcilerin özellikleri
Zengin insaların 9 alışkanlığı
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir