Akıllı Isıtmalı Ceket ile Üşüme ve Terlemeye Son!

Duştan sonra sıcak bir havluya sarınmak ya da dışarıda üşüdükten sonra ısıtıcılı bir battaniyenin altına girmek gibisi yok. Fakat şimdi bunlara rakip olabilecek, soğuk havalarda giyeceğiniz ısıtıcılı bir ceket var. Türkçeye “Tedarik Bakanlığı” olarak çevrilebilecek “Ministry of Supply” adlı ekip, Kickstarter’daki iddialarına göre ilk akıllı ceket olan Mercury fikrinin arkasında bulunuyor. Ekibin iddiasına göre; her hava koşuluna karşı dayanıklı ve ses ile kontrol edilebilen bu ceket, otomatik olarak sizi ideal sıcaklığınıza ulaştıracak şekilde ısıtıyor. Yani kısaca Mercury hayallerinizdeki ceket.

Mercury’nin içerisinde bulunan akıllı termostat, çevrenizdeki hava durumunu algılayarak sıcaklığı otamatik olarak ayarlıyor. Ekibin Kickstarter sayfasında açıkladığına göre; cekette 100 gram ağırlığında ve yaklaşık 1 mm kalınlığında 3 karbon fiber ısıtma düzeneği bulunuyor. Küçük olmalarına rağmen iddiaya göre ısıtıcılar anlık olarak 10 wattlık ısı enerjisi gönderebiliyor ve her ne kadar tercih edilecek bir şey olmasa da sizi 57 santigrat dereceye kadar ısıtabiliyor.

Ekip Mercury’yi, “vücudunuza özel bir ortam oluşturuyor ve anlık olarak vücut sıcaklığınızı ideal seviyede tutmanızı sağlıyor” ifadeleri ile tanımlıyor. Hem vücut hem de dışarıdaki sıcaklık verilerini kullanarak ideal sıcaklığa ulaşan Mercury sayesinde, terleme ya da üşüme gibi dertleriniz kalmayacak. Dahası, sizi sıcaklığı ayarladığınızda da, ceket tercihlerinizi öğreniyor ve ısı ayarlama kapasitesini geliştiriyor.

Sıcaklığı kendinizi ayarlamak istediğinizde ise, tek yapmanız gereken ceketle konuşmak. Amazon’un Alexa’sı ile bütünleşik çalışan cekete komut vermek bir hayli kolay. Ani sıcaklık değişimlerinde de otomatik olarak devreye giren ceket, sizi sürekli kıyafetinizle konuşur duruma düşmekten de kurtarıyor. Bir diğer kullanabileceğiniz özellik de, ceketle bağımlı çalışan akıllı telefon uygulaması ile sıcaklığı ayarlamak.

Rüzgar, kar, su ve nasıl olduğunu anlamasak da kokuya karşı dayanıklı olduğunu iddia edilen Mercury, görünüş itibariyle de oldukça şık. Zira tüm özelliklerinin yanı sıra şık olması için tasarlandı.

Kickstarter’daki kampanyada Kasım ayında elinize geçeceği belirtilen akıllı cekete sahip olmak için 280 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor.

 

İlginizi çekebilir

Giyilebilir Teknoloji İş Fikirleri
Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir