Hayalinizi Gerçekleştirmenin Yolları

Hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamak için şu an içinde bulunduğunuz zamandan daha iyi bir fırsat bulamazsınız. Eğer gerekli çabayı gösterir ve mantıklı bir plan yaparsanız hayallerinizi gerçekleştirmek sandığınızdan çok daha kolay olabilir. Tüm yapmanız gereken, ne istediğinizi bilmek ve başarıya giden yolda bebek adımlarıyla ilerlemektir. Elbette yolda bazı tümseklerle karşılaşabilirsiniz fakat sizi geride bırakan engelleri aşabilirseniz hayallerinize ulaşmaya daha da yaklaşırsınız. İşte sizlere hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları:

 

1. Bölüm – Plan Yapmak

1. Hayalinizi belirleyin.

İlk yapmanız gereken, hayalinizin ne olduğunu belirlemektir. Bundan sonra bu hayali gerçekleştirmek için bir yola çıkarsınız. Hayalinizi ilk olarak, bir günlük veya defter üzerinde çalışmalısınız. Gerçekte ne istediğinizi bilmiyorsanız, hiçbir yola çıkamaz dolayısıyla hiçbir yere ulaşamazsınız öyle değil mi? Oysa ne istediğinizi bildikten sonra sonunu bilmeseniz de o yola çıkarsınız.

Tek yapmanız gereken, ne yapmak istediğiniz hakkında bir fikir sahibi olmanız ve ardından geniş bir yelpazede seçenekleri eleyerek gitgide hayalinizdeki işe yaklaşmaktır.

Örneğin, diyelim ki her zaman yazmayı çok sevdiniz ve yazar olmaya karar verdiniz. Bir yazar mı, gazeteci mi yoksa ilham verici bir blog yazarı mı olacağınızı şu an için bilemeyebilirsiniz ancak doğru yönde hareket ettikçe neyi istediğinize karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Şu an için bir karar veremedim diyorsanız endişelenmeyin. Belki de tek yapmanız gereken size dünyada bir fark yarattığınızı hisssettirecek işi bulmaktır. Bunu gerçekleştirmenin türlü yolları vardır ama ilk olarak kendinize bir amaç edinmelisiniz.

 

2. Hayalinize tutkuyla bağlanın.

Hayalinize gönülden bağlanmalı ve büyük bir tutkuyla arzulamalısınız. Bu şekildeki güçlü bir istek kendinize güven duymanızı sağlar ve hayatınızdaki kötü dönemlerini atlatmanıza yardımcı olur. Hayalinizi tutkuya dönüştürmenin yolu da, bu hayalin gerçek olabileceğine, hayalinizi gerçekleştirebileceğinize inanmaktan geçer. Hayalinize; bir senede 2,5 kg vermek ya da daha güzel bir yere taşınmak şeklinde, öylesine bir istek gibi yaklaşırsanız hayalinizi ciddiye almaz ve gerçekleştirmeye çalışmazsınız.

Hayaliniz tutukuya dönüştüğünde, o artık sizin için uzak bir hayal olmaktan çıkar. Oysa hayal anlam itibariyle insanda, gerçek dışılık izlenimi yaratmaktadır. Buna rağmen hayaliniz artık yaşamınızın bir parçası haline gelmiştir.

 

3. Tutkularınızı hedefiniz haline getirin.

Hayalinize tutku derecesinde bağlandıktan sonra onu hedefiniz haline getirmelisiniz. Hayalinize tutku derecesinde bağlanmanızın sebebi, bu hayalin gerçek olacağına inanmanızdır. Örneğin, “Benimki ulaşılmaz bir hayal değilse, ben bunu başarabilirim ve başarma ihtimalim olduğuna göre şimdiden işe koyulmalıyım.” diyebilmelisiniz.

Kendinize bir hedef belirlediğinizde, dikkat etmeniz gereken bir şey de zamandır. Bu nedenle, hedefinize ulaşma yolunda, kendinize bir zaman çizelgesi hazırlamalısınız. Tutkunuzu hedefiniz haline getirdiğinizde, bu tutku artık sizin için hayal olmaktan çıkar ve başarmak zorunda olduğunuz bir hedef haline gelir.

 

4. Planlama

Kendinize stratejik bir hareket planı hazırlayın. Hedeflerinize ulaşmak amacıyla, bazı stratejiler belirlemelisiniz. Bu stratejilerin tamamına, hareket planı demekteyiz. Maalesef elimizde, herkese uyan evrensel bir hareket planı yoktur. Her plan kişiye ve ulaşılmak istenen amaca özeldir. Bu nedenle, işe yarar bir hareket planı oluşturmak size düşmektedir.

Planınızın her adımını bir yere not edin çünkü bu şekilde elinizde, somut bir şeyler olur. Yalnız şunu unutmayın, hayat o denli net ve kesin değildir. Bu nedenle siz de, planınızdaki her adıma sadık kalamayabilir ve hayalinizi gerçekleştirmek için planınızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz hatta kendinize yeni bir plan hazırlamanız dahi gerekebilir.

 

5. Harekete geçmeyi geciktirmeyin.

Hedefiniz için bir hareket planı hazırladıktan sonra hemen harekete geçmeli ve elinize geçen her fırsatı değerlendirmelisiniz. İşleri geciktirmek için bahaneler üretmekten vazgeçmeli ve bugünden başlanması gereken işleri, yarına ertelememelisiniz.

Eminiz ki, düğününüzü planlamak ya da iş yerinde geçen yoğun bir gün veya zorlu bir ilişkiye takılıp kalmak vs. gibi sizi hayallerinize yaklaşmaktan alıkoyan şeyler her zaman olacaktır fakat hedefinize ulaşmaya gerçekten niyetliyseniz bahaneler aramayı keser ve işe koyulursunuz. Evren, yardıma ihtiyacı olanlarla, yardım sunanları buluşturmak gibi bir görev üstlenmiştir. Bu nedenle, birinin yardıma ihtiyacı olduğunda evren bunu duyar ve o kişinin önüne çeşitli fırsatlar çıkarır. Sizin için sonsuz bir tutku haline gelen hayalinize yani nihai hedefinize ulaşma yolunda, planınız doğrultusunda ilerlerken, bu fırsatları yakalamaya hazırlıklı olmalısınız.

 

6. Kendinize kısa vadeli hedefler belirleyin.

Nihai hedefinizi, küçük hedeflere bölün ve bu küçük hedeflere varmak için bir zaman aralığı belirleyin. Buradaki olay bebek adımlarıyla ilerlemektir. Örneğin, hayaliniz roman yazmaksa, yakınlarınızda bulunan bir yazım atölyesine başvurabilirsiniz. Hatta beş sayfadan oluşan kısa bir hikâye yazarak alıştırma yapabilirsiniz. Direkt olarak roman yazmaya koyulursanız henüz hayalinize ulaşmada ihtiyacınız olan yetileri kazanmanıza yarayacak olan, güçlü altyapıya sahip olmadığınızdan işi başarmanız zorlaşır. Kısa vadeli hedefleriniz üzerinde çalışırken, ilgilendiğiniz alanla iştigal eden kişilerden, nasıl başardıklarıyla ilgili tavsiyeler almak çok yardımcı olabilir. Bu kişiler, arkadaşlarınız ya da arkadaşınızın arkadaşları olabilir. Bu sayede hedefinize nasıl ulaşacağınız konusunda bir fikir edinmiş ve bu hedefin o denli uzak olmadığını kavramış olursunuz.

 

7. Kaydettiğiniz ilerlemeleri düzenli olarak gözden geçirin.

Hayalinizi gerçekleştirme yoluna çıktığınızda, bu yolda elde ettiğiniz başarıların farkına varmak önemlidir. Nasıl ki, Roma bir günde inşaa edilmediyse sizin de arzu ettiğiniz hızda ilerleme sağlayamamanız gayet doğaldır. Önemli olan, hedefe giden yolda, emin adımlarla ilerliyor oluşunuzdur. Kişisel ilerleme raporunuzda olması gereken bazı noktalar aşağıda sıralanmıştır:

● Belirlenen zaman içinde o hedefe ulaştınız mı? Ulaşmadıysanız bunun sebepleri nelerdir?

● Hala hayalinizi gerçekleştirmek istiyor musunuz?

● Hedefinize doğru ilerlerken farklı bir yöne saptınız mı?

 

8. Çıktığınız yolculuğun keyfini çıkarın.

En önemlisi, yol boyunca yaşadığınız anları çekilmez bulmamak ve mutluluğun yalnızca hayalinize kavuştuğunuzda elde edileceğini düşünmemektir. Hayalinize ulaşmanızla birlikte yaşayacağınız büyük coşkunun yatışmasının ardından, yeni bir hayale yelken açmaya niyetlendiğinizi fark edeceksiniz. Bu tarzda bir özlem duymak ve sürekli ileriyi düşünmek gayet normaldir. Bu nedenle, çıktığınız yolun her adımında, mutlu olmalı ve mutluluğun yalnızca hayalinize kavuştuğunuzda geleceğini düşünmekten vazgeçmelisiniz. Kendinizle şimdiden gurur duymalı ve hayatınızın anlamını kaybetmemelisiniz. Attığınız her adım size bir şeyler katmaktadır. Bunun tadını çıkarın ve mutluluğu sona saklamayın.

 

2. Bölüm – Motivasyon

1. Başardığınızı hayal edin.

Arada sırada gözleriniz kapayın ve hedefinize ulaştıktan sonra hayatınızın nasıl olabileceğini hayal edin. Hedefinize ulaştığınızı farz edin ve en çok istediğiniz şeye kavuştuğunuzda, düşüncelerinizin, evinizin, ilişkilerinizin ve hayallerinizin nasıl olacağı hakkında bir fikir sahibi olmaya çalışın. Özellikle, kendinizi kötü hssettiğiniz ve hayallerinizin asla gerçekleşmeyceğini düşündüğünüz anlarda. Bu, bir hayli motive edici bir taktiktir. Hedefinize ulaştığınızda, hayatınızın nasıl müthiş bir duruma geleceğini düşünmek, onu daha ulaşılabilir kılar.

 

2. Kendinize güvenin.

Hayaliniz gerçekleştirmek istiyorsanız, bir şeyler yanlış gittiğinde ya da hayaliniz ulaşılmaz gözüktüğünde hemen pes etmemelisiniz. Başınızı dik tutmalı, kendinize güvenmeli ve zor da olsa yolunuzda ilerlemeye devam etmelisiniz. Yol boyu bazı şüphelere sahip olmanız ve kendinizi sorgulamanız normaldir. Bu nedenle, yeteneklerinize inanmalısınız çünkü gösterdiğiniz olumlu tutumu sürdürmek, kendinize olan güveni muhafaza etmede, uzun süre yardımcı olur. Her durumda olabileceklerin en kötüsünü hayal etmekse, bunun başımıza gelmesini kolaylaştırır.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi artıracak 23 öneri

 

3. Kendinize dinlenmek için vakit ayırmayı unutmayın.

Hayalinizin peşinden giderek hedeflerinizi gerçekleştirmek üzere, ısrarlı bir şekilde çalışmanız önemli olsa da, biraz mola verip dinlenmeyi ve kafanızı boşaltmayı unutmamalısınız. Endişe ve gerilim dolu bir insan haline gelmek, uykusuzluk çekmek ya da arkadaşlarınızdan uzak kalmak istemezsiniz. Çalışmaya biraz ara verip rahatlamak ve gevşemek sizi rejarj eder. Bu sayede, işe geri döndüğünüzde hedefinize ulaşma konusunda daha istekli davranırsınız. Örneğin, meditasyon sakinleşmenize yardımcı olarak iç huzurunu yakalamanızı sağlar. Böylelikle hedefinize ulaştığınızda olacakları hayal etmeniz kolaylaşır. Yoga da, akıl ve beden sağlığınız için çok iyidir ayrıca potansiyelinizi açığa çıkarmanıza mani olan, sıkıntı verici meselelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu süreçte sağlıklı ve mutlu kalmanız önemlidir ve ne ölçüde çalışırsanız çalışın, kendinize iyi bakmayı ihmal etmemelisiniz. En az 7-8 saat uyumalı ve üç öğün sağlıklı beslenmelisiniz. Bu şekilde zihniniz daima açık olur ve hayalinize kavuşmanız kolaylaşır.

 

4. Başarısızlıklarınızdan ders alın.

Hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız hatalarınızdan ders almalı, eksikliklerinizi gidermeli ve yılmamalısınız. Eğer bir noktada başarısız olduysanız bir an durup kendinize bunun neden böyle olduğunu sormalı ve nasıl doğru yapacağınızı çözmeye çalışmalısınız. Tabi bazen sorun yalnızca şanssızlıktır ve tüm yapmanız gereken yola devam etmektir fakat çoğu zaman keşke farklı yapsaydım dediğiniz bir şeyler bulursunuz.

Eksik yanlarınızın, sizi durdurmasına izin vermemelisiniz aksine bunlar, hedefinize ulaşmak üzere sizi kamçılamalıdır.

Mutlaka okuyun: Bazen Başarısızlık Başarıya Giden Yolu Açar

 

5. Yol boyu gelen olumlu eleştirelere kulak verin.

Hedefe kilitlenip kimsenin yolunuza çıkmasına izin vermemek iyi bir şey olsa da, size yardımcı olmaya çalışan insanlara kulak vermek önemlidir. Moralinizi çökerterek gününüzü mahvetmek isteyen muhaliflere kulak asmayın fakat bir arkadaş ya da varmak istediğiniz hedef hakkında bilgisi olan kişilerden gelen tavsiyelere açık olun. Tabii, birinin size değer veriyor oluşu ya da hedefiniz hakkında bilgi sahibi oluşu, o kişinin tavsiyelerinin doğru olduğu anlamına gelmez. Hangi tavsiyeye kulak verip hangilerini çöpe atacağınıza karar verecek olan sizsiniz ve bunu yaparken de ihityatlı davranmalısınız.

 

6. Gerekirse fedekarlık yapmaktan çekinmeyin.

Hayalinizi gerçekleştirmek için hayatınızdaki pek çok şeyden fedakârlık etmek durumunda kalabilirsiniz. Daha fazla çalışmak zorunda kalır ve ister istemez arkadaşlarla gezme ya da ailenizle zaman geçirme gibi sevdiğiniz aktivitelerden uzak kalırsınız. Hedefiniz için çalışmaktan, hobilerinize de vakit ayıramayabilirsiniz. Bu nedenle zamanınızı çalan şeylerin bir listesini yapın ve bunlardan hangilerini yapmaktan vazgeçebilirsiniz bir bakın.

Kimse bunun kolay bir süreç olacağını söylemiyor. Ailenize vakit ayıramamak canınızı acıtabilir fakat kendinize hayalinize ulaştığınızda her şeyin yine eskisi gibi olacağını hatırlatın.

 

7. Yolunuza çıkan engellerden kurtulun.

Şöyle düşünün: Şu an sizi hedefinize yaklaşmaktan alıkoyan nedir? Bu, sürekli moralinizi bozup kendinizi değersiz hissetmenize neden olan zehirli bir arkadaş olabilir mi? Enerjinizi tüketip hayatınıza odaklanmanızı engelleyen, sorunlu bir ilişki midir yoksa? Yoksa sizi mutsuz eden, işiniz midir? Televizyon izleme gibi basit bir alışkanlık bile sizi, hedefinize giden yoldan alıkoyuyor olabilir.

Bunun gibi gecikmenize neden olan şeylerin bir listesini yapın ve bunlardan kurtulun.

 

8. Bahaneler üretmeye son verin.

Hedef odaklı insanların, önemli alışkanlıklarından biri de, yollarına ne gibi bir engel çıkarsa çıksın, bahaneler üretmeyi keserek ilerlemeye devam etmeleridir. Ailenizin sizi yanlış yetiştirdiğinden, yeterince güven aşılamadığından, şansız biri olduğunuzdan ya da insanların size kötü davranmalarından yakınabilirsiniz. Bu sayılanlar doğru da olsa olumsuz koşulları, istediğinizi elde etmenize mani olan bahaneler olarak görmektense bir güçlenme fırsatı olarak görmelisiniz.

Herkesin şanslı doğmadığı aşikârdır. Bir an durun ve kendinize acımaktan vazgeçin. Başarılı olmak istiyorsanız kurban psikolojisinden kurtulmalısınız.

Mutlaka okuyun: Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!

 

9. Bir türlü hayalinize ulaşamayorsanız yanlış bir hayal kurmuş olabilirsiniz.

Yine de hemen umutsuzluğa kapılmayın. Sıkı çalışır ve doğru bir plan yapabilirseniz hayalinze ulaşmanız olasıdır fakat bir de şu vardır ki, her hayal herkes tarafından gerçekleştirilemez. Özellikle, ünlü bir aktör olmak ya da en çok satanlar listesine giren bir roman yazmak gibi bir hayaliniz varsa. Ünlü ya da başarılı kişilerin yardımına şans yetişmiş olabilir. Bu nedenle, şans faktörü eksikliğinde ne denli yetenekli ve azimli olursanız olun, başarısız olma ihtimaliniz her zaman vardır. Eğer sizde de böyle olursa sayısız denemenin ardından, hedefinizi gözden geçirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir noktaya gelirseniz kendinize yeni bir hedef belirleyerek mutlu ve huzurlu yaşantınıza geri dönmeyi seçebilirsiniz.

Hayalinize ulaşmak her şey değildir ve başarmazsanız kendinizi bir başarısızlık abidesi olarak görmekten vazgeçin. Umutlarınızı tek bir hayale bağlayarak hayatı kendinize zehir etmeyin. Hayat her yönüyle yaşamaya değerdir. Beklentilerinizi düşürerek yaşamdan zevk alabileceğiniz derecede, yeterli iç huzuru yakalayabilir ve hiç değilse bunu başarmış olmaktan dolayı kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir