10 Adet Yeni İş Fikri

İş fikri 1: Videolarla Cevap Veren Yardımcı Robot

Akıllı hoparlörler artık oldukça eskide kalan bir fikir. Eğer etkileyici bir cihaza sahip olmak istiyorsanız, Kickstarter sitesinde yüzünü gösteren kişisel robot Peeqo’ya göz atmalısınız. Google Home ve Amazon Echo gibi, Peeqo da sözlü sorulara cevap verebiliyor. Farkı ise, Peeqo cevaplarını özel olarak seçilen kısa videolar ya da GIF’ler aracılığı ile veriyor. Zira 2019 yılında yaşıyoruz ve artık hiçkimse normal yollarla iletişim kurmaktan hoşlanmıyor.“Bu projeye ilk başladığımda kodlama ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum, hatta Raspberry Pi ile Arduino arasındaki farktan dahi haberim yoktu.” diyen Peeqo’nun yaratıcısı Abhishek Sinhh, daha sonra işin temellerini öğrenerek bunları New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’ndaki, “İnteraktif Telekominikasyon Programı” tezi için kullanmaya başladı. “Ortaya çıkardığım sistemi çevrimiçi olarak yayınladıktan sonra, bir anda patladı ve Reddit sitesinde iki kez en popüler gönderi konumuna yükseldi. Sonrasında ise yüzlerce insan, onlara özel Peeqo üretmem için beni mesaj yağmuruna tuttu. Bu insanların birçoğu ile yaptığım görüşmelerin ardından, kendi başınıza montajını yapabileceğiniz bir Peeqo seti ile yola çıkmak artık mantıklı gelmeye başladı.” diyerek ürünün ortaya çıkış aşamalarını anlatan Singh, nu kitin içerisinde, kendi Peeqo’nuzu yapmak için ihtiyacınız olan her şeyin bulunduğunu belirtiyor. Herhangi bir alet edevat ihtiyacı duymadan montajı yapılabilen Peeqo ile herkes eğlencenin içerisine dalabilir.

 

İş fikri 2: Hepsi Bir Arada Hamak Sistemi

Hamak ile kampçılığın popülaritesi arttıkça, sırt çantası ile yola düşenler için seçenekleri de evrimleşerek daha sofistike bir hal almaya başlıyor. Bu gelişimin örneklerinden biri de Kammock firması tarafından üretilen ve Mantis adlı hepsi bir arada hamak. Hafif tasarımlı bu yeni ürün, çadır kullanmanın tüm faydalarını ve rahatlığını size sunarken, ağaçların arasında, doğa ile iç içe uyumanıza da imkan veriyor. İhtiyacınız olan her şeyi süze sunan bu küçük paket, 230 kilograma kadar yük taşıyabildiği gibi, gece deliksiz bir uyku çekebilmeniz için gerekli şeylere de sahip. Bu ihtiyaçlar arasında sizi yağmurdan koruyan aparat, böcekleri dışarda tutan ağ, ağaçlara zarar vermeyen montaj sistemi ve ıvır zıvırınız için yeterli sayıda göz de bulunuyor.Her mevsim şartına uygun olduğu iddia edilen Mantis, kullanıcılarına ihtiyaç duydukları şekilde düzenleme imkanı vererek hava şartlarına uygun şekilde kamp yapmalarına imkan veriyor. Mantis’in standart ve Mantis UL adında iki modeli bulunuyor. Mantis UL, ekstra hafif olan versiyon ve 1 kilogramın altında bir ağırlığa sahip. Model buna rağmen yağmurluğa da sahip. Diğer yandan standart model de ağırlık bakımında pek geri plana atılacak cinsten değil, zira sadece 1 kilogram 150 gram ağırlığa sahip.

 

İş fikri 3: Dünyanın En Koyu Boyası

Dünyanın en karanlık maddesi Vantablack’i duymuş olmalısınız. Vantablack o kadar koyu bir siyah ki, üzerine düşen ışığın yüzde 99.965’ini emiyor. Başka bir deyişle geriye sadece yüzde 0.035’li bir kısım kalıyor. Yani bu maddeyi göremiyorsunuz, tek gördüğünüz etrafındaki boşluk ve beyniniz size bu boşlukta bir şey olması gerektiğini söylediği için Vantablack’i fark ediyorsunuz. Malzeme o kadar koyu bir siyah ki, 3 boyutlu bir nesnenin üzerine uygulandığında, nesnenin iki boyutlu gibi görünmesine neden oluyor. Işığı neredeyse tamamen emen ve yansımasına engel olan bu malzeme, üçüncü boyutu görmenizi tamamen imkansız hale getiriyor.Bu eşsiz özellikleri ve potansiyel uygulama alanları nedeniyle, başta sanatçılar olmak üzere birçok insan bu malzemeye ulaşmak istiyor. Fakat bazı yasal durumlar ve patent hakları nedeniyle, Vantablack genel kullanıma açık değil. Bu sıkıntıyı aşmak ve süper koyu malzemeyi sanat camiasına kazandırmak için, Birleşik Krallık’tan Stuart Semple, yazdırılabilir bir versiyon yarattı. Aynı teknoloji sayılmayacak bu ürün, Vantablack kadar başarılı olmasa da, yüzde 98 oranında ışığı emerek, görüp görebileceğiniz en karanlık boyayı size sunuyor.

 

İş fikri 4: Uçan Lamba

Bilim kurgu yazarı ve fütürist Arthur C. Clarke, “Yeterince gelişmiş teknoloji, sihirden ayırt edilemez.” demiştir. Bu söz, İtalyan tasarım atölyesi Idea3Di tarafından geliştirilen yeni Levia lamba için söylenebilecek tarzda. Lamba ilk bakışta, beyaz ve siyah renkli mermer üzerine yerleştirilmiş ve yarı endüstriyel şık bir tasarım gibi görünüyor. Yakından bakıldığında ise, büyük LED ışıklandırma parçasının, sanki başka bir dünyadan gelmişçesine havada durduğu ve görenleri etkileyecek bir etkiye sahip olduğu anlaşılıyor.“Levia oldukça havalı ve elektromanyetik indüksiyon yöntemi kullanılarak oluşturulan bir havalandırma sistemi” sözleri ile kısaca Levia’yı anlatan Idea3Di kurucularından Ferdinando Petrella: “Levia gelişmiş teknoloji, enerji tasarrufu ve yaratıcı tasarım ögelerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıktı. Tabandaki mermer üzerinde bulunan dokunmatik tuş ile ışığı kapatabilirsiniz ve ışık sönse de ampul havada asılı kalmayı sürdürüyor. Tekrar ışığı açma için ise, tek yapmanız gereken ampülü üst kısma yaklaştırmak. Böylece LED filamentler ortamı aydınlatmaya, ampül de havada süzülmeye başlayacak.” sözleri ile ürünlerini tanıttı.

 

İş fikri 5: Kompakt Şablon Aracı

Günümüzde defterler birçok farklı şekil, boyut ve biçimde karşımıza çıkıyor. Ne iş için kullanacak olursanız olun, size ve işinize uygun bir defteri büyük ihtimalle bulabilirsiniz. Peki ya başka birinin sizin için ideal defteri tasarlamasına bel bağlamak zorunda olmasaydınız nasıl olurdu? Diyagramlar, yapılacak listeleri, grafikler ve daha niceleri için istediğiniz kalıpları istediğiniz şekilde çizebilmenizi ve kendinize özel defterinizi yaratabilmenizi sağlayacak bir araç olsa nasıl olurdu? İşte bu araç artık gerçek oldu ve adı da Sketchmark.Kickstarter sitesinde kampanyası başlayan Sketchmark için yaratıcısı şu sözleri kullanıyor: “Birçok şablon aracı belirli kullanıcılar için üretilmiş olsa da, biz esnek ve herkes tarafından kullanılabilecek bir araç yarattık. Sketchmark gazetecilik, çizim ve tasarım gibi birçok alan için 15’in üzerinde önemli çizim yapılabilmesini sağlayan ve sadece kredi kartı büyüklüğünde olan bir şablon aracı. Sketchmark madde madde listeniz ile gazetecilik alanında, mimari tasarımları denetlerken ya da kendiniz için karalama yaparken kullanabileceğiniz sayfalar yaratmanızı sağlar. Sketchmark işlevsel tasarımı sayesinde, sizin için mükemmel bir kullanım sunuyor.”

 

İş fikri 6: Moleküler Kahve

Kahve çekirdeğine ihtiyaç duymadan kahve keyfini yaşamak için kolları sıvayan Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde kurulmuş olan Atomo girişimi, yakın zamanda Kickstarter sitesinde başlattıkları kampanyalarında, moleküler kahve ile kahvenin leziz tadını kahve kullanmadan sunmayı teklif ediyor.Yeni girişimi için arayışını sürdürdüğü dönemde, Atomo kurucusu ve CEO’su Andy Kleitsch, tek kriterinin dünyaya faydası dokunacak bir fikir olması olduğunu söylüyor. Sonradan sıkıntılı bir süreç olduğu ortaya çıkan kahve üretimini araştıran Kleitsch, İklim değişimi ile önümüzdeki 30 yıl içerisinde, günümüzde kullanılan kahve üretim bölgelerinin yarısının kullanılamaz hale geleceğini farketti. Ormanları yok edecek olan iklim değişimi, kahve üretimini daha yüksek kotlara taşınmaya zorlayacak ve bu kahve üretim favrikaları da ormanların azalmasında pay sahibi olacak. Fakat Atomo, sunduğu yeni kahve ile bu kaybın önüne geçmeye katkı sağlayabilir.

 

İş fikri 7: Mürekkepli ve İnternet Bağlantılı Hava Durumu Gösterir Poster

Günümüzde akıllı telefonlar için yüzlerde farklı hava durumu uygulaması bulmak mümkün. İstediğiniz uygulamayı indirip telefonunuzda kullanabilirsiniz fakat, açık konuşmak gerekirse bu uygulama, telefonunuzdaki diğer onlarca uygulama ve her gün gelen onlarca bildirim arasında kaynayıp gidiyor. Bu nedenle insanlar evlerinin bir köşesinde, göz önünde duran ve sürekli hava durumunu gösteren seçenekleri tercih ediyor. Tek problem ise, bu hava durumu sorununu çözmek için evinize bir tane daha ekran koymak zorunda kalacak olmanız.Typified firmasının yeni Weather Poster’i bu sıkıntıyı aşmak üzere tasarlandı. Bu ekran işlenmiş akıllı mürekkep kullanan ve İnternet bağlantılı küçük bir bilgisayara sahip poster, günlük hava durumunu gösteriyor. Ürünün yaratıcıları Kickstarter sitesindeki kampanya sayfalarında “Hava tahminleri değiştikçe kağıt üzerindeki mürekkep de değişiyor. Çevrimiçi bilginin altın çağını yaşamamıza rağmen, bu bilgiyi elde etmek için teknolojiyi hayatımıza rahatsız edici ve talepkar hali ile sokmamız gerekiyor. Ekranlar dikkatimizi çekerek istediğimizden çok daha uzun süre onlarla ilgilenmemize neden oluyor. Öte yandan Weather Poster, üzerinde herhangi bir aydınlatma bulunmayan ve temel olarak sadece hava durumunu gösterir bir poster olduğu için, televizyon ya da telefon gibi sürekli dikkatinizi dağıtmaz.” sözleri ile Weather Poster’i tanıtıyor.

 

İş fikri 8: Aşırı Soğuğa Uygun Kışlık Mont

Yakın zaman önce Kickstarter’da kampanyası başlayan Norrland Parka, tabiri caizse montların İsviçre çakısı denebilecek meziyetlere sahip. Tahmin edilebileceği gibi, sizi soğuktan korumak üzere tasarlanan ve buna uygun malzemeler ile üretilen mont, -30 dereceye kadar rahatlıkla kullanılabilirken, aynı zamanda rüzgar, kar ve yağmuru da dışarda tutabiliyor. Dahası, Norrland Parka’nın küçük cihazlardan hoşlanan açık hava meraklılarını tatmin etmeye yetecek kadar fazla işlevi de bulunuyor. Bu özellikler arasında akıllı telefon, tablet ve kulaklık koymak için cepler ve cüzdanınız için RFID ile korunan güvenli bir cep bulunuyor. Diğer saklama alanları arasında ise güneş gözlüğü ve pasaport için cepler bulunuyor. Bunlar dışında, Apple Pencil’a özel bir cep de bulunuyor. Eğer Apple Pencil kullanmıyorsanız da, bu bölümde halihazırda bir dokunmatik ekran kalemi yer alıyor.Hakereke halindeyken, üstelik de soğuk havalarda cihazlarınızın şarjı dolu olarak kalmasını sağlamak oldukça sıkıntılı olabilir. Bu sıkıntıyı aşmak için Norrland Parka’nın üzerine 6,000 mAH’lik bir batarya yerleştirilmiş ve doğrudan akıllı telefon ya da tabletininizin bulunduğu cebe bağlanabilir hale getirilmiş. Montun muhtemelen en ilgi çeken özelliği ise, üzerine yerleştirilmiş olan kablosuz bağlantı noktası. İstenildiği anda 5 cihaza kadar İnternet bağlantısı sunabilen cihazın bağlantı noktası adı ve şifresi, içerisinde bulunduğu cepte yazıyor.

 

İş fikri 9: Sokak Fotoğrafçılığına Uygun Kamera Lensi

Sıradan lensleriniz ile elde ettiğiniz fotoğraflardan sıkıldınız mı? Öyle ise Lomography’ye göz atabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde faaliyet gösteren lens firması, uzun süredir ilginç kamera lensleri üreterek isminden bahsediyor. Firma şimdi de onuncu projeleri olan Lomogon ile Kickstarter’da karşımıza çıktı. Temelde sanatsal bir lens olan Lomogon, sahip olduğu eşsiz ve alışılmadık özellikleri sayesinde, sokak ve gezi fotoğrafçılığı için uygun hale gelmiş.Renkleri ve kontrastı yükselterek hatasız bir fotoğraf çekmeye imkan veren Lomogon, bu açıdan Lomo LC-A+ lenslere benziyor. Mükemmel geometriye sahip yuvarlak ve eşsiz delikleri sayesinde, dairesel bokeh efektini, modern lenslerden farklı bir şekilde yapmayı başarıyor. 32 mm odak derrinliği ve 0.4 mm minimum odaklama uzaklığı ile, Lomogon size çok yakın ya da geniş açılı fotoğraf çekme keyfi sunuyor. Hız için tasarlanmış olan lens mekanizması f/2.5 ile f/11 arasında inanılmaz kısa süre içerisinde geçiş yaparak, hiçbir anı kaçırmayacağınızdan emin oluyor.

 

İş fikri 10: Katlanabilir Kamp Ateşi

Açık hava ve kampçılık için altın bir çağda yaşıyoruz. Kantı olarak da, hemen hemen her kamp ürününü artık taşınabilir ya da katlanabilir versiyonları bulunuyor. Katlanabilir çadırlar, ocaklar, masalar, sandalyeler ve hatta güneş enerjili mangallar bile sırt çantasına sığacak boyutlarda bulunabiliyor. Şimdi de bu ürünlere kamp ateşi eklendi. Kısa zaman önce Kickstarter’da kampanyası başlatılan Folding Fire sayesinde, yakında istediğiniz her yere kamp ateşinizle birlikte gidebileceksiniz.Ailesi ya da arkadaşları ile birlikte hemen herkes bir gün kamp alanında ya da açık havada keyif yapmıştır. Fakat her geçen gün daha az yerde kamp ateşi yakmanıza izin veriliyor. Dahası bu ateşi yakmak için ihtiyacınız olanları taşımak da oldukça sıkıntılı. Bu sorunların çözümü için tasarlanan Folding Fire,hafif ve taşınabilir bir kamp ateşi. Tüm maceralarınızda size katılması için tasarlanan bu araç, taşınabilir boyutları ve kolay kurulumu sayesinde, açık havadaki mükemmel yoldaşınız olmaya aday.

 

İlginizi çekebilir

En Yeni İş Fikirleri
İnovatif Fikirler ile Para Kazanın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir