3 boyutlu yazıcı ile kendi kıyafetlerinizi üretin!

OpenKnit, dijital dosyalar aracılığıyla otomatik olarak kıyafetler üreten bir cihazdır.

Son birkaç yıldır üretici hareketi oldukça önem kazandı çünkü üç boyutlu baskı ve DIY ( kendin yap ) bilgisayarlar gibi yeni teknolojiler sayesinde tüketiciler kendi tasarımlarını ve aygıtlarını yaratma şansı yakaladı. Üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen spor ayakkabıları sizler de görmüşsünüzdür.  Bugün sizlere farklı bir inovasyondan bahsedeceğiz. OpenKnit isimli 3 boyutlu yazıcı sayesinde kendi kıyafetlerinizi üretebileceksiniz.

Bir robot ve bilgisayara bağlı olan bu makine geleneksel dokuma tezgahına benziyor. Kullanıcılar, kıyafet üretmek için ya kendi tasarım dosyalarını yaratıyor ya da tasarım dosyaları yüklüyor. Dosyayı makineye yükledikten ve ipliği koyduktan sonra yazıcı, kıyafeti dokumak için dikiş makinesine benzer bir teknoloji kullanarak bir taraftan diğer tarafa doğru hareket ediyor. Üstte yer alan sensör ipliklerin karışmasını engellemek için iğneleri takip ediyor. Bu sistemi kullanarak yaklaşık olarak bir saatte bir süveter üretilebiliyor. OpenKnit, açık kaynaklı bir tasarım ve kurulum maliyeti 550 Euro’nun altında.

Aşağıdaki videoyu izleyerek OpenKnit hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Kişiselleştirme, moda tasarımının en önemli unsuru olduğundan kendi tasarımlarını üretmek tüketiciler için oldukça çekici olacak.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir