3D yazıcı ile inşa edilen modüler akıllı ev sistemleri tamamen güneş enerjisi ile yönetiliyor

PassivDom, kendi elektriğini ve enerjisini üretebilen, tesisat ve botu hattı gerekmeden kendi kendini tamamen idare edebilen evler tasarlayan Ukraynalı bir şirket.

Tesisat, su deposu, altyapı gibi harici yapılar gerektirmeyen ve tamamen pasif bir bina sistemi olan PassivDom’un hiç karbon salınımı yok ve modülleri 3D printer ile üretiliyor. Özel bir pencere teknolojisi kullandığı için ısı kaybını neredeyse tamamen önlüyor. Pencerelerle duvarların ısısı hemen hemen aynı ve mevsim ne olursa olsun evin içi gün ışığı ile dolup taşıyor. Güneş panelleri ile gereken tüm enerji sağlanıyor ve ihtiyaç fazlası enerji bir bataryada stoklanıyor.

Modüler tasarımı sayesinde birçok boyut ve şekilde inşa edilebilen binalar, karbon fiber cam yapısı ile hem sağlam hem de hafif bir özelliğe sahip. PassivDom evleri bir gün gibi oldukça kısa bir sürede kurulabilirken, gerekli tüm teçhizatlar ve mobilyalarla beraber teslim edilerek aynı gün taşınmaya imkan veriyor. Evdeki tüm teçhizatlar Internet of Things uygulamasına bağlı ve ev sahibinin akıllı telefonu ile yönetiliyor. Bu sayede ev hem inanılmaz derecede verimli işliyor hem de ev sahibinin alışkanlıkları ve tercihleri zaman içinde öğrenilerek tüm binanın akıllı sistemi sürekli olarak geliştiriliyor..

3d yazıcı ile basılan kendi kendine yetebilen çevreci evin örnek tasarımını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Kentsel yaşam alanlarının sürekli olarak arttığı son günlerde, modüler tasarım dünyanın her yerinde kent sakinlerine kısıtlı alanları verimli kullanmak adına yardımcı oluyor. Mekatronik ve dinamik mobilya tasarımı bu evlerde yaşam ve çalışma alanlarında elde edilen verimi ikiye katlıyor. Mobil yaşamı güzelleştiren ve sürdürülebilir tasarımların daha ulaşılabilir olmasını sağlayan örneklerden bir diğeri ise, ev sahipleri için üretilen elektrik fazlasının şehrin elektrik şebekesine satılmasına imkanı veren evler. Acaba mobil yaşam seçenekleriyle daha iyi uyum sağlayabilmesi açısından mülkiyet yasalarının acilen yeniden düzenlemesi mi gerekiyor?

Websitesi: www.passivdom.com

İletişim: info@PassivDom.com

 

İlginizi çekebilir

3d Yazıcılarla İlgili İnovatif İş Fikirleri
Çevre Dostu İş Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir