7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Uzun vadeli düşünmek hem profesyonel hayatınızda hem de özel hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle edinmeniz gereken özelliklerden bir tanesi. Elon Musk gibi, Steve Jobs gibi devrimsel ürünlere imza atan başarılı girişimcilere baktığınızda hepsindeki ortak yönün uzun dönemli vizyonları ve ileri görüşlülükleri olduğunu fark edeceksiniz.

Elon Musk Mars’a seyahat edebilme fırsatını gördüğünde ve Mars’ta yaşamanın nasıl bir şey olacağını düşünmeye başladığında uzaya seyahat etmek bile kısmen yeni bir fikirdi. Her ne kadar insanoğlu olarak Ay’a ayak basmış olsak da Mars’a seyahat etmek, hele de orada yaşamak birçoğumuz için aklın hayalin almayacağı bir fikirdi. Şu an, bugün bile sokağa çıkıp Mars’ta yaşama fikrinden birilerine bahsetseniz verecekleri tepki çok sıcak olmayacaktır, emin olun.

Buna rağmen, Musk bu fikrine hiç de imkansız olarak bakmıyor. Ona göre sadece biraz çaba gerektiren bu projeyi hayata geçirmek için bugünden daha iyi bir zaman yok. Hedefi için çoktan çalışmaya başlayan Musk, hayatının kalan kısmını Mars’ta yaşayarak geçirmek istiyor, hatta mümkünse orada ölmek istiyorum, bile diyor.

Uzun vadeli düşünmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren başka bir vizyoner girişimciyse Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Hala kurduğu şirketin CEO koltuğunda oturan Bezos, uzun vadeli düşünmek dediğinizde akla gelecek olan ilk örneklerden birisi. Amazon dışında birçok farklı projede yer alan Bezos’un en çok yatırım yaptığı çalışmalardan bir tanesi 10.000 yıllık bir saat inşa etmek, Bezos’un kendi mal varlığından 42 milyon doları sırf bu projeye ayırdığı söyleniyor. Bezos’un uzun vadeli planlama ve düşünme yeteneği hakkında yazılan birçok yazıda konuya dair ayrıntıları bulabilirsiniz, araştırmanız yeterli. American Express’e göre, insanlar Bezos’a neden 10.000 yıl sonrasına odaklandıklarını sorduklarında, 1997’de Amazon’un hisse sahiplerine yolladığı bir mektupta verdiği cevap şu olmuş: “Biz (burada kendisinden ve Amazon’un diğer hissedarlarından bahsediyor) uzun vadeli düşünmediğimiz takdirde ne insanlar olarak ne de şirketler olarak potansiyelimizi fark edemeyeceğimize inanıyoruz.” Her sene hissedarlarına yolladığı mektubu 1997 yılından bu alıntıyla bitirerek uzun vadeli düşünmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamak isteyen Bezos, her sene sonunda artan şirket değeri ve büyüyen müşteri kitlesiyle ne kadar haklı olduğunu yatırımcılarına kanıtlıyor.

Jeff Bezos 2011 yılında verdiği bir demeçte şöyle demiştir.

Yaptığınız her şeyi 3 yıllık bir zaman dilimini düşünerek yapıyorsanız o zaman birçok insanla yarışıyorsunuz demektir.

Bu yüzden, uzun vadeli düşünme yeteneğinizi geliştirmelisiniz ki siz de Bezos, Musk, Jobs ve daha birçok vizyoner girişimci gibi başarı basamaklarını hızla tırmanın.

Uzak geleceğe yönelik düşündüğünüzde ve ulaşmak istediğiniz yer için planlar yaptığınızda günlük ulaşmanız gereken hedefler büyük sonuçlar yaratmıyor gibi gözükebilir, ama aslında bu sayede küçük hedeflerle sonunda büyük bir şey inşa etmiş olursunuz.

Eğer bir tatile çıkmak istiyorsanız öncelikle gideceğiniz yeri ve burada neler yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu süreç aslında tam olarak da uzun vadeli vizyonunuzu belirlemeye benzer, nereye gideceğinizi ve orada neler yapacağınızı bilmeden oraya gitmek için hazırlanamaz, yanınıza gerekli şeyleri alamazsınız. Tam olarak da bu yüzden uzun vadeli düşünebilmek çok önemli bir yetenek. Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız ileri görüşlülüğü günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeli ve sizi başarıya ulaştıracak adımları planlarken uzak geleceğe yönelik düşünmelisiniz.

Peki nasıl uzun vadeli düşünmeyi öğrenebilirsiniz? Bu yazıda size 7 adımda geleceğe yönelik bakma gücünüzü nasıl geliştirebileceğinizi anlattık…
Uzun Vadeli Nasıl Düşünülür?

1) Karakterinizi İnşa Etmeye Odaklanın

Uzun vadeli düşünebilmek istiyorsanız karakterinizi bu yönde yontmanız gerekmekte. Sizi başarıya götürecek alışkanlıklar edinmeli, gelişim odaklı bir bakış açısı yakalamalı ve uzak geleceğe yönelik hareket edebilmesiniz. Örneğin, eğer iş hayatından bahsedecek olursak, kar etmek farklı bir şeyken büyümek farklı bir şeydir. Kar etmeye odaklanırken hem kendinizi hem de işinizi geliştirmeyi de göz ardı etmemelisiniz. Unutmayın ki kar etmek kısa dönemli bir kazanç sağlarken şirketinizi büyütmek size uzun vadede katkıda bulunacaktır.

Bunun sebebi de sürekli değişiyor olmamız. Yıllar önce uyguladığınız yöntemler artık işe yaramıyor olabilir. Örneğin, hatırlarsanız eskiden daktilolar ve mesleği daktiloda yazı yazmak olan insanlar vardı. Kişisel bilgisayarların icadıyla yavaş yavaş herkes klavye kullanabilir hale geldi, bugünlerde kimse daktilo yazarı diye bir mesleğin var olduğunu bile hatırlamıyor.

Sanal pazarlamanın bu kadar önem kazandığı günlerde, çok kısa dönemde bile birçok şey değişiyor. Sanal pazarlamanın yavaş yavaş trend haline geldiği zamanlarda makaleler yazmak ve bunları bloglarda yayınlamak sizi çok ilerilere taşıyordu evet, ama bugün online işinizi büyütmek istiyorsanız yeni metotlar denemek zorundasınız, artık vlogların çağındayız.

Sadece bir şeylerin değişmediğini, aynı zamanda rekabetin de zamanla büyüdüğünü anlamak zorundasınız. Eğer inovatif değilseniz ve trendlere ayak uyduramıyorsanız, işinizi ve kendinizi geliştiremiyorsanız yakında oyun dışı kalacağınızı kabullenin.

İşte tam olarak bu yüzden karakterinizi inşa etmeye odaklanmalısınız. Neden çok başarılı girişimcilerin sürekli kitap okuduğunu ve her gün yeni bir şey öğrenerek kendilerini gün be gün geliştirmeye adadıklarını biliyor musunuz? Dünyaca tanınan en başarılı yatırımcılardan biri olan Warren Buffett verdiği bir röportajda şöyle demişti:

Her gün 500 sayfa okumaya çalışın. Öğrenmek bu şekilde gelişen bir şeydir. Birikerek gelişir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz ama birçoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.

Elbette sürekli bir şeyler okuyarak kendini geliştirme akımının tek ünlü temsilcisi Buffet değil. Bill Gates her yıl yaklaşık 50 kitap okuyor, ki bu da haftada bir kitap bitirmek demek. Mark Cuban her gününün 3 saatini kitap okumaya ayırıyor. Elon Musk da tam bir kitap kurdu, kendisine nasıl roket inşa ettiği sorulduğunda kitap okuyarak diye cevap veriyor. Mark Zuckerberg’in 2015 yılı hedefleri arasında her iki haftada bir yeni bir kitap bitirmek vardı. Bizce bu örnekler sizi kendinizi geliştirmeye yönlendirmek için yeterli. Dünyanın en başarılı insanları bu yolda, ya siz?

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

Mutlaka okuyun: Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar


2) Bilinçli Olarak Uzun Vadeli Düşünmeye Çalışın

İleriye dönük düşünmeyi alışkanlık haline getirmek için yapabileceğiniz bir diğer şey bilinçli olarak uzun vadeli düşünmek için çaba sarf etmek.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Mesela, her gün 5 dakikanızı 5 yıl, 10 yıl ve 20 yıl sonra nerede olacağınızı düşünmeye ayırın. Kaynaklara göre Jeff Bezos her haftanın iki gününü geleceğe yönelik düşünmek için beyin fırtınası seanslarına ayırıyor ve bu zaman dilimlerinde yeni, inovatif fikirler üretmeye çalışıyor. Bu zaman diliminde kimi zaman internette gezinerek dünyada neler olup bittiğinden haberdar olmaya çalıştığını, kimi zamansa toplantılar düzenleyerek güncel kalmaya özen gösterdiğini söyleyen Bezos, bilinçli olarak programında uzun vadeli düşünmeye zaman ayırıyor.

Siz de Bezos gibi yaparak gününüzün belli bir kısmını geleceğe yönelik beyin fırtınası yapmaya ayırabilirsiniz. Kişisel gelişim gurularının bize sürekli hedeflerimizi gözden geçirmemizi söylemesinin asıl sebebi de budur, aslında bunu yaparken fark etmeden geleceğe yönelik düşünme pratiği yapmış olursunuz.

Her gün ya da her hafta zamanınızın bir kısmını hedefleriniz hakkında düşünmeye ve hayal kurmaya ayırın. Düşünce biçiminiz değiştikçe aksiyon alma şekliniz de değişecek, zamanla bunların sonuçları hayatınıza pozitif bir şekilde yansıyacaktır. Unutmayın ki bir şeyi planlarsanız yapma ihtimaliniz çok daha yüksek. Bu da neden uzun vadeli düşünmek için bir zaman dilimi planlamanız gerektiğini size hatırlatır umarım. Gelecekten neler beklediğinizi otobüste giderken düşünmek yerine her gün bunu yapmak için kasıtlı olarak bir beş dakikanızı ayırın. Gelecekte nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, ne olmak istediğinizi ve nelere sahip olacağınızı düşünün. Eğer yolunuzu doğru takip ederseniz eninde sonunda bir gün o şu an hayalini kurduğunuz geleceği yaşıyor olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Hayal Kurmanın Muhteşem Gücü


3) Sizi Kısıtlayan Şeylerden Kurtulun

Söz konusu şey uzun vadeli düşünmek olduğunda birçok kişi bu konuda çok zorlanıyor çünkü hayatlarında onları kısıtlayan birçok şeyin hayallerini de kısıtladığını düşünüyorlar. Bunların arasında maddi durum, dil bilmek, endişeler, korkular ve diğer birçok kısıtlayıcı inanç var. Eğer sizi kısıtlayan şeylerden kurtulmadan hayal kurmaya kalkarsanız o zaman geleceğe yönelik kurduğunuz hayaller ne gerçekten istediğiniz şeyleri, ne de sizin potansiyelinizi yansıtacak.

Size basit bir örnek vereyim: 5 yıl sonra nerede olacağınızı düşünmeye çalışın. Birçok kişi 5 yıl sonra sahip olacaklarını düşündüğü yeni şeylerin hayalini kurar: Daha büyük bir ev, yeni bir lüks araba, son moda kıyafetler gibi… Bu hayalleri şu anki durumla karşılaştırdıklarındaysa onları kısıtlayan bir şeyler olduğunu fark ederler, bu örnekte maddi durum gibi.

İlk başta rüyalarındaki arabayı almayı hayal etmiş olsalar da sonradan kredi kartı borçlarını hatırlarlar, bu hayalden vazgeçip daha küçük çaplı hayaller kurarak kendilerini geliştirme şanslarından vazgeçerler. Diğer bir deyişle, şu an içerisinde oldukları durumdan ve kendilerini kısıtlayan limitlerden (maddi durum) etkilenerek hayallerini küçültürler.

Aslında şöyle bir düşündüğünüzde herkesin başarılı olmak istediğini fark edeceksiniz. Peki neden birçok insan başarılı değil. Çünkü kendilerini limitlerle kısıtlıyorlar. Hayallerini küçültüyor, rüyalarına ulaşmak için çaba sarf etmiyorlar. Bu yüzden sizi şu an sınırlayan şeylerin hayallerinizi de sınırlamasına izin vermeyin. Eğer başarılı bir blog yazmak istiyorsanız ama İngilizce ana diliniz olmadığı için kendinize güvenemiyorsanız, o zaman öğrenin. Neden öğrenebileceğiniz bir dil sizi hayallerinizi yaşamaktan alıkoysun ki?

Bu yüzden sizi sınırlandıran tüm düşüncelerden vazgeçin ve sanki tamamen özgürmüş, her istediğinizi yapabiliyormuşçasına hayal kurarak geleceğinizi planlayın. Bu sayede gerçekten uzun vadeli düşünmüş olacak ve sizin potansiyelinizi yansıtan hayaller kurmuş olacaksınız. Eğer uzun vadeli düşünmek istiyorsanız sizi sınırlandıran engellerden kurtulmayı öğrenmelisiniz.
4) Gelecekte Tam Olarak Neye Ulaşmak İstediğinizi Bilmek

Gelecekte ne yapmak istediğinizi net bir şekilde bilmek uzun vadeli düşünce alışkanlığı edinmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi. İnsanların en büyük problemlerinden birisi gelecekte hayatlarıyla ne yapmak istediklerini bilmemeleri.

Eğer hayatınızda ne yapmak istediğinizi biliyor, 5 yıl sonrasını düşündüğünüzde nerede olacağınızı net bir şekilde görebiliyorsanız bu geleceğe yönelik bir netliğe sahip olduğunuz anlamına geliyor. “Net olmak”, güç demektir. Kararsızlıklarla vakit kaybetmezsiniz. Eğer üretken olmak istiyorsanız hayatınızın asıl amacını bilmelisiniz.

Diğer bir deyişle, gelecekte nasıl bir hayat yaşamak istediğinizi bilmelisiniz ki bu tarz bir hayat yaşamak için çalışmaya başlayın ve üretken olun. Eğer hayat amacınız belli değilse üretken olmanız söz konusu bile değildir, zira önünüzde ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz yoktur.

Kendinize hedefler belirleyin, vizyonunuzu oluşturun ve sahip olmak istediğiniz hayatı gözünüzde canlandırın. Gelecekte nereye ulaşmak istediğinizi bildiğinizde geriye sadece o noktaya sizi getirecek bir plan yapmak ve her gün bu planı uygulayarak oraya ulaşmak kalır. Net bir amacınız ve hedefiniz yoksa eğer sizi istediğiniz sonuçlara ulaştırması için neler yapmanız gerektiğini bilemez, bu belirsizlik içerisinde üretken ve verimli bir şekilde çalışamazsınız. Bu yüzden atılacak en önemli adımlardan birisi, hayatınızda ne yapmak istediğinize karar vermek olacaktır.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Bulursunuz?


5) Kendinizi Sizi Çevreleyen Etmenlerden Ayırın

Bir zamanlar yazdığım bir makalede Warren Buffett’ın efsanevi başarısının gizli formülünden bahsetmiştim. Özetleyecek olursak Buffett nasıl kendisini çevresinden soyutlayacağını biliyor. Buffett, değeri fark edilememiş şirketleri bulmaktaki başarısının yanı sıra aynı zamanda piyasalar hareketli olsa da elindeki hisselere sahip çıkmayı biliyor. Piyasaların performansından, ekonominin genel gidişatından kendini soyutlayan Buffett bu sayede büyük resimde gürültü ve belirsizlik yaratan şeylerden kurtularak yatırım kararlarını o sırada olan bitene göre değil, ulaşmak istediği hedeflerine göre veriyor. Bu da büyük bir azim ve duygusal güç gerektiriyor.

Anlamanız gereken şu ki, birçok insan ister istemez piyasa hareketlerinden, hisse fiyatlarından etkilenir. Size elinizdeki hisseleri hemen satmanız ya da belirli bir şirketin hisselerini hazır bu fiyata düşmüşken almanızı öğütlerler, her piyasa hareketinde yeni bir konum almaksa sizi bu oyunda bir oyuncuya değil, piyona dönüştürür. Korkunuza kulak vermemeli ve mantığınızı dinlemelisiniz.

Eğer bahsettiğimiz şeyler yüksek meblağlarda parayı içeriyorsa kararlarınızın duygularınızdan etkilenme ihtimali daha da artacaktır. Bütün birikiminizin büyük bir kısmını bir hisseye yatırdığınızı ve bir anda piyasa hareketleri yüzünden o hissenin fiyatının düştüğünü hayal edin. Çevrenizdeki insanlar size o hisseyi satmak ve elinizde kalan parayı başka bir şirkete yatırmanız konusunda baskı yapacaklardır. Peki ya siz ne yapacaksınız?

Gördüğünüz üzere birçok insan kendilerini çevreleyen etmenlerden etkilenir. Uzun vadeli düşünmek istiyorsanız bu anlık olayları göz ardı edebilmeli, büyük resme odaklanmayı öğrenmelisiniz. Eğer kendi e-ticaret şirketinizi kurduysanız ve işleri büyütmek istiyorsanız, planınızın bu olduğunu hatırlamalı ve attığınız her adımı buna göre atmalısınız. Kendinizi bu hedefe adayarak istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar diğer her şeyi görmezden gelin. Ne yazık ki birçok insan diğerlerinin kendilerine söylediklerinden etkilenerek verdiği kararları anlık içgüdülerine göre veriyor. Başkalarının sizi hayallerinizden ve hedeflerinizden vazgeçirmesine izin vermeyin. Çok başarılı olan insanlar, ne istediklerini bilirler ve bu hedefe ulaşmak konusunda kararlıdırlar. Bir başkası onlara gidip hayallerinin ulaşması imkansız şeyler olduğunu söyleseler bile bu insanlar duydukları şeyleri görmezden gelerek onlara aksini ispatlamaya çalışırlar.

Bunun en bilinen örneklerinden birisi Elon Musk. Birçok insan ona kurduğu hayallerin ve hedeflerin ulaşması imkansız şeyler olduğunu, sadece parasını çöpe atıyor olacağını söylese de Musk onları dinlemedi ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etti. Şu ansa yirmi birinci yüzyılın en başarılı girişimcilerinden birisi. İşte siz de böyle düşünmeli, bu bakış açısına ve anlayışa sahip olmalısınız.

Bu yüzden kendinizi çevrenizden soyutlamayı öğrenin. Hayallerinizin peşinden koşmaya karar verdiyseniz bunu yapın, kendinizi adayın, başka sorular sormayın, kafanızı karıştırmayın. Sadece hayallerinizin peşinden koşun ve başkalarını dinlemekten vazgeçin.

Mutlaka okuyun: Hayalinizi Gerçekleştirmenin Yolları


6) Çok Başarılı Olmanın Uzun Zaman Alacağını Kabullenin

Hepimizin fark etmesi gereken en önemli şey başarının zaman aldığı, hele hele büyük başarıların. Bambu ağacının hikayesini hiç duydunuz mu? Bir yere bambu ağacı diktiğinizde ilk birkaç yıl boyunca ağacınızın azıcık bile büyümediğini fark edeceksiniz. Her gün sulasanız da, güneş ışığının altına koysanız da, bir sürü besleyici gübreyle besleseniz de o ağaç büyümeyecek. Ta ki beşinci yıla kadar. 5. yıl geldiğinde, mucizevi bir şey olacak. Bambu ağacınız 6 haftadan kısa zamanda o kadar çok uzayacak ki şaşırıp kalacaksınız.

Bu hikayenin ana fikri sizin de tahmin ettiğiniz üzere birkaç yıl boyunca bambu ağacınızın aslında toprağın altında kök salıyor olduğu gerçeği. Köklerini toprağın derinlerine kadar salıyorlar ki sonrasında gökyüzüne yükselebilsinler. Aynı prensip sizin hayatınız ve ulaşmak istediğiniz her şey için de geçerli. Önce nasıl büyüyeceğinizi öğrenmeli, sonra da kendinize sağlam bir temel oluşturmalısınız ki sonrasında bambu gibi kocaman olabilesiniz. Koşmadan önce yürümeyi öğrenmemiz gerekir.

Başarı, zaman alan bir süreçtir, bir gecede her şeyin değişmesini bekleyemezsiniz. Her gün çaba sarf etmeye, daha fazla çalışmaya hazır olmalısınız ki temelin üzerine tuğla tuğla başarı inşa edebilin. Zamanı geldiğinde, hazır olduğunuzda bir anda büyümeniz hızlanacak ve bambu ağacı gibi kısa zamanda çok yükseklere ulaşacaksınız. Bu yüzden uzun dönemli düşünmeyi öğrenmelisiniz. Bir şeyler bir anda olup bitmeyecek, gelmek istediğiniz yere ulaşabilmek için sabra ihtiyacınız var.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim


7) Her Gün Yaptığınız Şeyleri Gözden Geçirin

Size uzun vadeli düşünmeyi öğretebilecek bir diğer şey de her gün yaptığınız şeyleri şöyle bir gözden geçirmek. Kendinize sorun, bir gününüz nasıl geçiyor? En önemli şeylere mi odaklanıyorsunuz, en acil olanlara mı? Çoğu zaman aciliyetinden dolayı öncelik verdiğimiz şeyler bize uzun vadedeki başarımız konusunda yardımcı olmaz, diğer bir yandan önemli olarak gördüğümüz şeyler uzun vadede başarılı olmamız için elzemdir ama acil olmadıkları için onları göz ardı edebiliriz.

Örneğin, bir arama yapmak o sırada daha acil olduğu için onu tercih edebilirsiniz ama çok da önemli değildir aslında. Akşam misafiriniz geleceği için acilen mutfağı toplamanız gerekiyordur, ama bu gelecekteki başarınıza hiç de etki etmeyecektir. Diğer bir yandan yeni kurduğunuz internet pazarlama şirketinizin internet sayfasını tasarlamak, ürünleriniz için pazarlama stratejileri geliştirmek, servisleri ve diğer bağlantıları halletmek, yeni ürünler üretmek çok önemlidir ama acil olmadıkları için göz ardı edilebilirler.

Bir diğer yandan, maillerinizi cevaplamak, güzel bir logo ve internet sitesi tasarımı yapmak, çeşitli makaleleri okumak ve yeni pazarlama teknikleri öğrenmek acil olduğu kadar önemlidir de.

Kısaca özetleyecek olursak, genellikle zamanımızı planlarken önceliği acil olan ama çok da önemli olmayan şeylere ayırırız ama bunlar gelecek başarınıza çok da katkıda bulunmazlar. Sadece hemen halledilmesi gereken şeylerdir. Önemli olan şeylere zaman ayırmaksa uzun vadede size daha büyük yarar sağlayacaktır. Bu yüzden gündelik işlerinizi gözden geçirerek önceliği hem acil hem de önemli işlerinize verip stratejik bir sıralandırmaya giderek gelecek başarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Peki ne gerçekten önemli dediğinizi duyar gibiyiz… Eğer bir şeyi halletmek sizi gelecekte olmak istediğiniz yere bir adım daha yaklaştırıyorsa, evet, bu önemli bir iştir. Bu yüzden kendinizi aslında önemli olmayan ama hemen halledilmesi gereken şeylerle meşgul etmek yerine başarınıza katkıda bulunacak şeylere zaman ayırarak programınızı buna göre planlayın.

Uzun vadeli düşünen insanlar genellikle önceliği kendilerine en büyük sonucu sağlayacak olan işlere verirler. Acil ama etkisiz işler üzerinde zaman harcamazlar. Gününüzün en üretken saatini gerçekten bir şeyler üreterek geçirin, angarya işleri yaparak değil. Uykunuz geldiğinde de angarya işleri halledebilirsiniz, ama yeni bir pazarlama stratejisi üzerine çalışamazsınız.


Sonuç olarak

Evet, yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere uzun vadeli düşünmek önemli bir yetenek, ama aşırıya da kaçmamaya özen gösterin. Bazı insanlar gelecekleriyle o kadar takıntılı hale gelirler ki günlerini sadece geleceği planlayarak geçirip asla gerçekten o sonuca ulaşmalarını sağlayacak bir şey yapmazlar. Bence, hem uzun vadeli düşünmek hem de kısa dönemli düşünmek eş derecede önemli şeyler. Başarılı olabilmek için hayatınızda ikisine de dozunda yer vermeli, neyi ne zaman yapacağınızı ayırt edebilmelisiniz.

Sürekli uzun vadede neler olacağını düşünmek de sizi kötü etkileyebilir, bu sefer de şuan yapmakta olduğunuz şeylerin izini kaybedebilir, bir anda ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Hedeflerinize giden yolda kalmak için uzun vadei düşünmeniz gerekiyor demiştik, evet. Diğer bir yandan aynı zamanda kısa dönemli de düşünerek oraya gitmek için yapmanız gereken şeyleri yaptığınızdan emin olmalısınız.

Bu yüzden, kendinize bir sorun: Uzun vadeli düşünüyor musunuz? Başarılı olmak için neye ihtiyacınız var? Daha uzun vadeli düşünmeye mi, yakın geleceğe odaklanmaya mı?

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir