Akıllı Gözlükler

Teknolojik iş fikirleri bizi şaşırtmaya ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. 2AI Laboratuarlarının geliştirdiği O2Amps akıllı gözlükler, insanların ten renklerini netleştirerek kullanıcılarına başkalarının duygularını ve sağlık durumlarını algılamalarında yardımcı oluyor. 

Gözlükler, giyilebilir teknolojiye çok uygun olduğu için birçok yenilikçinin de dikkatini çekti. Japonya’da, yakın zamanda mahremiyeti koruyan gözlükler geliştirilmişti. Bu teknoloji gizli kameraların algısını bozuyor ve yüz tanıma teknolojilerini etkisiz hale getiriyordu. Görüntüyle ilgili gelinen son noktada ise O2Amp akıllı gözlükler  görüntüyü netleştiriyor ve kullanıcıların başkalarının duygularını ve sağlık durumlarını daha iyi algılamalarına yardımcı oluyor.

İnsanlar utandıklarında veya yalan söylediklerinde, özellikle yüzlerinin etrafında bulunan kandaki oksijen yoğunlaşması artar. Korktukları veya tedirgin oldukları zamansa azalır. Bu durum bazen fark edilebilir bazen de fark edilemez. 2Al Laboratuarlarında geliştirilen 02Amp gözlükleri, ışık spektrumlarının belirli kısımlarını azaltarak ten rengindeki değişimleri daha iyi görmemizi sağlar. Başlangıçta bu gözlüklerin arkasındaki fikir, kullanıcıların sosyal işaretleri daha iyi algılamalarını sağlamak ve bu sayede güç durumlardan kurtulmalarına yardımcı olmaktı. Ancak zamanla başka alanlarda da faydalı olarak kendini kanıtladı. Akıllı gözlükler poker oyuncuları tarafından ve kanun uygulayıcılar tarafından sorgulamalar sırasında kullanılarak tanıkların güvenilirliklerini veya sanıkların olayları açıklamalarını yorumlamak üzere denendi. Ayrıca, sağlık uzmanları da yüksek ateşten derinin altındaki morarmalara kadar hastaların sağlık problemlerini daha hızlı ve doğru olarak algılayabilmek için gözlükleri denediler. Son olarak, renk körü insanlar ve hatta görsel sanatçılar bile renk tonlarını daha kuvvetli gösterdiği için bu gözlüklerden faydalandı.

Üç farklı çeşidi bulunan gözlüklerin satış fiyatı 297 Dolardır. 2Al Laboratuarlarının nörobiyoloğu olan girişimci Mark Changizi aşağıdaki videoda yenilikle ilgili daha fazla açıklama yapıyor.

Mucitlerin başlangıç fikrini geliştirerek keşfettikleri bu teknoloji sayesinde 02Amp gözlükleri birçok farklı uygulamaya çözüm sunuyor. Yenilikçi iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir