3 boyutlu yazıcıyla üretilen araba

3 boyutlu yazıcılarla üretilen haritaları, ayakkabıları ve hatta ölü küllerinin saklandığı kapları daha önceden görmüştük ancak bu son yenilik hepsini gölgede bıraktı.

Geçen yılki Uluslararası Üretim Teknolojisi Fuarında ( International Manufacturing Technology Show )   Local Motors tarafından geliştirilen ve 3 boyutlu yazıcı ile üretilen dünyanın ilk arabasının lansmanını yapıldı. Strati, dört buçuk aylık bir çalışmanın ve 44 saatlik yazdırma işleminin ürünü. Ancak raporlara göre gelecek modeller 6 haftadan kısa bir sürede yaratılacak ve yazdırma işlemi 24 saate indirilecek.

Araba 49 parçadan oluşuyor. Tabi ki akü, motor ve süspansiyon gibi bileşenler yazdırılmıyor ancak şase ve iç özelliklerin hepsi karbon fiberle güçlendirilmiş.

Bu yenilik başlı başına ne kadar etkileyiciyse Local Motors ekibinin aracı bu kadar kısa sürede halkın kullanımına sunması da bir o kadar etkileyici. Tüketiciler Local Motors internet sitesine üye olarak üretimle ilgili bilgi sahibi olabiliyor. Aracın perakende satış fiyatı 18,000 dolarla 30,000 dolar arasında olacak.

3 boyutlu bu muhteşem arabanın sayısız avantajı var. Talebe göre üretilen ucuz yedek parçalarıyla veya kişiselleştirilmiş versiyonları olmasıyla ( üretim merkezinin yerine bağlı olarak farklı koşullara göre üretilerek ) birçok anlamda sektöre öncülük edecek.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir