3 boyutlu baskı teknolojisi ile üretilen ayakkabılar

Ayağınızı acıttıkları için ( veya ne kadar uzun süredir giyerseniz giyin rahat olmadıkları için ) yeni ayakkabılar almak istiyor olabilirsiniz. Allahtan ki artık 3 boyutlu baskı var. Nike, Feetz ve United Nude’da dahil birçok ayakkabı şirketi müşterilerine sipariş üzerine yapılmış ayakkabılar sunmak için 3 boyutlu baskı teknolojisinden faydalanıyor.

3 boyutlu baskı teknolojisi ilk kez hızlı prototip üretmek için kullanıldı. Ancak son birkaç yıldır 3 boyutlu baskı teknolojisinde hızlı ilerlemeler yaşanıyor. İşlem gücü, depolama ve bant genişliği sayesinde sadece ayakkabılar değil aynı zamanda mücevherler, elbiseler, gösterge panelleri,  jet motoru parçaları, insanlar için çene kemiği, birleştiriciler için yedek parçalar ve daha fazlası üretiliyor.

 

3 boyutlu baskı nedir?

İnsanlar bir şeyleri baskı ile üretebileceklerini ilk kez duyduklarında bunu hayal etmekte zorlandılar. Şu şekilde düşünün: 3 boyutlu yazıcılar genellikle plastik veya metal olan malzemeleri depolayarak,  tabaka tabaka, prototip veya nihai ürün bitene kadar inşa ediyor. Tasarım yazıcıya yüklendiğinde, lazer malzeme tabakası oluşturuyor ve bunu eriterek birleştiriyor. Daha sonra bir tabaka daha ekliyor ve eriterek birleştiriyor… Ve daha sonra bir tabaka daha… Obje tamamlanana kadar bu süreç devam ediyor.

3 boyutlu yazıcıların büyüklükleri mikrodalga fırından araba büyüklüğüne kadar değişiyor. Çimento depolayarak ev üreten yazıcı şu anda gelişme aşamasında. 3 boyutlu yazıcıların fiyatları değişiyor. Örneğin amatörler için olanlar 1,000 doların altındayken endüstriyel versiyonlar 100,000 doların üzerinde.

 

Mükemmel uyum

3 boyutlu ayakkabıları tüketiciler için bu kadar çekici yapan şey ayakkabıların her kişinin ayağına uygun hale getirilmesidir. Çok az insanın ayağı birbirinin aynısıdır. Başka bir ifadeyle, sol ayağınız sağ ayağınızdan daha küçük veya daha büyük olabilir. Bu nedenle her iki ayağınıza da mükemmel bir şekilde uyan ayakkabı bulmakta zorlanabilirsiniz. Buna ek olarak, mevcut ayakkabı numara sistemi buçuklu numaralar (6, 6.5, 7, 7.5, vb ) açısından sınırlı olduğundan sadece büyük olan ayak hesaba katılır. Aynı zamanda kalın veya geniş ayaklar için de ayakkabı bulmak zordur. 3 boyutlu ayakkabılar bütün bu sorunları çözüyor.

Standart ölçülerdeki, önceden yapılmış ayakkabıları kutu kutu denemek yerine, 3 boyutlu ayakkabılar sayesinde her iki ayağınız içinde uygun ayakkabılara sahip olabilirsiniz. Müşteriler ayaklarının fotoğraflarını çeşitli açılardan çekiyorlar. Bu sayede bilgisayar kişinin ayağının 3 boyutlu modelini çıkarıyor. Daha sonra bu bilgi müşterinin kilosu, boyu ve eylemleri gibi detaylarla birleştiriliyor. Bütün veri girişleri yapıldıktan sonra müşteriler kendileri için uygun hale getirilmiş kişiselleştirilmiş ayakkabılara sahip oluyor.

Örneğin Feetz’de ayakkabılar basılıyor ve müşteriye gönderiliyor. United Nude’da ayakkabılar müşterinin gözünün önünde mağazada basılıyor.

 

Bir adım ileri götürmek

Tabii ki bu teknoloji sadece ayakkabıda son trendleri yakalamak isteyen moda öncüsü kişiler için değil. Aynı zamanda iyileştirici bir uygulama. Kişiselleştirilmiş, düzeltici ortotikler yapan SOLS Systems hastaların ayak ağrılarını azaltmak ve konforu arttırmak amacıyla ortotik ayakkabılar yapmak için 3 boyutlu baskı teknolojisinden faydalanıyor. Ve ayakkabılar sipariş üzerine yapıldığından, hastalar ürün ile en üst seviyede uyum sağlarken, ayak hastalıkları uzmanları satış noktalarından daha yüksek geri dönüş oranı alıyor.

Buna ek olarak, spor ayakkabı üreticisi Nike, oyunculara hem hız hem de güç kazandıran 3 boyutlu örgü ve 3 boyutlu ayakkabı baskısını birleştirdiği yeni futbol ayakkabısı Nike Vapor Ultimate Cleat American’ı yakın zamanda tanıttı. 3 boyutlu örgü ve 3 boyutlu ayakkabı baskısını entegre eden Nike, her oyuncunun ayağına ve aynı zamanda oyun tarzına uyan ikinci ten çorap gibi ayakkabılarıyla sporcuların en yüksek seviyede performans göstermesine yardımcı oluyor. Sporcular için geliştirilen 3 boyutlu ayakkabı baskısı ezber bozan bir şey.

 

Güçlü koşmak

Günümüzde satılan ayakkabıların büyük çoğunluğu geleneksel yollarla yapıldığından 3 boyutlu ayakkabıların gelecekte daha sıradan olacağından emin olabilirsiniz. 3 boyutlu baskı teknolojisi global seviyeye doğru hızla yükseliyor ve şu zamana kadar imkansızmış gibi görünen şeyler sunuyor: talep üzerine, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde ve herhangi biri tarafından üretiliyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir