Çevre Dostu İş Fikirleri

Çevrecilik artık kimseye çılgınca gelmiyor ve insanlar daha çevreci yaşamaya çalışıyor.

Küçük ölçekli işletme açmak isteyenler için çevreci bir işe başlamanın iki avantajı vardır. Birincisi çevrecilik algısı artmaya devam ettiğinden büyüyen bir pazarı hedeflemiş olurusunuz. İkincisi de çevreci bir işe başlayarak dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkı da bulunduğunuz için büyük bir tatmin yaşarsınız.

İşte sizlere en iyi çevreci iş fikirleri:

 

1 – Tüketicilerin kendi ürünlerini yetiştirmelerine yardımcı olun

sebze-unitesi

Kent insanı için küçük bahçeler: İnsanlar eskiye oranla yedikleri gıdaların nereden geldiğine ciddi anlamda dikkat etmektedir. Bu nedenle kendi gıdasını yetiştirmek isteyen insan sayısı her geçen gün artmaktadır.

Çevreci iş fikirlerinden biri tüketicilerin kendi sebzelerini yetiştirmesine fırsat veren küçük balkonlar için uyumlu tohumlanmış bitki tepsileridir.

Bahçe tasarımcısı olarak daha büyük ölçekli düşünürseniz çatı bahçeleri konusunda da uzmanlaşabilirsiniz.

Ayrıca yiyeceklerini evlerinde yetiştirmek isteyen insanlar için sera sistemleri kurabilirsiniz veya ekolojik tarımsal mücadele hizmetleri verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun:  Evde sebze yetiştirmek artık çok kolay!

 

2 – Tüketicilerin enerji masraflarını kısmalarına yardımcı olun

gunes-enerjisi-sirketi-nasil-acilir

Güneş enerjili ısınma sistemleri: Geleneksel enerji fiyatları yükseldiğinden güneş enerjili ısınma sistemleri işine girmek oldukça kazançlı hale gelmiştir. Enerji tasarrufu ve enerji masraflarının azaltılmasını sağlayan bütün çevreci iş fikrilerinin kazanma potansiyeli oldukça yüksektir.

Güneş panelleri veya rüzgar santralleri kurmak harika bir fikirdir ancak kurulumlar için birçok insanın bir araya gelmesi gerekir. Tabi ki bu yenilenebilir enerji işine giremeyeceğiniz anlamına gelmez. Örneğin güneş enerjili ısıtma sistemleri enerji maliyetlerinin ciddi anlamda düşmesini sağlar.

Mutlaka okuyun: Güneş Enerjisiyle İlgili İş Fikirleri

 

3 – Tüketicilerin temizlik yapmasına yardımcı olun

cevre-dostu-temizlik-avantaj-dezavantaj

Çevre dostu temizlik ürünleri: Kirli çamaşırlardan araçlara kadar birçok şeyin temizlenmesi gerekir. Ancak artık insanlar paralarını sokağa atmak istemiyor ve çevreye zarar vermeyen temizlik malzemelerinden kullanmak istiyor. Bu bölümdeki en popüler iş fikirlerinden biri çevre dostu temizlik ürünleri satmaktır.

Temizlik işlerinde çevreyi koruyan bir yaklaşım benimsemek harika bir pazarlama stratejisidir. Ticari ve meskun temizlik işleri hala talep gören en popüler iş fikirleri arasındadır ve büyümeye devam etmektedir. Temizlik işinizde sadece çevre dostu ürünler kullanmanız bile size büyük rekabet avantajı sağlar.

Mutlaka okuyun: Çevre Dostu Temizlik İşi Yapmak

 

4 – Tüketicilerin alternatifler bulmalarına yardımcı olun

basarili-eticaret-isi

Çevreci alternatifler: İnsanlar kullandıkları ürünlerin çevre dostu alternatiflerinden de bulmak ister. Ancak birçok durumda bu tür ürünleri yerel olarak bulmak zordur ve hatta imkansızdır. Örneğin ben uzun süre toprakta çözünen büyük boy çöp torbalarından bulmaya çalıştım. Yerel satıcılar konusunda başarısız olduktan sonra çöp torbalarını online olarak araştırdım ve sonunda buldum.

Araştırmalarımdan sonra oldukça kazançlı olacak bir iş fikriyle karşılaştım. Tüm ürünlere alternatif olacak çevre dostu ürünler satan bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz.

 

5 – Tüketicilere ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerini gösterin

cevreci-yontemler

Yenilenebilir enerji danışmanlığı: Enerji fiyatları yükseldiğinden ve çevre dostu yaşam popüler hale geldiğinden bu yana her geçen gün daha fazla insan ve işletme çevreci olmaya başlamıştır. Ancak bu kişiler ve işletmeler tam olarak ne şekilde davranmaları gerektiğini bilmiyorlar. İşte bu noktada yenilenebilir enerji danışmanlığı fikri devreye girmektedir.

Yenilenebilir enerji danışmanları müşterilerinin yaşadıkları ortamı inceler ve yaşadıkları ortamın güçlü ve zayıf yönlerini analiz eder. Örneğin bir ev veya işyerinde kapı-pencere yalıtımı olmadığından ısınmak için gereğinden fazla enerji kullanılıyor olabilir.

Bazı yenilenebilir enerji danışmanlığı işletmeleri etkinlik yönetimi hizmeti de sunar. Bu çevreci iş fikrinde danışmanlık yapan firma reklamdan atık yönetimine kadar etkinliğin bütün yönlerini daha çevreci bir biçimde yürütülmesine yardımcı olur.

 

6 – Tüketicilere ulaşım alternatifleri sunun

elektrikli-bavul

Scooterlar ve bisikletler: Ulaşım birçok insanın değişmeye başladığı bir diğer alandır. Akaryakıt fiyatları eskiye oranla daha da yükseldiğinden insanların çoğu çevreci sistemlerle güçlendirilmiş yöntemleri tercih etmeye başlamıştır. Scooterlar ve bisikletler “hepsi bir arada” bir çözümdür çünkü scooter veya bisiklet kullandığınızda hem tasarruf etmiş olursunuz hem de çevre dostu olursunuz. Ayrıca pedal çevirmek daha sağlıklı bir insan olmanızı da sağlar.

Elektrikli bisikletlerin ve elektrikli scooterların popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Şehirde yaşıyorsanız bisikletler ve scooterlar kiralayarak iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Bisikletlerle İlgili İş Fikirleri

 

7 – Çevre dostu inşaatlar yapmalarına yardımcı olun

cevreci-isler

Yeşil binalar: Yeşil binalar işi, fırsatlarla doludur. İnşaat firmaları, mimarlar, tasarımcılar ve müteahhitler yeşil binalar yapma konusunda uzmanlaşabilir. Örneğin bir müteahhit LEED ( enerji ve çevre dostu tasarımda liderlik ) sertifikası alabilir ve bir tasarımcı çevreye en az zarar veren malzemelere ve materyallere odaklanabilir.

Ayrıca yeşil binalarda kullanılan su tasarrufu sağlayan tuvaletlerden, kurtarılmış odunlara ve güneş enerjili ısıtma sistemlerine kadar her türlü çevre dostu ürünle alakalı bir iş de yapabilirsiniz.

Çevreci işler girişimcilere kardan fazlasını kazandırır.

Mutlaka okuyun: Yeşil Bina İşine Girmek İsteyenlere

Umarız ki yukarı da bahsettiğimiz fırsatlar sizi heyecanlandırmıştır. Çevreci iş fikirleri sayesinde yüksek kazançlar elde edecek olmanız ve gezegenin korunmasına katkıda bulunmanız bir girişimci olarak büyük bir tatmin duygusu yaşamanızı sağlayacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Yatırım Yapılacak İşler
Organik İş Fikirleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir