Her Göze Uyum Sağlayan Akıllı Gözlük!

Eğer bifokal (iki farklı noktaya odaklanabilen) hatta trifokal (üç farklı noktaya odaklanabilen) gözlük kullanıyorsanız, o zaman yakın olan şeyleri görmek için başınızı eğmek zorunda kalmanın ne kadar can sıkıcı bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Görüntünün yumuşaklığı veya bozulma alanları rahatsız edici olmakta ve hatta bazı gözlük kullanıcılarında mide bulantısı ya da baş ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. İşte tam bu noktada TruFocals, tek bir gözlük ile yakını, uzağı ve orta seviyeyi farklı odak alanları olmadan aynı anda görmenizi sağlıyor. Bunun yanında, kullanıcı TruFocals’ı bir dürbün gibi kendi istediği şekilde netleştirebiliyor.

Akıllı gözlük TruFocals her bir göz için üç optik yüzeye sahip. Önünde, kullanıcının reçetesindeki göz bozukluğuna göre, sert bir lens bulunuyor. Arkasında esnek bir lens ve onun da arkasında -göze en yakın tarafta- ise yine sert ve optik olarak nötr bir lens mevcut. Esnek ve nötr lensler arasındaki boşlukta da optik olarak şeffaf bir sıvı bulunmakta. Kullanıcı, gözlük köprüsü üzerindeki kaydıraç sayesinde aynı eski radyolarda kanal arar gibi kaydıracı sağa ve sola itip esnek lensin şeklini değiştirebiliyor. Bu da kullanıcının gerek gördüğü durumlarda anında gözlüğü yeniden odaklayabilmesini sağlıyor.

TruFocals’ın teknolojisine benzer bir teknoloji de emekli fizik profesörü Joshua Silver’ın geliştirdiği Adspecs gözlüklerinde bulunuyor. Fakat Silver’ın geliştirdiği gözlüklerde lenslerin şekli her kullanıcı için bir kez ayarlanıyor ve kullanıcı daha sonra okuma mesafesini ayarlamak için lenslerin şeklini değiştiremiyor.

Akıllı gözlük TruFocals’ın -4 °C  ile 52 °C  arasındaki sıcaklıklarda çalıştığı gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, çok soğuk kış koşullarında kullanılmasının pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu akıllıca tasarlanan gözlüğün meraklı taliplilerinin odak kaydıracına ulaşma ve onu kullanma konusuna dair kuşkuları olabilir. Şirket öncelikli olarak düşünülmesi gerekenin bu olmadığını söylüyor fakat elbette kullanıcının ellerinin dolu ya da kirli olduğu durumlarda odak kaydıracını kullanmak pek de mümkün olmayacaktır.

TruFocals gözlükleri için sadece bir model mevcut, bu nedenle eğer modelini beğenmezseniz size özel bir alternatif sunuluyor. Ayrıca, gözlüklerin klasik çerçeveli sıradan gözlüklerle aşağı yukarı aynı ağırlıkta olduğunu da söyleyelim.

TruFocals gözlüklerinin fiyatına gelince bu akıllı gözlüğe sahip olabilmek için 898 doları gözden çıkarmalısınız. Girişim ürününü şirketin web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Kar oranı bir hayli fazla olan gözlük sektörüne girmek isteyen girişimciler için bu ürün güzel bir fırsat olabilir. Türkiye’de henüz bulunmayan bu akıllı gözlüğün distribütörlüğünü alarak pazarlamasını yapabilirsiniz. Girişimcilik ürünü hakkında detaylı bilgi için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir