Bu robotlar 3d baskı teknolojisiyle binalar inşa ediyor

Mobil 3 boyutlu yazıcılar ‘Minibuilders’ binanın çıktısını almak için birlikte çalışıyor. Minibuilders sayesinde yakında çok geniş ve 3 boyutlu basılmış yapılar yerinde basılabilecek.

Mantıken kabul etmek zor olsa da bu oldukça büyük 3 boyutlu yazıcı kocaman objeler yaratabiliyor. 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanan Minibuilders, başlangıç aşamasında olduğu için basit evler yapabiliyor. Minibuilders yapması gereken işlemlere uygun olarak programlanabiliyor. Görevler, uygulanacak plan ve çıkış belirleniyor. Daha sonra Minibuilders üstüne düşen görevleri yerine getiriyor.

Institute for Advanced Architecture of Catalonia’daki bir grup tarafından tasarlanan mobil 3 boyutlu baskı robotları bina sürecinin farklı aşamalarını tamamlamak için 3 robotluk bir ekipten oluşuyor. Temel robotu binanın temelini atıyor. Silindirlerle donatılmış Kavrama robotu temel boyunca hareket ederek duvarları,  tavanı ve pervazları yapıyor. Sonuncu olan Vakum robotu binanın yüzeyinde hareket ederek yapının güçlendirilmesine yardımcı olmak için son rötuşları atıyor ve son katmanı basıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Minibuilders hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bu teknoloji 3 d baskı teknolojisinin geleceğini neredeyse gözler önüne seriyor. Yakın gelecekte büyük binalar da 3 d baskı teknolojisiyle inşa edilebilir mi bilinmez ama bir gün olacağı kesin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir