Bebekleri sallamak için teknolojik “yardım eli”

NoomiNoomi, bebek arabasına tutturulabilen ve insan kolunu andıran bir cihaz. Üstelik, anne ve babaların bebeklerini uyutmak için yaptıkları ileri geri sallama hareketini taklit edebilme özelliğine sahip.

– Bu yazı, kitlesel fonlama ile iş fikirlerini hayata geçirmeye çalışan girişimcilerin konu edildiği bir dizi yazıdan alıntılanmıştır. –

Günümüzde, genç anne babaların işleri başından aşkın ve bu hiç bitmeyen iş trafiğinin stresini yönetmede onlara yardımcı olacak en küçük bir şey bile ilgiyle karşılanıyor. Daha önce, ebeveynleri desteklemek amacıyla tasarlanmış bazı inovasyon fikirleri hakkında yazmıştık. Örneğin, geceleri huzursuz olup uyanan bebekler tekrar uyutmak için otomatik olarak anne ve babasının ses kaydını çalmaya başlayan mobil uygulama bunlardan bir tanesiydi. Bebeğin kalp atış hızını, vücut sıcaklığını ve nefes ritmini ölçen ve ölçüm bilgilerini ebeveynlere göndererek bebeğin durumunu izlemelerine olanak tanıyan akıllı bebek çorabı ise bir diğeriydi. Şimdilerdeyse, başka bir çözüm önerisi ile gelen NoomiNoomi, portatif sallanan araba kolu konseptiyle genç anne babalara adeta “yardım eli” uzatıyor.

Taşınabilir cihaz güvenli bir şekilde bebek arabasına tutturulabiliyor ve genelde ebeveynlerin bebeklerini uyutmak için kendi kendilerine yaptığı sallanma hareketini taklit edebiliyor. Sallanma hareketi doğası gereği, bebeğin rahimdeyken deneyimlediğine benzer olduğundan bebeği rahatlatma özelliğine sahip bir hareket. Fakat, bebek bir kez anne ya da babasının kolunda sallanmayı uyku ile ilişkilendirdiğinde, bu bebek için vazgeçirmesi oldukça zor bir alışkanlığa dönüşebiliyor. Bu noktada, NoomiNoomi anne babaları böylesi bir durumdan kurtarmak için dizayn edilmiş bir cihaz olarak devreye giriyor. Kendileri de birer baba olan İsrailli Shay Tarrab ve Nati Benodiz tarafından yaratılan patentli cihaz aynı zamanda içerisindeki hoparlörler ve ilave bir uygulama sayesinde rahatlatıcı ninnilerin çalınmasına da olanak sağlıyor. Bebek uyanmasın diye de 8 dakika sonra ninni çalma özelliği kendiliğinden devre dışı kalabiliyor.

Başarılı inovatif iş fikri hakkında aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek daha somut bilgi alabilirsiniz:

Şu anda, İndiegogo’da kitlesel fonlamada bulunan cihazın fiyatı 79 dolar, fakat erken sipariş fırsatını kullanıp 63 dolar ödeyerek bu cihaza sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir