Pijamalarınızla Çalışabileceğiniz 5 Büyük Şirket

Kim evden çalışmak istemez ki? Can sıkıcı, dedikoducu iş arkadaşları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız, ofise gitmek için sabahları trafikte vakit harcamazsınız ve her hafta ofiste düzenlenen gereksiz toplantılardan da kurtulmuş olursunuz. Daha da iyisiyse tüm gün pijamalarınızla oturabilir, siz çalışırken evcil hayvanınız ayağınızın kenarında, kucağınızda kıvrılmış uyuyabilir (şu an bunları yazarken yavru köpeğim halihazırda kucağımda uyuyor).

Şirketler, çalışanlarının evden çalışmalarına izin vermenin avantajlarını fark ettikçe (yüksek moral, daha fazla verimlilik ve indirgenmiş devamsızlık) evden çalışma fırsatları son yirmi yıl içerisinde her geçen yıl daha da artmaya başladı. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre çalışanların %37’si evden çalışıyor ve bu oran 1995 yılında sadece %9 civarındaydı.

Her ne kadar Yahoo CEO’su Marissa Meyer 2013 yılında şirket politikalarını değiştirerek tüm çalışanların kurumsal bir ofiste çalışma zorunluluğunu getirdiyse de, büyük bir firmada evinizin rahatlığından (veya herhangi bir cafeden) çalışma hayallerinizi gerçekleştirme fırsatınız geçmişe nazaran çok daha fazla.

İşte pijamalarınızla birlikte çalışabileceğiniz dünya üzerindeki beş büyük firma!

 

1. Toptal

1-toptal

2010 yılında kurulan Toptal en iyi yazılım mühendislerini ve tasarımcılarını belirlemek için titiz bir tarama süreci geliştiren bir yetenek ağıdır ve bu teknoloji şirketi her ay binlerce başvuru alsa da, başvuruların sadece %3’ü kabul ediliyor ve ardından tüm dünya çapında kurdukları uzaktan çalışma ağına katılıyorlar. Şirketin müşterileri arasında Airbnb, Gucci, J.P. Morgan, The Onion, Pfizer ve Zendesk gibi şirketler bulunuyor.

Ve tabi sadece bağımsız geliştiriciler ve tasarımcılar evden çalışma fırsatına sahip değiller. Toptal’un tüm çalışanları, CEO Taso Du Val’dan en son işe alınan çalışana kadar herkes evinden çalışıyor. Herhangi bir ofisleri, çalışma saatleri veya gereksiz toplantıları bulunmuyor ve evet, işe alımlar hala devam ediyor.

 

2. Apple

2-apple

En sevdiğiniz firma için evinizin rahatlığında çalışabilirsiniz. Çok sevilen iPhone ve Macbook ürünlerinin arkasındaki teknoloji devi Apple, Ev Danışmanları olarak çalışanlarının evden çalışmalarına olanak tanıyor. Bu danışmanlar şirketin ürünleri ve hizmetleri hakkında müşterilerin sorularını yanıtlayan müşteri hizmetleri çalışanları oluyorlar ve bir çevrimiçi program aracılığıyla Apple’ın ürünlerine hakim olduktan sonra hemen çalışmaya başlayabiliyorlar. Aynı zamanda bu pozisyonda çalışan tüm çalışanlar cömert ürün indirimlerine sahip oluyorlar. Bunun dışında çalıştıkları saat kadar ödeme alıyorlar (yarı zamanlı çalışmak da mümkün) ve evden çalışmak için ücretsiz bir iMac’e de sahip oluyorlar. Apple aynı zamanda Evden Çalışma Takım Lideri ve Evden Çalışma Bölge Yöneticisi pozisyonlarına da sahip.

 

3. jetBlue

3-jetblue

2015 yılında jetBlue, Forbes tarafından çalışılacak en iyi 25 şirketten biri seçilmişti ve bunun iyi bir sebebi vardı. Bu havayolu çalışanlarına sadece sağlık sigortası, indirimli uçak biletleri gibi harika avantajlar sağlamıyor aynı zamanda evde kalmak zorunda kalan ebeveynlere, emeklilere, üniversite öğrencilerine, gazilere ve diğer bireylere evden çalışma imkanı da sağlıyor.

2100 müşteri destek mürettebatı (jetBlue’da kimseye çalışan denmiyor, herkes mürettebat olarak adlandırılıyor) Utah bölgesindeki Salt Lake şehrinde çalışıyor ve bunlar arasından 1800’ü ise uçak bileti almak isteyen, sorularına yanıt arayan ve diğer şeyler için arayan müşterilerin çağrılarını evlerinden çalışarak yanıtlıyor. Mürettebatlar, evlerinden çalışmaya başlamadan ve şirketin bilinen mükemmel müşteri hizmetleri servisini sunmadan önce Salt Lake şehrinde yoğun bir eğitim programına katılıyor.

 

4. Xerox

4-xerox

Genelde fotokopi makineleri ile bilinen Xerox dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri haline geldi ve Fortune 500 şirketleri listesinde kendisine devamlı yer bulmayı başarabiliyor. 1906 yılında kurulan firma yaklaşık 30 yıl önce evden çalışmanın sağladığı avantajların farkına vardı. Günümüzde Xerox 8000’den fazla evden çalışan işçiye sahip ve bunlar teknik destek, veri girişi, müşteri hizmetleri, görüntü etiketleme, yazılım programlama, sistem geliştirme ve kalite kontrol alanlarında hizmet veriyor.

 

5. Amazon

5-amazon

Amazon 1994 yılında çevrimiçi bir kitap dükkanı olarak hizmet vermeye başladı ve daha sonra portföyüne CD, mücevher, elektronik eşyalar, kitaplar, oyuncaklar ve ev eşyaları gibi satabileceği her şeyi dahil etti. 2015 yılında çevrimiçi perakende devi, 250 milyar dolar pazar değeri ile Amerika’nın en değerli perakendecisi Walmart’ı geçti.

Şirket potansiyel çalışanlara Amazon Kitap dükkanı yöneticisi ve AWS çözüm mimarı gibi çalışabilecekleri birçok sanal pozisyon sunuyor ancak belki de en iyi iş, Amazon’un Sanal İletişim Merkezi aracılığıyla sunulan evden çalışabileceğiniz müşteri hizmetleri görevidir. Bu iş için ihtiyacınız olanlar ise yüksek hızlı bir internet, sabit bir telefon hattı ve bir bilgisayar. Ardından şirkete katılabilir ve saatte 10 dolar kazanabilirsiniz.

Siz de evden çalışma imkanına sahip olan o şanslı kişilerden misiniz? Belki de bu listeye eklemek isteyebileceğiniz bazı Türk firmalarını da biliyor olabilirsiniz. Bize yorum bırakarak bu firmaları diğer okurlar ile paylaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Çalışılabilecek En İyi 10 Şirket
Evde Para Kazanmanın Yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir