Ürün Odaklı 8 İş Fikri

İş Fikri 1: Vücut Isısı İle Çalışan Akıllı Saat

Matrix, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan ve Indiegogo sitesinde vücut ısısı ile çalışan saatleri Powerwatch ve Powerwatch X ile tanınan bir firma. 2019 yılında düzenlenen Kullanıcı Elektroniği Fuarında bir adım ileri giderek Powerwatch 2 akıllı saatlerini tanıtan firma, bazı estetik iyileştirmelerin yanı sıra güneş enerjisi ile şarj özelliğini de ürünlerinde kullanmaya başladı.

500 dolar fiyat etiketi belirlenen Powerwatch 2, halihazırda Indiegogo sitesinde ön sipariş ile satın alınabiliyor. Fakat “erkenci kuş” olarak tabir edilen sipariş şeklini kullananlar için bu fiyat kısa bir süreliğine 200 dolara iniyor. Powerwatch’ın ilk versiyonu ile ilgili bizi rahatsız eden en önemli konu, yeterince özelliğe sahip olmamasıydı. Bu sıkıntının üstesinden gelen Matrix firması, saati şarj etmek için kolunuzdan çıkartma zorunluluğunu da ortadan kaldırarak bizi etkilemeyi başardı.

 

İş Fikri 2: Gelişmiş Işın Kılıcı

Star Wars filmleri hayatımıza girdiğinden beri, hemen herkes için ışın kılıcı sahibi olma hayali daimi oldu. Fakat ne yazık ki, bilim kurgu dünyasında yüzünü gösteren birçok silahın aksine ışın kılıçları, halen gerçek hayata intikal etmedi. Lazerler gibi bu dünyaya ait olup da aklımıza gelebilecek hemen her silah üretilmiş olsa da, henüz gerçek ve işlevsel bir ışın kılıcı yaratacak teknolojiye sahip değiliz. Eminiz ki bir gün o noktaya ulaşacağız. Fakat şimdilik elimizdeki en iyi seçenek olan Waan ile idare etmek zorundayız.

Waan’ın yaratıcıları ürünün Fransa’da tutkulu bir grup araştırmacı ve tasarımcı tarafından geliştirildiğini ve her bir ayrıntısının incelikle ve titizlikle ele alındığını belirtti. Kabzası, dayanıklılığı, kolay ve hızlı bir şekilde değişebilen bıçağı ve değişim için herhangi bir alet edevat gerekmemesi de bu tasarımın kanıtı. Fakat Waan’ın en büyük yeniliği, sesindeki ve tepkiselliğindeki mükemmel becerisi. Üstelik bu beceri hem üzerindeki hoparlörlerde hem de bluetooth aracılığı ile bağlandığı cihazlarda görülebiliyor. Önceden kaydedilmiş sesler çalmak yerine Waan, karmaşık algoritması ve dijital sinyal işlenmesi sayesinde akıcı, gerçek zamanlı sesli tepkiler veriyor. Tüm bu ayrıntılar, Waan’ı gerçekten benzerlerinden ayrı bir noktaya sürüklüyor ve sıradışı bir ışın kılıcı olarak karşımıza çıkarıyor.

 

İş Fikri 3: Düşme Algılayan Akıllı Telefon Kılıfı

Çoğu kılıf, telefonunuzu elinizden düşürdüğünüzde gerekli korumayı sağlasa da, bazı düşüşlerde pek kâr etmez ve size masraflı bir tamiratın yolu görünür. Bu sorunu çözmek için kolları sıvayan Almanya’nın Aalen Üniversitesi’nden bir mühendislik öğrencisi, tam anlamıyla işlevsel ve çarpmadan hemen önce telefonu korumak için açılan koruyucu bir telefon kılıfı üretti.

Alman Mekatronik Topluluğu, tasarımından ötürü öğrenci Philip Frenzel’i ödüllendirmeye karar verdi. Frenzel’in cihazı ince bir kasaya sığdırılmış ve köşelerine dört adet sivri uç yerleştirilmiş bir kılıf. Kılıfın üzerindeki sensörler telefonun düştüğünü tespit ettikleri anda, köşelerdeki uçları aktif hale getirip açarak telefonun yere çarpmasına engel oluyor. Kılıfın en önemli özelliklerinden biri de, açıldıktan sonra uçların itilerek tekrar yerlerine sokulabilmesi ve tekrar kullanıma hazır hale gelmesi.

 

İş Fikri 4: Beşi Bir Yerde Şarj Kablosu

Kablosuz şarj teknolojisi her yerde ulaşılabilir hale gelene dek, şarj kablonuzu yanınızda taşımak ne yazık ki dijital dünyanın gerekliliği olmayı sürdürecek. Muhtemelen siz de çoğu insan gibi evde, iş yerinde ve çantanızda bu mecburi kabloları bulunduruyorsunuz. Tüm bu karmaşadan ve kablo taşıma sıkıntısından sizi kurtarıp her zaman yanınızda olacak tek bir parça taşımanız yeterli olsa, güzel olmaz mıydı? High Five kablo tam olarak bu amaç için tasarlandı. Anahtarlığınıza takabileceğiniz şekilde tasarlanan High Five 5’i 1 yerde şarj kablosu, her an her yerde yanınızda olacak.

Tasarım anlamında oldukça basit olan High Five’ın bir ucu standart girişlere (micro USB ve USB-C) uygun USB iken, kısa kablosunun diğer ucu hibrit USB / lightning bağlantı ve USB-C bağlantı özelliğine sahip. Başka bir deyişle, High Five hemen her çeşit elektronik cihazınızı şarj etmenizi sağlayabilir. En güzel taraflarından biri ise, High Five’ıncırt cırtlı yapısı, kompakt bir hal alarak anahtarlığınıza takabileceğiniz boyutlara gelebiliyor oluşu.

 

İş Fikri 5: Minik UV Sterilizatör

Yıllardır mikropları öldürmek için iki yöntem kullanılıyor: Yakarak yok etmek ve tezgah gibi yüzeylerde kimyasallar kullanıp mikropları zehirlemek. İki yöntem de oldukça etkili fakat, kimyasal kullanarak mikropları zehirlemenin önemli bir handikapı bulunuyor: Çoğu zaman kullandığımız kimyasallar, en az kurtulmaya çalıştığımız mikroplar kadar zararlıdır.

UVGLO bu sorunu ortadan kaldırmak için tasarlandı. UVGLO kısaca, minik, kolayca taşınabilir ve batarya kullanmaya ihtiyaç duymayan bir ultraviyole sterilizatör. Batarya kullanmak yerine telefonunuza takarak çalıştırdığınız UVGLO, elinizdeki telefonu bir anda, üzerinden geçtiği her yüzeye kısa dalga boyunda UV-C ışınları gönderen etkili bir asaya dönüşüyor. Sallayarak üzerinden geçirdiğiniz her yüzeye UV ışınları gönderen bu cihaz, o yüzeyde bulunan mikrop ve bakterilerin DNA’larını bozarak üremelerine ve çoğalmalarına engel oluyor. Bu konuda şüpheleriniz varsa, içinizi rahatlatalım. Bu yöntem sterilizasyon için ilk kez kullanılmıyor. Ultraviyole ışınları dezenfektan olarak uzun süredir hastanelerde, laboratuvarlarda, yüzme havuzlarında ve su arıtma tesislerinde kullanılıyor. Zira ultraviyole ışınları ile sterilizasyon yöntemi oldukça güvenli ve kimyasallar nedeni ile yaşanabilecek sağlık risklerini barındırmıyor. Şimdi ise, bu geniş kullanım alanına sahip sterilizasyon yöntemini, UVGLO sayesinde cebinizde taşıyarak istediğiniz yerde, istediğiniz zaman kullanabileceksiniz.

 

İş Fikri 6: Suyu Sterilize Eden Şişe Kapağı

Termos su şişeleri oldukça kullanışlı fakat temizlemesi de bir o kadar zor gereçler. Bu şişeleri bulaşık makinesinde de yıkayamazsınız. Zira aşırı ısı metalin genleşmesine neden olarak etrafındaki vakumlanmış alanı bozabilir ve içeceğinizin yalıtımını sağlayan şişe, bu özelliğini kaybedebilir. Öte yandan, ne yazık ki bu şişeleri temizlemezseniz, içerisi alglerin, bakterilerin ve diğer zararlı organizmaların çoğalması için uygun bir ortam haline gelir. Ki bunları muhtemelen içmemeniz gerekiyordur. Su şişenizi elle yıkamak zorunda kalmadan içini temiz tutmanın bir yolu olsa güzel olmaz mıydı?

Crazycap, kola şişelerine benzer her tür termos şişeye şişeye takılabilen, özel tasarım bir kapak. Bu kapak şişenin içerisine düşük dalga boyuna sahip UV-C ışınları göndererek bakterilerin ölmesini sağlıyor.Yaratıcıları Kickstarter proje sayfasında ürünlerini “Crazycap otomatik olarak şişenizi temizleyip yanınızda taşıdığınız suyu arıtır.” diyerek net bir şekilde tanıtıyor. LG tarafından geliştirilen UVC LED ışın teknolojisinden güç alan kapak, 278 nano metrelik dalga boyunda ışınlar yayarak bakteri, küf ve virüsleri hem sudan hem de şişeden temizliyor. Yaratıcılarının iddiasına göre Crazycap, bakteri ve küflerin yüzde 99,9999’unu, virüslerin ise yüzde 99,99’unu yok edebiliyor.

 

İş Fikri 7: Veri Silme Cihazı

Sabit disk silmek söylendiği kadar kolay bir iş değildir. Basit bir şekilde “sil” diyerek dosyaları kaldırmak, aslında verilerin silinmesi demek değil, sadece belirlenen bölümün tekrar yazdırmaya uygun hale getirildiği anlamına geliyor. Diskin o bölümüne yeni veriler yazdırana kadar, sildiğiniz dosyaların izleri kalır ve kurtarılabilir. Bu da, bilgisayarınızı satmak istediğinizde, eğer hassas içeriğe sahip dosyalarınız varsa size problem çıkarabilecek bir durumdur.

RedKey adı verilen bu cihaz, bahsi geçen soruna çözüm mahiyetinde üretildi. Küçük bir USB bellek formatındaki bu cihaz, silerek ya da reset atarak boşalttığınız bilgisayarınızı, çok daha güvenli bir şekilde temizlemenizi sağlıyor. RedKey görevini yerine getirebilmek için “zero filling” adı verilen bir yöntem kullanıyor. Bu yöntem, sabit diskinizde yazılmış tüm 1’ler ve 0’ların üzerini “0” olarak yazdırmak anlamına geliyor. Sonuç olarak, silinen verilerinizi kurtarmak çok daha zorlaşıyor. Cihazda ayrıca “cryptographic wipe” yani kriptografik silme denilen ve bir daha kimsenin verilerinize ulaşamayacağından emin olmak için kullanabileceğiniz, daha güvenli ve yeni bir yöntem de bulunuyor.

 

İş Fikri 8: Giyilebilir Enstrümanlar İle Renklere Göre Müzik

Yüzük şeklindeki giyilebilir enstrüman sayesinde, renkleri kullanarak eşsiz bir şekilde müzik yapabilirsiniz.

Günümüzde teknolojii le her an her yerde ulaşılabilen ve değerlendirilen şey müziktir. Kulaklıklar ve taşınabilir hoparlörler, sesli güneş gözlüklerine ve kişisel araç ses sistemlerine evrilerek müziksiz hiçbir yer kalmamasını sağladı. Peki ya müziği yaratmak sürecinde ne gibi gelişmeler oldu? Yazımıza konu olan bu giyilebilir müzik aleti, kullanıcılarının parmakları ile müzik yapmalarına imkan verecek.

Star Wars serisinin ikonik yuvarlanan robotunu üreten firma Sphero, bu kez de kollarını harekete duyarlı, Bluetooth özellikli yüzük ile müzik için sıvadı. Dubbed Specdrums adlı ürün STEAM kısaltması ile ortaya çıkan yeni bir girişimin parçası. STEAM, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) olarak bilinen furyanın sanat (Art) için “A” harfi eklenmesi ile ortaya çıktı. Bu yeni adım temelde, teknolojinin sanatsal anlamda daha yaratıcı bir ortam sağlaması için kapı aralıyor. Specdrums Bluetooth bağlantılı, MIDI uyumlu, parmağa takılan ve müzik yaratmak için tasarlanan bir enstrüman.

Bu yüzükler, kullanıcının etraftaki farklı renklerin üzerine vurması ile çalışıyor. Flash aracılığı ile rengi algılayan yüzük, kendisi için özel olarak geliştirilmiş telefon uygulamasına verileri gönderiyor. Sonrasında verileri sese çeviren uygulama, gerçek zamanlı müzik yapmayı sağlıyor. Sesin ve görselliğin bir araya gelmesi de, yepyeni bir tür yaratıcılık sunuyor. Sistem ayrıca, kullanıcıya daha geniş bir yaratıcılık imkanı vermek üzere, birden fazla yüzükle aynı anda çalışabiliyor.Specdrums yüzükleri geçtiğimiz seneden bu yana, Garageband gibi halihazırda kullanılan uygulamalarla da uyumlu çalışabilmek için geliştiriliyor. Bu çabalar, yüzüklerin gelecekte büyük potansiyellere sahip olmasına fırsat verecektir. Geçtiğimi ay piyasaya sürülen Specdrums yüzükler, 65 Dolar fiyat etiketiyle raflarda yerini aldı.

 

İlginizi çekebilir

Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ürünleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir