Akıllı Bebek Bezi ile Bebeğiniz Sağlığını Kontrol Edin!

Ebeveynler bebekleri için artık daha az endişelenicek: Bebek bezleri artık dijital!

New York Times’ın haberine göre, Pixie Scientific firması, idrar yollarında enfeksiyon olup olmadığını ya da böbrek yetmezliğini, sıvı kaybını tespit edebilen akıllı bir bebek bezi geliştirdi.

Bu inovasyon örneği bebek bezi teknolojisi, basit şekilde işliyor. Bezin önündeki ufak yamada 4 adet renkle gösterilen kareler var ve bazı protein, su muhtevası ve bakterilerle temas ettiklerinde farklı renkte tepki veriyorlar. Eğer anormal bir reaksiyon meydana gelirse, karedeki renkler değişiyor ve ebeveynlere bebeğin sağlığıyla ilgili yanlış giden bir şeyler olduğunu haber veriyor.

Anne –babalar ayrıca bu renkli karelerin fotoğrafını çekerek bebeğe dair kimyasal verileri doğru okuma imkanı veren bir aplikasyon da indirebilirler. Sonrasında bu bilgiyi doktorla paylaşabilirler ve böylece doktor bebeğin muayeneye ya da herhangi bir ekstra müdahaleye ihtiyacı olup olmadığına karar verebiliyor.

Harika bir inovasyon olan bebek bezi, California Üniversitesi Benioff Chidren’s Hospital’da test edilecek. Eğer her şey yolunda giderse ürün, Amerikan Gıda ve İlaç kurumunun incelemesine sunulacak.

Pixie Scientific’in kurucusu Yaroslav Faybishenko, bu yüksek teknolojili bebek bezinin diğer normal olanlara göre maliyetinin yüzde 30 daha fazla olacağını beklediklerini belirtti. Bu teknolojiyi geliştirirken kendi kızından ilham aldığını da ekledi. Bir gün eşi ve kızıyla yolculuk yaparken, eşi acaba bebek altını ıslatmış mıdır diye sormuş ve kendisi de, bebeğinin cevabın tam üzerinde oturduğunu düşünmüş.

Hayatımızı kolaylatışaran inovasyon örneklerini ve girişimciler için yenilikçi iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir