19 Yaşındaki Girişimci Yeraltı Sneaker Pazarının Bilinmeyenlerini Açıklıyor

Yazımızda moda gurusu Brandon Webb’in ,% 1000 kar marjı sağlayabilen bir niş işletme olan sınırlı üretim sneaker’lar(Sneaker=Spor Ayakkabı) konusundaki görüşlerini paylaşacağız.

Brandon Webb, Amerika’nın ayakkabılara olan tutkusundan yararlanarak geçimini sağlamayı başarmış genç bir girişimcidir. Kendisi aynı zamanda sınırlı üretim spor ayakkabılar için büyük çaplı ikinci el pazarlara yönelik satış sırlarını öğreten yalnızca üyelere açık bir topluluk olan Los Angeles merkezli Hypluxe şirketinin de kurucusudur.

Webb, ayakkabıların akıllara durguluk verecek fiyatlarla yeniden satılması ve muhafaza edilmesi için uzman bir ekiple çalıştığını söylüyor. “Nike 2018 yılında bugüne kadar en çok rağbet görmüş spor ayakkabılardan biri olan Off-White Air Jordan 1 modelini sadece 190 dolardan piyasaya sürmüştü. Bugünün perakende ikinci el satış pazarlarında ise bu ürünün tek bir çiftinin dahi size maliyeti 2000 dolardan fazla olacaktır. Fiyatların ne denli el yaktığı ortada değil mi?”

Özel üretim spor ayakkabılara neredeyse her hafta bir yenisinin eklendiği düşünüldüğünde sektörü tanıyanların ikincil ürün pazarının satışlarda 1 milyar dolarlık bir gelir getirebileceğini tahmin etmeleri çok da zor değildir.

Gelin Webb’in bu iddiayı nasıl hayata geçireceğinize dair fikirlerini kendi ağzından dinleyelim.

 

Spor ayakkabıları bu kadar değerli yapan şey nedir?

“Aslında her şey arz-talep ilişkisine bağlıdır. Nike ve Adidas gibi şirketler, klasik modellerin güncellenmiş versiyonlarının yanı sıra özel üretim spor ayakkabıları da Virgil Abloh ve Kanye West gibi ünlüler veya sanatçılar ile işbirliği içinde piyasaya sürerler. Bu ayakkabıların satış rekorları kıracağını ürünü kullanmak isteyen herkes kadar ikinci el satış uzmanları da bilir. Sınırlı üretim ve yanıltıcı reklamın bir araya getirildiği bu kombinasyon ikincil pazarda tavan fiyatlara yol açar “.

 

İkinci el satış için kullanılacak spor ayakkabıları nasıl belirliyorsunuz?

“Bu pazarın en iyi tarafı şu: Hangi ürünün en fazla karı getireceğini ürün piyasaya sürülmeden çok daha öncesinden tahmin edebiliyorum. Spor ayakkabının geleceği duyurulur duyurulmaz kar marjının ne olacağına ilişkin bir fikrim oluyor. Genellikle ünlülerle işbirliği içinde piyasaya sürülen ayakkabılar, güncellenmiş klasikler veya piyasaya sürüleceği ülkeye özgü üretimler ikinci el satış pazarına girmek konusunda birinci tercihimiz olabilecek modellerdir: Kanye West’in Adidas ile işbirliği ile pazara sunulan Yeezys modeli ve Nike’ın Jordan 1 model ayakkabıları verebileceğim başlıca örneklerdir. Ben öncelikle bana söz konusu model için stok numaraları sağlayacak bağlantıları bulurum. Bu şekilde ürünün ne denli sınırlı bir üretimi olacağını anlarım. Tabi ayakkabıları satın alacakların bu ayrıntıları bilmesine gerek yoktur. Ardından spor ayakkabı blogları gelecek sezonun ‘en popüler spor ayakkabıları’ listelerini hazırlar ve haftalık olarak güncellerler. Ayrıca ürünün hangi web sitesi/siteleri üzerinden piyasaya sürüleceği de duyurulur. Kısacası işin içinde yanıltıcı birkaç reklam ve ayrıcalık varsa kazanılacak bol miktarda para da var demektir”.

 

Bu kadar çok ayakkabıyı nasıl elde edebiliyorsunuz?

“Neredeyse tüm çiftlerimi çevrim içi yollardan ediniyorum. Ortalama bir satıcı, spor ayakkabılarını elde etmek için “bot”(robot yazılım) denilen bilgisayar programlarını kullanacaktır. Botlar, web sitelerinden satış yapmadan önce birden fazla çifti hızlı bir şekilde seçmeye çalışarak neredeyse her şeyi hem de herkesten hızlı bir biçimde otomatikleştirir. Bu uygulamalar çoğu satıcı arasında yaygındır, üstelik burada adil oynayarak kazanmanın bir yolu da yoktur – ve sizin de çok iyi anlayacağınız üzere halka açık olan bot yazılımlar özel kullanımda olanlara kıyasla bir hayli yetersizdir.  Bu işten en çok para kazananlar yatırımcılar, seçkin bilgisayar korsanları ve sektöre ait kuruluşların üyelerinin yanı sıra bizlere arz üzerindeki tekelimizi oluşturmayı sağlayacak olan özel yazılıma erişebilenlerdir. Hangi spor ayakkabıları, bu ayakkabıların hangi numaralarını nereden alacağımızı belirleyip bunu üstün deneyim, araç ve sağlayabileceğiniz en güçlü fonla birleştirmek başarımızı garanti eder. Birileri bütün gece sadece tek bir çift ayakkabı kapmak için bilgisayar karşısında kamp kurarken(bot kullanıyor olsalar bile)bizler bilgisayar üzerinden binlerce çift ayakkabı satın alabiliriz-acı ama oyunun kuralı tam olarak bu. ”

 

Bir spor ayakkabı için ne kadar yatırım yapıyorsunuz?

“Piyasaya sürülen her ürün farklıdır ve asıl amaç satışa sunulup tükenmeden evvel mümkün olduğunca çok ürün satın almaktır. Geçen yılki “Off-White Air Jordan 1″ modeli geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 100 çift satın almıştım. Her çift 190 dolara mal oldu ve bunu gerçekleştirmek için kullandığım tüm ayarlamalarla beraber yaklaşık 6.000 dolar harcadım, yani toplamda 25.000 dolar harcamış oldum. Bu model yalnızca AB ülkelerine özel üretilmiş bir spor ayakkabıydı bu yüzden yeniden satış fiyatları oldukça yüksekti. Onları satın aldığımız gün bir çifti 1000 dolarlık bir karla satabildik ve 100 000 dolar kazanç sağladık. Bir günlük çalışma için hiç de fena bir sonuç değil ancak bugün bu modeldeki 100 çift ayakkkabı yaklaşık 290.000 dolar değerinde. Yezys gibi daha az değerli sayılabilecek spor ayakkabı modelleri ise sadece birkaç yüz dolarlık kar marjına sahip olabilir, ancak elde edeceğiniz 1000 çift ayakkabı bu durumu telafi edecektir.”

 

Spor ayakkabılarını nerede satıyorsunuz?

“İşin bu kısmı yaptığım işin en kolay kısmını oluşturuyor. Yıllar önce bambaşka durumlar söz konusuydu, ama bugün spor ayakkabılar için StockX, Hypremium ve GOAT gibi özel pazarlar var, yani bir uygulama üzerinden her şeyi yapabiliyorsunuz. Bu uygulamalar tüm işlemin sorunsuz bir biçimde hallolmasını sağlar ve hem alıcı hem de satıcı için son derece özgün bir deneyim yaratır. Bu uygulamalar temelde spor ayakkabı sektörünün borsası olma özelliği taşır-oldukça tutarlı satış fiyatları oluşturur ve satış işlemini her zamankinden daha kolay hale getirir. Yüzlerce veya binlerce çiftlik bir satış gerektiğinde, genellikle kolaylık olması adına bunları doğrudan toptancılara satıyorum. ”

 

Ortalama bir spor ayakkabı satıcısı ne kadar kazanabilir?

“Yeni başlayanlar, eğer işlerini ciddiye alırlarsa, ayakkabı satışından ayda birkaç bin ek gelir elde edebilirler. Mentorluk ettiğim insanların çoğu yalnızca sorunsuz bir satış ve iyi bir gelir elde etmeyi hedefleyen üniversite öğrencileridir. Spor ayakkabı sektörü her daim kendini yeniler ve harika olan asıl şey, bir nedenden ötürü takas edemeyeceğiniz bir şey satın alırsanız, onu ücretsiz olarak geri verebilirsiniz.Yani, kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. ”

 

Büyük spor ayakkabı şirketlerinden herhangi biri sizi durdurmaya çalıştı mı?

“Kesinlikle. Belirli bir işyerinden (bina veya dükkan) faaliyet gösteren geleneksel işletmelerin yanı sıra çevrimiçi web siteleri, özel spor ayakkabı satışlarında kişi başı bir limit belirledi. Bu durum son derece tuhaftı. Ayrıca söz konusu şirketler yeniden satış yapan satıcıların satın almalarını engellemek için dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden yararlanıyorlar. Elde edilen karın alışılmadık derecede yüksek olduğu böyle bir oyunda tarafların birbiri ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynaması gayet olağandır. Hem zaten eninde sonunda işleri halletmenin mantıklı bir yolu vardır. ”

 

İlginizi çekebilir

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Hayatı
İki Kardeşin Ezeli Düşmanlığından Doğan İki Marka: Adidas ve Puma’nın Hikayesi
New Balance’ın Kuruluş Hikayesi
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir