Bebekleri Hava Kirliliğinden Koruyan Hava Filtresi

Kitlesel fonlama sayesinde iş fikirlerini hayata geçiren girişimcileri sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Yapılan bilimsel araştırmalar, hava kirliliğine en fazla maruz kalanların, bu konu hakkında en az önlem alabilecek kişiler, yani çocuklar olduğunu göstermektedir. Çocukların bağışıklık sistemi, 4 veya 5 yaşına ulaşana kadar tam olarak gelişmediğinden, çoğu vakitlerini dışarıda harcadıklarından ve kirliliğin en tehlikeli olduğu zemine yakın olduklarından ötürü ağırlıklarına kıyasla yetişkinlere göre çok daha fazla kirli hava solumaktadırlar. Bu, özellikle partiküller açısından çok doğrudur ve bunların bazıları akciğerlerimizin derinliklerine yerleşir. UNICEF’in açıkladığı rapora göre dünya çapında her yıl 600,000’den daha fazla çocuk, hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Halihazırda boyun etrafına takılan ve bir kaşkol gibi görünen hava filtrelerini görmüştük, şimdi ise bu hava filtresi özel olarak bebekler için geliştirildi.

Kameraman Yosi Romano bir gün kızının bebek arabasını Londra’nın sıkışık sokakları arasında gezdiriyordu. Tam bu sırada, çocuğunun yüz hizasının araçların ve kamyonların egzozları ile aynı hizada olduğunu fark etti. Eve döndüğünde, Cambridge Üniversitesi’nde biyokimya okuyan kardeşi Jacob’un da yardımıyla hava kirliliği konusunda araştırma yapmaya başladı. Öğrendikleri şeyler, Romano’nun Map Project Office tasarım ofisinin de yardımıyla bebek arabaları için hava temizleme sistemi olan Brizi Baby ürününü geliştirmesine yardımcı oldu. Bu cihaz bir yastık gibi iş görüyor ve sürekli olarak havadaki zararlı gazları ve partikülleri tespit eden özel tasarlanmış sensörlere sahip. Yüksek seviyede kirlilik tespit ettiğinde, yastığın içindeki fanlar havayı içine çekmek için çalışmaya başlıyor. Ardından temizlenen hava nazik bir şekilde çocuğun nefes aldığı alana, arındırılmış bir bulut olarak sağlanıyor. Hiçbir esinti yaratılmadığından dolayı, çocuğunuz hiç rahatsızlık hissetmiyor. Brizi, her 10 saniyede 1.5 litre filtrelenmiş hava veriyor ve çocuğun önünde sürekli olarak temiz havadan oluşmuş bir bariyerin bulunmasını sağlıyor.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı inovasyon ürünü Brizi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Brizi havayı filtrelerken aynı zamanda, bir akıllı telefon uygulamasına indirilebilinecek şekilde hava kalitesi hakkında da veri topluyor. Ardından uygulama, kullanıcılara etraflarındaki hangi sokakların ve alanların daha kirli olduğu hakkında bilgi sağlıyor. Brizi Baby şu an için Kickstarter üzerinde fon topluyor ve uygulama kişisel kullanım için tamamen ücretsiz olacak.

Daha önce, hava kalitesini ölçen kanarya şeklinde bir oyuncağı zaten görmüştük, sizce bu inovasyonların dışında çocukları hava kirliliğinin zararlı etkilerinden koruyabilecek daha başka ne gibi fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Hava Kirliliğine Yönelik İnovasyonlar
Her Ortamda Çalışan Kişisel Akıllı Hava Temizleyici

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir