Akıllı çanta ile kadınların harcama çılgınlığına son!

Dünyanın dört bir yanından araştırdığımız güzel ve yaratıcı iş fikirlerini sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Sahibinin aşırı harcama yaptığını tespit ettiğinde otomatik olarak kendisini kilitleyen bir akıllı çanta: iBag!

İnsanlar bazen kendilerini kontrol edemez ve sonradan pişman olacaklarını bildikleri şeyler yaparlar. Kitchen Safe gibi girişimcilik fikirlerinin ev sahiplerine atıştırmalıkları gizleme konusunda yardımcı olduklarını haberini daha önce görmüştük. Şimdi ise sırada sahibinin aşırı harcama yaptığını tespit ettiğinde otomatik olarak kendisini kilitleyen bir akıllı çanta var: iBag!

Avustralya kredi kartı karşılaştırma sitesi Finder.com.au tarafından geliştirilen çanta, bütçelerini aştıklarını için aylık faturalarıyla başa çıkamayanlar için tasarlanmış. Çantada kullanıcının cüzdanını ne zaman ve nerede çıkardığını tespit eden bir çipe bağlı olan RFID modülü bulunuyor. Kullanıcının harcama konusunda kendini dizginleyemediği, en savunmasız olduğu durumları tespit eden çanta, günün, haftanın veya ayın belli zamanlarında otomatik olarak kendini kilitliyor. Eğer kullanıcı çanta kilitli değilken sevdiği bir mağazayı ziyaret etmeye kalkarsa, çantanın içindeki LED’ler yanıp sönerek kullanıcıyı “tehlikeli harcama bölgesi” yakınlarında olduğu hakkında uyarıyor. Bu durumda, bir otomatik SMS de sizi caydıracak arkadaşınıza veya eşinize gönderiliyor. iBag’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Akıllı çanta iBag’in kendisinin 199 Avustralya Doları tutarında bir ön sipariş maliyeti var. Yaklaşık olarak 400 lira yapıyor ki, tasarruf vaadeden bir ürün için bu fiyat biraz ironik olmuş. Bunun yanında Finder veritabanına kaydetmeniz için aylık 3 Amerikan Dolarına abonelik gerektiriyor. Yine de, eşinin alışveriş saplantısından sıkılan erkekler için akıllı bir yatırım olabilir.  Sonuçta kaz gelecek yerden tavuk esirgememek lazım. Kullanıcının iradesi yeterli olmadığında otomatik olarak onların doğru karar vermesine yardımcı olmayı sağlayan teknolojiyi kullanabileceğimiz başka ne tür alanlar olabilir? Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Siz değerli okuyucularımız için en güzel iş fikirlerini ve yatırım ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir