Acil durum droneları afet bölgelerine gıda taşıyor!

Bir İngiliz girişimci tarafından tasarlanan the Pouncer adlı çevre dostu drone afet bölgelerine gıda taşıyor.

Pouncer adlı drone’un mucidi Gifford, eskiden İngiliz ordusunun gıda bölümünde görev almış. Gifford klasik paraşüt yoluyla yapılan gıda yardımlarının verimli olmadığını fark edince sürdürülebilir bir alternatif tasarladı. İnsansız hava aracı sınıfına giren Pouncer, GPS ile hareket ediyor. Bu nedenle iniş-kalkış anlamında nokta atışı yapabilecek kadar da hassas bir araç. Aracın dış yüzeyindeki güneş panelleri sayesinde ise güneş enerjisini yakıt olarak kullanan araç son derece çevre dostu.

En büyük ebatlardaki bir drone, 90 kilogram besin maddesi taşıyabiliyor. Geliştirme ve lisans sürecinin yarısında olan Pouncer ekibi, 24 ay içinde seri üretime başlamayı planlıyor.

Dronelar insani yardım alanlarında gittikçe daha sık kullanılıyor. Çığ, yangın, sel gibi afetlerde mahsur kalanlara, dağcılara ve haritacılara kolaylık sağlıyor. Peki sizce insansız hava araçlarını sağlık alanında daha başka nasıl kullanabiliriz?

 

İlginizi çekebilir

Dronelarla İlgili İş Fikirleri
Başarılı İnovasyon Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir